Tahko, Rautavaara huonosti hoidetut reitit 2015

kelkkahemmo53

On se uskomatonta kun raivataan EU rahalla hienot reittipohjat ja sitten jätetään hoito ala-arvoiseksi, ei paljon kiinnosta patikkoa ajaa. Onneksi voi eksyä reitiltä ihan niinkuin ennenkin kun reitit oli hieman kapeemmat. Jos reitit joskun lanataan kannattaisi se ajoittaa suojan lumen aikaan ja vielä alkuviikosta. Näin saataisiin kestävä hyvä pohja seuraavan viikonvaihteen ajoon.
Minullakin on joitain kymmeniä kavereita jotka kelkkailevat vuosittain tuhansia kilometrejä, muttei näitä pattireittejä.
Hyvät päättäjät jos haluatte kunnille hyvää tuloa niin kelkkareittien hyvä kunto toisi roimasti lisätuloa. Kelkkailijat tuo matkailijoista ylivoimaisesti eniten euroja monella tavoin. Kelkkakauppa, bensa, huolto, majoitus ja tietenkin pienet kyläkaupat joiden elinehtoon kelkkailijat vaikuttavat todella paljon.

2

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kelkkailija

      Kannattaa antaa suoraan Rautavaaralle kunnaninsinsinöörille palautetta. Olen samoilla linjoilla ja moni muukin. Vehkeet vaan hajoaa ja ajonautinto on välillä kaukana. Asiasta on nyt annettu palautetta usealta taholta ja palveluitakin olisi järkevää muutenkin kehittää! Palveluista maksavia kelkkailuharrastajia riittää ainakin vielä toistaiseksi, mutta suuntaavat äkkiä toisaalle (n.100 km pohjoisempaan), jos suunta ei muutu. Mallia vaan Puolangalta, Paljakasta, niin hyvä tulee!

    • Enskavaan

      Rautaavan kelkkareittien hoito viime talvena aivan hirveetä. Heinävedellä kanssa täys alasajo meinikki. Alkutalvesta reitti pötköllään olevia puita täynnä. Tekis mieli muuttaa takas Kajaaniin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      175
      1949
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      171
      1690
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      169
      1578
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      24
      1383
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      98
      1325
    6. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      153
      1021
    7. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      73
      1017
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      99
      1004
    9. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      228
      846
    10. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      Jätehuolto ja kierrätys
      55
      759
    Aihe