Goaan jouluksi

Mitkähän siellä olisi kivoja kohteita lapsille? Näkeekö norsuja ja käärmeenlumoajia? Vielä tarvis löytää hyvä ruokapaikka rapuillallisille. Löytyykö internet-kahvilaa ja paikkaa, jossa voi polttaa digikuvia cd:lle?
Kiitos kaikista tiedoista!
101719
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Oletko menossa etelään vai pohjoiseen. Itse olin vajaa vuosi sitten pohjois-Goassa Galangutessa. Tarjontaa lasten aktiviteeteista en nyt hirveästi osaa kertoa, sori. En kyllä hirveästi havainnut kylillä mitään lapsille suunnattuja juttuja. Ehkä isommissa hotelleissa löytyy jotain.

Norsuja ja käärmeenlumoajia oli kylläkin. Oranssiin kaapuun pukeutuneet hemmot talutteli kirkkailla väreillä maalattua dumboa pitkin kylää. Yritin ottaa vaivihkaa kuvan kun en halunnut niitä riesaksi. Eipä onnistunut. Koko seurue jolkotteli luoksemme ja alkoi esitellä kärsäkästään innokkaasti. Toinen tarjoutui ottamaan kuvia meistä norsun kanssa. Kysyin ennen sitä, maksaako lysti jotain. Ei maksa, sanottiin. No sopihan se ja poseerattiin norsun kupeessa. Kun pari kuvaa oli otettu toinen hemmo kaivoi laukustaan kirjan ja alkoi kysellä lahjoitusta temppelille. No niin, siinä sitä oltiin... Innokkaasti näyteltiin 5000 rupian lahjoituksia joskin seassa oli myös muutaman kymmenen ja sadan rupian lahjoituksia. Vähän alkoi ketuttaa ja kaivoin taskusta 150 rupiaa. No, herralla ilme norsunsanonkomitä ja vetoavasti "siiirrr...?". Sanoin vain että viimeistä päivää ollaan ja enempää paikallista valuuttaa ei ole - kiitos ja näkemiin.

Käärmeenlumoajiakin osui matkan varrelle. Hemmot kävelee kylillä kori kainalossa ja turistin sattuessa kohdalle alkavat pyydellä tupakkaa ja kaivavat kobran esille. Todennäköisesti madot on huumattuja ja myrkkyhampaat kiskottu irti mutta silti vähän etoo kun keskellä katua aletaan esitellä käärmettä.

Että sellaista. Pikku juttuja. Muuten kyllä viihdyttiin erinomaisesti. Takuuvarmaa aurinkoa, halpaa ja maukasta ruokaa (myös halpaa olutta) ja leppoisa elämänmeno. Suosittelen!

Äänestä
  • Oltiin itse Goalla tana talvena. Matkaopas sanoi etta ne oranssiin pukeutuneet tyypit vaittavat etta norsu on temppelinorsu, mutta oikeasti ei ole, ja miehetkin pukeutuvat oranssiin vaan saadakseen lahjoituksia "temppelille". Eli ne 5000 lahjoituksetkin ovat varmaan itsensa kirjoittamia.

    Äänestä

  • olin itse gooassa galangutessa ensimmäistä kertaa tammikuussa 3vkoa..oli aivan mahtavaa ja kävin norsulla ratsastaa myös..oli upea paikka..

    Äänestä

Moikka, internetkahviloita löytyy kyllä, jopa hotelleilla on osalla yhteydet. Kuulemma myös poltto CD:lle onnistuu, ainakin joissain valokuvaliikkeissä.. Aion itsekin yrittää.
Ainakin Calanguten keskustassa on kuulemma paikka.

Äänestä
  • unohtui mainita, että Pohjois-Goaan ollaan menossa, Roal Goan Beach Club on hotelli. Kiitos tiedoista!

    Äänestä

Vielä näyttää löytyvän matkailijoita jotka kannattavat huijareita ja eivät välitä eläinten oikeuksista. Käärmeiden lumoojat ovat laittomalla asialla ja on syytä ilmoittaa poliisille tai eläinsuojelujärjestöille (esimerkiksi Goassa International Animal Rescue). Käärme kokee tuskallisen kuoleman pian sehnjälkeen kun hampaat on poistettu. "Pyhät miehet" elefantteineen ovat huijareita ja tuottavat myös eläimelle tarpeetonta kärsimystä kuumuudessa. Elefantti on pyhä temppelieläin eikä sirkuspelle.

Äänestä

en huomannut vastata noihin muihin kysymyksiisi aiemmin...
Lähden itse lasten kanssa jouluksi (6 8v) ja aion ihan vaan näyttää miten muualla eletään, siinä riittää rantojen ja lehmien ohella ihmeteltävää... Jos hieman eksotiikkaa hakee, varmaan retki Dudhsagarin vesiputouksille ja sitten vaikka krokotiileja katsomaan joelle.

Joku Mapusan markkinat tai miksei hippimarkkinatkin on jo myös oma ohjelmansa.

Joulupäivänä järkkää hotellit hienot juhlat, joulupukkejakin löytyy...

Rapuillallisia saa mistä vaan. Hummeria joutuu usein erikseen varaamaan ainakin pienemmistä rantaschackeistä.

Ehkä nähdään Goassa...

Äänestä

IL 13.12.
Kahvia kittaavasta norsusta on tullut turistien vetonaula intialaisen Mudumalain temppelialueella. Nautittuaan vahvaa kahvia aterioidensa yhteydessä se viihdyttää vieraita soittamalla huuliharppua.

Tämähän on pakko nähdä... ;cD

Äänestä

olin viime vuonna gooassa 3viikkoa,se oli ensimmäinen reissuni ja en ollut ennen käynnyt kuin vain ruotsissa ja tallinassa... kun menet gooan ja jos sattuu tulemaan taksikuski nimeltään sandy niin hän on paras kuski siellä(meidän tuttu johon tutustuttiin)norsulla pääsee ratsastaa ja ne on helppo löytää kun käy kävelemässä siellä... voi myös kysyä taksikuskeilta,koska he tietävät paljon kyllä..olin itse ensimmäistä kertaa ratsastamassa se oli mahtavaa=) rapuillallisista en nyt osaa sanoa mutta ravintoloita sieltä löytyy paljon...halpaa siellä on..kannattaa varota huijjareita ja pitää huolta hyvin tavaroista ja lapsista..goa on aivan mahtava paikka

Äänestä

se oli galangute missä oltiin...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


timo kirjoitti:

Mitkähän siellä olisi kivoja kohteita lapsille? Näkeekö norsuja ja käärmeenlumoajia? Vielä tarvis löytää hyvä ruokapaikka rapuillallisille. Löytyykö internet-kahvilaa ja paikkaa, jossa voi polttaa digikuvia cd:lle?
Kiitos kaikista tiedoista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu