Leikkautus kampanjat alkaneet tehdä tulosta?

Selailin illan vietoksi löytölöiden sivuja ja hiljalleen alkaa suurimmassa osassa olemaan alle sadan kissan verran väkeä joissakin vain 5 kissaa hakemassa kotia! :)
Vielä kun loputkin leikkautaisi ainakin narttu kissansa niin tulevaisuus löytölän työntekijöillekin on valoisampi ei enää tupa täynnä kisuja. Toinen pointti on tietenkin olemassa oleville kodin tarjoaminen leikkautamisen lisäksi. Pakkohan tätä on hieman hehkutaa vaikka matkaa hiljaisempiin löytölöihin on vielä!
277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No nythän on muutenkin löytölöille hiljaista aikaa. Kyllä niitä löytökissoja taas ilmenee viimeistöän syksyllä, kun kesäkisuja hylätään.
Niin romanttinen ajatus kuin onkin, en usko Suomessa (tai missään muuallakaan) tulevan sellaista aikaa, että ihmiset osaisivat kaikki lemmikeistään pitää huolta.

Äänestä

Ei löytölöissä kaikissa ainakaan päivitellä kuvia löytyneistä.Eli ei netistä katsottuna ilmoitukset kerro koko totuutta kissojen määrästä.
Jos löytökissan ottaa aikoo, kannattaa soitella, ja kysellä suoraan löytölöistä .Löytöeläimiähän on tarkoitus säilyttää se 15pvä.Kaikista kisuista ei ilmoa laiteta, kaikki eivät ole soveltuvia uusiin koteihin laitettaviksi.Ja käy usein myös niin,että löytäjä, tai hänen tuttavansa tuon 15 pvän jälkeen haluaakin kisun itselleen.
Kyllä suomesta löytökissoja viellä löytyy kaikille halukkaille.Osa kissan pitäjistä ei kykene vielläkään kissoistaan kunnolla huolehtimaan, niin löytökissat eivät heidän vuokseen lopu.

Monet löytökissat ovat jo leikattuja, leikkaaminen ei valitettavasti vaikuta siihen, että kissoja silti hylätään ja jätetään heitteille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Spayttaa kirjoitti:

Selailin illan vietoksi löytölöiden sivuja ja hiljalleen alkaa suurimmassa osassa olemaan alle sadan kissan verran väkeä joissakin vain 5 kissaa hakemassa kotia! :)
Vielä kun loputkin leikkautaisi ainakin narttu kissansa niin tulevaisuus löytölän työntekijöillekin on valoisampi ei enää tupa täynnä kisuja. Toinen pointti on tietenkin olemassa oleville kodin tarjoaminen leikkautamisen lisäksi. Pakkohan tätä on hieman hehkutaa vaikka matkaa hiljaisempiin löytölöihin on vielä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu