On se uskomatonta kun raivataan EU rahalla hienot reittipohjat ja sitten jätetään hoito ala-arvoiseksi, ei paljon kiinnosta patikkoa ajaa. Onneksi voi eksyä reitiltä ihan niinkuin ennenkin kun reitit oli hieman kapeemmat. Jos reitit joskun lanataan kannattaisi se ajoittaa suojan lumen aikaan ja vielä alkuviikosta. Näin saataisiin kestävä hyvä pohja seuraavan viikonvaihteen ajoon.
Minullakin on joitain kymmeniä kavereita jotka kelkkailevat vuosittain tuhansia kilometrejä, muttei näitä pattireittejä.
Hyvät päättäjät jos haluatte kunnille hyvää tuloa niin kelkkareittien hyvä kunto toisi roimasti lisätuloa. Kelkkailijat tuo matkailijoista ylivoimaisesti eniten euroja monella tavoin. Kelkkakauppa, bensa, huolto, majoitus ja tietenkin pienet kyläkaupat joiden elinehtoon kelkkailijat vaikuttavat todella paljon.
Tahko, Rautavaara huonosti hoidetut reitit 2015
2
247
Vastaukset
- Kelkkailija
Kannattaa antaa suoraan Rautavaaralle kunnaninsinsinöörille palautetta. Olen samoilla linjoilla ja moni muukin. Vehkeet vaan hajoaa ja ajonautinto on välillä kaukana. Asiasta on nyt annettu palautetta usealta taholta ja palveluitakin olisi järkevää muutenkin kehittää! Palveluista maksavia kelkkailuharrastajia riittää ainakin vielä toistaiseksi, mutta suuntaavat äkkiä toisaalle (n.100 km pohjoisempaan), jos suunta ei muutu. Mallia vaan Puolangalta, Paljakasta, niin hyvä tulee!
- Enskavaan
Rautaavan kelkkareittien hoito viime talvena aivan hirveetä. Heinävedellä kanssa täys alasajo meinikki. Alkutalvesta reitti pötköllään olevia puita täynnä. Tekis mieli muuttaa takas Kajaaniin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812946Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka582338Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151747
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261709Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661327
- 591263
- 681253
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781203