Nettikiusaaminen

Uusi facebook-ryhmä Paljasta nettikiusaaja on perustettu. Sinne saa laittaa tietoa:

https://www.facebook.com/groups/1398399343797804/?fref=ts
10126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

upup

Äänestä

Eikös näille pedohunttereille riittänyt yksi kunnianloukkaussyyte?

"Kuulustelu rikoksesta epäiltynä kunnianloukkaukseen, joka on tehty Facebookissa pedofiilian uhrien puolesta" - ryhmässä." Tosin haasteessa oli uusi rikosnimike eli yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen.

Joku joutuu oikeuteen 25.3 nettiuutisen linkittämisestä?

Jutussa ei välttämättä ole kyse kunnianloukkauksesta vaan yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämisestä. Maksettavat kärsimyskorvaukset ovat samaa luokkaa.

"Yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämisestä on kyse silloin kun levittää toisen yksityiselämästä arkaluotoisen tiedon, vihjauksen tai kuvan (videon) siten, että se aiheuttaa vahinkoa ja kärsimystä toiselle!"

Pedofiilijuttujen levittely 100% varmasti aiheuttaa vahinkoa ja kärsimystä uhrille.

Samoin on kiusaamisjuttujen kanssa, eli kannattaa olla varovainen keitä syyttää ja mistä.

Tuomioon riittää että tieto levitetään joukkotiedotusvälineiden kautta tai muuten saattaa lukuisten ihmisten saataville (Facebook/YouYube,ym).

Erona kunnianloukkaukseen on se, että tieto voi olla totta ja siitä huolimatta sen levittely on rikos.

Eli siis kunnianloukkauksesta on kyse kun levittää perätöntä tietoa eli valeita, mutta yhtä rikollista on levittää TOTUUTTA joka LOUKKAA tai aiheuttaa KÄRSIMYSTÄ!

Määrättävät korvaukset ovat kummassakin suurinpiirtein samat eli jopa kymmeniätuhansia euroja.

Äänestä
  • Syytetty on oikeudottamasti toimittamalla internetissä Facebook-palvelimen avoimella Pedofilian uhrien puolesta -sivustolla lukuisten henkilöiden saataville asianomistajan kuvan ja linkittämällä sen uutissivustolla olevaan uutiseen lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä esittänyt asianomistajan yksityiselämästä kuvan ja tiedon siten, että teko on omiaan ollut aiheuttamaan asianomistajalle vahinkoa ja kärsimystä ja häneen kohdistuvaa halveksuntaa.

    Levittämällä "kiusaajan" tietoja voitte olla seuraava haasteen saaja.

    Vaikka kyseessä olisi ihan oikea nettikiusaaja ei oikeutta voi ottaa omiin käsiin vaan antakaa poliisin ja muiden viranomaisten hoitaa homma.

    Äänestä

  • > Ihan oikein jos tulee tuomio. Kannatan hyvin pitkälle sananvapautta ja mielipiteen vapautta. Rikosnimikkeellä ei ole väliä. Tuomio kuuluu annettavaksi oikeudelle, eikä yksittäisille henkilöille.

    Ja olen ehdottamasti sitä mieltä, että myös tuomion saaneita pitää suojata väkivallalta. Väkivalta on aina väärin. <

    Niin, Suomen laki lähtee siitä että se suojelee kaikkia kansalaisia. Vaikka joku esim. Auer on saanut tuomion, niin tuomion kärsimisen jälkeen ihminen on jätettävä rauhaan.

    Kansanedustaja poliisi Tolvanen kertoi TVssä aikovansa puuttua Annelin häirintään:

    "Jos Annelia uhataan tai vainotaan, sen jälkeen poliisi puuttuu asiaan.

    Ei Annelia kukaan saa vainota, kiusata tai nimitellä, se on lainvastainen vastainen teko ja sillon siihen puututaan poliisin toimesta ja syyttäjän sekä tuomioistuimen toimesta."

    Kuten tässä kyseisessä tapauksessa on käynyt. Poliisi on aloittanut rikostutkinnan ja syyttäjä on päättänyt syyttää. Tuomioistuimessa näemme 25.3. tuleeko tuomio ja jos tulee niin millainen rangaistus ja kuinka isot kärsimyskorvaukset.

    Äänestä

Jonkun mielestä > Netissä vaahtoaminen on mennyt ihan liian pitkälle.

Joskus aikoinaan oli sivusto FB:ssä, jossa jotkut muutamat keräsivät tietoja, nimiä ja ennen kaikkea kuvia eri ihmisistä jotka ovat syyllistyneet eläinrääkkäyksiin.

Siellä oli valtavasti varsin häijyä tekstiä näistä suurelta ihmisjoukolta, hyvin suoraa vihan lietsomista. Sellainen ei ole tervettä tai hyväksyttävää.

Keräilin jonkin verran kuvakaappauksia näistä mutta en sitten saanut aikaiseksi tehdä mitään rikosilmoitusta.

Sitä vaahtoamista, vihan lietsontaa, avointa uhkailua ja herjausta oli aivan vitusti.

Näitä vastaavia ryhmiä on eri aiheista syntynyt paljon lisää, on hyvä että tuollaista touhua pyritään hillitsemään. <

Mitä mieltä olette, pitäisikö tälläiset viharyhmät kriminalisoida?

Pitäisikö niistä tehdä välittömästi rikosilmoitus?

Äänestä
  • Mielestäni viharyhmät pitää kriminalisoida, jengivärvääjät eli gs-rotat ovat siis rikollisia ja heidän pitäisi ilmiantaa itsensä, mutta he eivät ole ihmisiä joten eivät voi.

    Äänestä

  • En tiedä mutta se ilmiö, vihakirjoittelu, on nyt tutkitusti lisääntymään päin :/

    Toinen juttu vielä, kun ihminenhän on apina =eli se tosiaan matkii lajitoveria (sosiologian mukaan), on renkaat vedessä-ilmiö fakta.

    Äänestä

Tämä on mielenkiintoinen aihe siinä mielessä, että kenet tahansa voidaan sosiaalisessa mediassa nostaa yleisölehtereillä syytellen kohdetta milloin mistäkin, unohtaen täysin Suomen perustuslain yksilön suojana.
Voidaan levitellä ihmisen yksityiselämää koskevaa tietoa niin, että vaikkapa tykkääjien ja peukuttajien määrästä keskustelupalstalla näet tietoa levitetyn suuremmallekin joukolle, mutta silti niin, ettei näitä raukkamaisia juttujen alullepanijoita anneta ilmi asianomaiselle, jotta pystyisi pyytämään poliisilta rikostutkintaa asiassa/ tekemään rikosilmoituksen. Eli kunnianloukkaus- tai yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämisrikospykälän täyttyessä, et kuitenkaan saa tekijää vastuuseen.

Toinen joka on outo asia nykyisessä vainoamisilmiössä on nettivakoilu. Yksittäisen netin käyttäjän kirjoittelua seurataan eri medioihin ja urkitaan tietoa kirjoittajan yksityiselämästä ja mielipiteistä, vaikkapa. Samaan vainoamisilmiöön voi liittyä henkilön kuvaamista julkisilla paikoilla, seurailua kotipihallaan ja nettiin kirjoitettujen asioiden levittelyä kohteen yksityiselämästä.
Näitäkään eri keskustelupalstojen ylläpidossa hääriviä rottia ei ilmianneta. Näillä nettiseurannoilla pyrkivät rajoittamaan yksilön sanavapautta.

Kyllä paljon olisi tekemistä nettirikosten torjunnassa, mutta kaikkihan lähtee yksilötasolta.

Äänestä
  • Mielestäni,

    Ylläpitoon ja moderointiin hakeutuu valitettavasti usein toisten asioihin addiktoituneita sairaita psykopaatteja, ja näillä palstoilla ja foorumeilla ja lehdillä ja kustannustaloilla on toisaalta oma etu ajettavanaan, eli he eivät tule näitä rottia paljastamaan, ikävän julkisuuden pelossa.

    Jos Anneli rangiastuksensa kärsii, tai kuka tahansa, niin ketään ei kuulu vainota sen jälkeen tai levitellä tietoja. Tällainen levittelijä ja vainoaja ja vainoamiseen toisten värvääjä voi itse olla ihan yhtä lailla tai enemmän sitä, mistä toista syyttää tai mitä katsoo toisen viaksi, kuten usein onkin.

    Toinen juttu on taas se, että kun tietääkseni kiusaamista ei ole kriminalisoitu, niin miten laajaa kiusaamista värväävät ihmiset eli jengivärvääjät, jotka pyrkivät tuhoamaan toisen elämän jatkuvalla seurannalla ja koko elinpiirin saastuttamisella, saadaan vastuuseen ja lopettamaan, jos heistä ei varoiteta? Kuitenkin olen lukenut, että poliisi olisi kehottanut varoittamaan paljon pienemmistä rikoksista, esim. nettihuijareista, jotka myyvät olematonta tavaraa. Kun taas tällaiset täysin mädät psykopaattiset rotat, jotka pyrkivät pahimpaan mahdolliseen rikokseen pienimmällä mahdollisella riskilla kiinnijäämisestä (gang stalkkaajat) pääsevät kuin koira veräjästä.

    Äänestä

  • Nimenomaan toisten asioihin addiktoituneita sosiopaatteja tms. Nämä joilla häntä vetää solmussa "vallan" perään, annettujen työvälineiden käyttöön, joita käytetään väärin. Hienot palstojen säännöt ovat vain retoriikkaa, vailla käytännön merkitystä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


paljastanettikiusaaja kirjoitti:

Uusi facebook-ryhmä Paljasta nettikiusaaja on perustettu. Sinne saa laittaa tietoa:

https://www.facebook.com/groups/1398399343797804/?fref=ts

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu