Vanhemmat ei välitä

Tyttö12

Vanhempiani ei välitä minusta yhtään, en tiedä mistä muualta hakisin apua ongelmiini. Minulla on verta vuotava haava päässä ja vanhempani ei välitä ollenkaan. Kaikki on vaan aina minun vikani, koskaan ei ole nuorimpien siskojeni vika. Olen syypää kaikkeen, iltaisin toivon että en olisi edes olemassa, en jaksa tätä paskaa päivästä toiseen. Olen todellakin mieluummin koulussa kuin kotona. Oon kotona aina hyvin masentunut. Ootan vaan sitä kaunista päivää kun saan muuttaa kotoa ja unohtaa vanhempani iäksi.

6

1181

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mummomafia

      Voisitko mennä juttelemaan terkkarille asiasta? Hän voisi pyynnöstäsi jutella vanhemmillesi asiasta, saisivat vähän ajattelemisen aihetta, ja pelästyisivät siitä että olet kertonut asiasta jollekin, ehkä muutos tulee sitä kautta.

      Mistä olet saanut haavan? Onko se iso? Senkin voit näyttää terkkarille.

      Jos on kotona vaikeaa, voi pyytää että pääset asumaan johonkin sijoituspaikkaa, jossa sinua kohdellaan toisin, jos ei niin aina voi pyytää uuteen paikkaan. Ymmärrän sinua jos ei kukaan välitä edes haavastasi.

      Kaikki järjestyy kun juttelet aikuisen auttajan kanssa, siis terkkarin tai sosiaalitoimiston lapsiensuojelun työntekijän kanssa.

      Tsemppiä sinulle!

    • sissee

      Siis sunhan pitäs päästä tkhon jos pitää tikata,ym varmistaa pää hei haloo mitä vanhempia eikö ne nää.. Voimahali! koita kestää!

    • tukarvaan

      Vanhempasi ovat ilmeisesti narsisteja. Mikset puhuisi vaikkapa koulun terkkarille? Sitäpaitsi jos olet vasta 12v, turha odottaa sitä kun pääset muuttamaan pois, älä heitä nuoruuttasi hukkaan.

    • tyttö12

      Ei se ollut iso haava, mutta verta siitä vähän tuli.
      Olen okei ja en aijo/halua jutella tästä aikuisille, sillä
      olen kirjoittanut tämän suutuksissani.
      Voin elää omaa elämääni hyvin, välittämättä vanhempien
      ilkeistä kommenteista ja vääristä tulkinnoistani.
      Tajusin kirjoittaneeni tämän suutuksissani ja vanhempani
      varmastikin välittävät minusta, vaikka välillä saamme
      riidan aikaan.
      Olen onnellinen tästä perheestä, rakastan heitä.
      Anteeksi kun loin hirveän kuvan vanhemmistani, he ovat
      oikeasti mahtavia tyyppejä.
      Olen herkässä iässä ja minulla on huonoja päiviä..
      Olen tyytyväinen kaikkeen mitä omistan.

    • kak44

      Pelle

      • Pääkiinni

        Idiootti. Ei tälläisessä tilanteessa kuulu heittää mitään läppää, varsinkaan surkeaa sellaista.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      150
      4877
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3566
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      31
      2553
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2233
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      78
      2083
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2013
    7. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1983
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1981
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1458
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      99
      1272
    Aihe