Taviksista, tavalisesta ihmisestä kuten tavalisten ihmisten elämäntavasta Eräs kommentti jonka luin hs.fi oli kuin minun ajatus jonka hän oli mukavasti "pukenut " lauseeksi Melkeinpä jokaisella on ihan oma käsityksensä taviksista Sanotaanko vaikka näin että lukematon määrä suomalaisistakin perheelisistä elää sellaista tavalista elämää kaikkineen jossa he tarvitsevat monlaista osaamista, aikatauluttamista kuin ero tuomarina, neuvottelijana, kurinpitäjinä, organiseeraamista, huushollaskan taitoja kuin väsymätöntä jaksamista päivästä toiseen vuodesta toiseen kuin ilon ja oivaltamisen huippu hetkiä sekä muistamista antaa arvoa myös itselleen sanoa joskus vaikka hiljaa hymyillen. hyvä minä, hyvä me Tätä on se tavalisten tavallinen elämä ja kohta toisetkin haluavat samaistua kuin kuulua meihin tavalisiin kun havaitsevat että julkinen työ ei kenestäkään tee ei tavalista vaan pelkästään aika tavanomaisen tolleron En uskalla ääneen sanoa vaan yritän vain ymmärtää kuinka ketäkin toimivat omista lähtökohdistaan.
Kansaa kun ei voi vaihtaa niin parasta on aliarvioimatta pihtipudan mummoja saatika sokeaa reettaakaan. Nyt on kahvikin kuumaa että kieltäni polttaa ja "päätäni huumaa "
Kansaa kun ei voi vaihtaa niin parasta on aliarvioimatta pihtipudan mummoja saatika sokeaa reettaakaan. Nyt on kahvikin kuumaa että kieltäni polttaa ja "päätäni huumaa "
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuossahan oli vain kevyemmästä päästä mitä määrittelemötön tavis tavalinen ihminen eläessään joutuu opettelemaan ja oppimaansa käytänössä toteuttamaan perheesssä kuin muissa toiminnoissaan mitä kelläkin työnsä /opiskelujen lisäksi vielä on Tavaliset ovat keittiöpääliköitä, asianpesukoneita, auton huoltajia, pyykkikoneita, kehrääviä nalleja murahtelevia karhuja, somistajia, sukujuhlijen järjestäjiä, koolle kutsuvia, lohduttajia, puolustajia, taistelijoita, järjestuksen pitäviä, vastuun kantajia, velvollisuuksien täyttäjiä tuomareita , henkisiä nyrkkeilysäkkejä, ruokkijia, pastajia, lämmittäjiä, tarkastajia, silittäjiä jne. jne. Tälläinen on tavis tavalinen mies tai nainen yksilönä joka elämänsä aikana on tuota kaikkea ja paljon muuta :)
Perheenpäät kun itse sairastuvat he ovatkin olleet monta vuotta oman "onnensa varassa " kodinhoitajat ja kodinavustajat ajoivat alas monta vuotta sitten Kaikilla ei ole työnantajien maksamia palveluita jolloin hoitaja tulee kotiin lapsia hoitamaan eikä toimivaa läheisverkostoa kun ihmisten kylmyys on kaiken kattavaa jotka sanovat esim hoitakoon itse lapsensa kun on ne hankkinutkin jne.
Kyllä nyt vasta ovat havainneet tuon ammattiryhmän tarpeelisuuden ja mikä kuvottavinta josta eräs kolumnistikin joitakin aikoja sitten kirjoitti miten juuri naiset itse ovat vähekysyneet julkisuudessakin tuota ammattinimmeekkeen mukaista joukkoa ja jotka nyt ylikoulttautuvat samoihin ammatteihin vain nimike muuttuua koska monissa työpaikoissa kaikki tekevät kaikkea Mitä hävettävää on kodinhoitajan ammatissa ollutkaan Fiksummat ovat olleet "hukassa " monesti monia vuosia kun töihin pitäisi päästä mutta mistä lapsille hoitaja Sekaan mahtuu monenlaista sehän on selvä kuten jokaiseen ammattiryhmään Kodinhoitajat on palveluammatti joka oli aliarvostettua mutta todelisen arvon havaitsivat kun itse joutuivat kokemaan tuon ammattiryhmän kadonneen jota olisi vaikka voineet naiset itse vähätellä kanssa "sisariaan " vaikka eivät ilman heitä tule toimeen vieläkään. Kuten monia muitakaan ammattiryhmiä ilman eivät ab suomi oy pyörät ole pyörineet taloudelisesti vain noususuhdanetta mm.
Jukisuudessa ovat käyneet keskustelua tästä, olisiko perhesurmat /lasten kuolemat voineet välttää Jos perheet olisivat saaneet toimivan työtä tekevän kodinhoitajan avukseen Siellä monessakaan lastensuojelutarpeessa olevia ei auta että, esim lähihoitaja tai sosionoomi joka on lastenvalvoja nimikkeellä käy istumassa ja rupatelemassa Nykyisin lastensuojelijoiksi nimittävät edesvastuuttomilla pelkillä sosionoomien koulutuksillakin. Perheet tarvitsevat käytännölistä apua kuten myös on todettu kun ensikodit ajoivat melkein kaikkia alas jossa nuoret äidit olisivat voineet alkaa harjoittelemaan turvalisissa olosuhteissa vastuulista vanhemmuutta jne.