Vaalit tulossa

talviunessa

Nyt kun vaalit lähestyy niin johan alkaa jotkut päätään nostamaan.

Hankasalmelainen Markku Manninen ehdokkaana, en äänestä häntä sillä väärät tavoitteet.

Hänen mielestään verotuksella oltava laskusuuntaus, no mistähän ne rahat valtion velkaan sitten tempaistaan??

Sitten olisin Markulle ääneni tullut antamaan jos hän olisi ajanut asiaa että kansanedustajien palkkiot pienemmiksi ja kansanedustajien sopeutumiseläke kokonaan pois tai edes puolitettava ja heillä joilla firma tai vaikkapa maatila takanaan ei voi saada eduskunnasta poistumisen jälkeen sopeutumiseläkettä, se olisi sellainen vetonaula että ääneni lähtisi ehdottomasti sille henkilölle joka sellaista asiaa ajaisi, on suorastaan tyrmistyttävää että sellaisille kansanedustajille jotka jäävät pois tehtävistään annetaan sopeutumiseläke, terveille ja korkeasti koulutetuille?? Uskomatonta rahojen väärin käyttöä.

2

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bror-Erik

      Oikein kirjoitit,Markku Manninen on keplottelija ja populisti kuten sanoit.-Viemäriputkeen
      koko tyyppi.Eiks jeh?

      • talviunessa

        No ei nyt ihan niinkään, ko. ehdokkaalla on vaan omat päämääränsä ja ne on minun mielestä väärät, noita samoja asioita ovat jahkanneet kaikki muutkin uudet ehdokkaat, verot alas!!..sillä yrittävät saada pienituloiset puolelleen joita Suomessa paljon mutta se on väärä tavoite, jos verot lasketaan niin jotain muuta on tultava tilalle eli uusia veroja, millä muulla valtion kassaan rahaa ropisee tarpeeksi, säästöjä tulisi kohdentaa muualle, kuten esimerkiksi kansanedustajien palkat ja sopeutumiseläkkeet, ne ennen kaikkea pois näin ison velan aikana ja paljon on muutakin josta voisi säästää, ulkomaan avut yms. vai eikö Suomalaiset päättäjät uskalla tunnustaa että valitettavasti nyt ei ole rahaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3117
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2356
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1425
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe