Istun kahvilassa ja mietin...

...eikö todellakaan ole missään, ketään, jolle kelpaisi luotettava ja mukava nuori aikuinen ystäväksi. Oma aktiivisuus ei juuri auta, ja kai se ennustaa heikkoja tuloksia, ettei kukaan oma-aloitteisesti ikinä lähesty.
5102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Yleensä ihmisillä on kaikki sosiaaliset systeemit ollut kasassa jo vuosia, niin sitä ei niin helposti vaan pysty huomaamaan, jos joku tarvitsee seuraa.

Itse otan aina kenet tahansa seuraani, kunhan ihminen tosiaan on ystävällinen. Awkwardiuskaan ei ole koskaan este, koska sellaista se on :)

Ja oma aktiivisuus yleensä ei tuota mitään hyvää, koska ihmisillä on jo kaikki mitä ne tarvitsee. Mutta tosiaan, kannattaa mennä kuitenkin ulos ja ehkä eksyt johonkin mukavaan seuraan edes illaksi, ja sitten voi vaihtaa puhelinnumeroita tai facebookkia, ja sitten jos oli hauska niin kannattaa kysellä samoja ihmisiä ulos joskus toistekin. Itseä ainakin kiinnostaisi istua iltaa, jos vaan tietäisin mistä sut löytäisi :D

Äänestä
  • meiliä voi laittaa osoitteeseen lon(at)luukku.com

    Äänestä

"...eikö todellakaan ole missään, ketään, jolle kelpaisi luotettava ja mukava nuori aikuinen ystäväksi"

Jos asut Helsingissä voisit liittyä IESAF:aan:
https://www.facebook.com/events/1582754805274243/
( Näet sivun vaikka et olisi Facebookissa ! Klikkaa vain linkkiä ! )

https://www.facebook.com/events/785953508138186/

https://www.facebook.com/events/1542544309363620/

Jäsenmaksua ei ole ! Tilaisuudet ovat ilmaisia ( ellei toisin sanota ), maksat vain omat kulusi !

Kaikki ovat tervetulleita mukaan !

Jos osallistuisit Café Linguan kielenvaihtotilaisuuksiin se toisi sinulle myös uusia sosiaalisia kontakteja:
https://cafelinguainhelsinki.wordpress.com/

Muita ryhmiä Helsingissä:
http://www.meetup.com/cities/fi/helsinki/

Myös vapaaehtoistyö tuo uusia ystäviä:
http://www.helsinginseutu.fi/hki/HS/Selkosivut/Selkosivut/Vapaa-aika/Vapaaehtoisty_

Voisitko kertoa missä kaupungissa asut ?

Äänestä

Harmi vaan kun 17 vuotias ei kelpaa kenenkään kaveriksi, saati täysikäisen, miksi joku haluaisi kaveerata alaikäisen kanssa, joka ei pääse edes baariin. Pinnalliseksi ja rankaksi on tämä yhteiskunta muuttunut.

Äänestä
  • Enpä voi sanoa itse muuttuneeni millään tavoin pahemmin siitä, kuin olin 17-vuotias, ehkä valitettavasti? Edes baariin en pääse ilman papereita melkein koskaan, vaikka olen jo kolmekymppinen. Ei paljon huvita mennäkään sen takia, siitä tulee aina ikävä fiilis.

    Itse en yleisesti ottaen pidä nuorempia naiiveina, se olisi liian helppo ja ilmeinen ennakkokäsitys, johon lankeaminen ei palvele kenenkään etua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hki--n kirjoitti:

...eikö todellakaan ole missään, ketään, jolle kelpaisi luotettava ja mukava nuori aikuinen ystäväksi. Oma aktiivisuus ei juuri auta, ja kai se ennustaa heikkoja tuloksia, ettei kukaan oma-aloitteisesti ikinä lähesty.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu