Ällöttävää mustavalkokirjallisuutta

naiivia

Erehdyin hätäpäissäni ottamaan kierrätyshyllystä pokkarin, joka osoittautui helluntaituputukseksi. Ensin oli synkän lapsuuden kuvaelmaa ja sitten eteen astuu oikein _kristitty_ ihminen, joka saattaa ihmisen pimeydestä valoon. Löin kirjan kiinni ja lukeminen loppui siihen.

1

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naiviakyllä

      Luuletko sinä, että heidän vaikutuksensa loppuu siihen kun lyöt kirjan kiinni?
      Noita tiukkoja uskiksia on joka paikassa sensuroimassa syntistä (heidän uskonsa vastaista) kirjallisuutta.
      Kun kirjoitin joka paikassa, tarkoitin todella sitä, siis joka tasolla. Bloggaajat ja arvostelijat ovat mukana.
      Meidän pikkukaupunkimme uskova kirjastovirkailija palauttaa syntisiksi katsomansa kirjat heti hyllyn pimentoon. Palautettujen hyllystä se voitaisiin lainata heti uudelleen.
      Myös noita uskiskirjoja on usein näkyvällä paikalla telineissä ja hyllyjen reunoilla.
      Uskisvirkailijalla tuntuu olevan missio asiasta. Taitaa kulkea päivittäin hyllyt läpi ja yrittää kätkeä "syntiset kirjat" vieläkin paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      628
      2888
    2. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      107
      1522
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      67
      1466
    4. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1390
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      138
      1276
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      114
      1274
    7. 104
      1125
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1051
    9. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      960
    10. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      929
    Aihe