Verkon manuaalinen IP konffaus

Nanna1989

Miten tulisi sisäverkon IP konffata, kun haluan että kaikilla laitteilla on kiinteä IP. Tämä siitä syystä että käytössä on niin vanhoja laitteita että ne eivät esittäydy verkkoon niin hienosti että asennus onnistuisi "etsi" toiminnolla. Noihin pitää jokatapauksessa säätää kiinteä IP. Modeemista jos säätää DHCP:n päälle kaikki toimii hienosti. Jos pakotan IP:n verkkoon liittyvälle laitteelta DHCP:lle määritetyn avaruuden ulkopuolelta ei laite toimi, tai ainakaan ei pääse verkkoon - miksi? Joku routtaus ilmeisesti täytyisi säätää mutta tietotaito ei riitä. Samoin jos disabloin DHCP palvelimen pois käytöstä ei mistään IP:stä pääse nettiin.

8

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nanna1989

      Ja jos asetan IP:n DHCP:lle määritetyltä alueelta, muun kuin minkä DHCP on antanut ei nettiin pääse edelleenkään koneelta.

    • xcmc

      Pelkkä käsin naputeltu ip-osoite ei riitä , laiteille täytyy myös kertoa mistä pääsee internettiin -default gateway ja DNS palvelin, molempiin tulee reitittimen ip-osoite. Eikö siellä ole kentät noille?

      • Nanna1989

        Joo, toki nekin määrittelin. Eli niihin tuli tässä tapauksessa modeemin IP 192.168.0.1.


    • Nanna1989

      Eikö kukaan tosiaan osaa neuvoa? Luulisi tämän olevan beisik kamaa useimmille teistä....

    • s7iWyT

      Laita sinne modeemiin "static leases" (tai vastaavaan) kohtaan jokaisen laitteen nimi, osoite ja mac-numero.

      Sellaista laiteta ei taida enää ollakaan, joka ei osais hakea osoitetta dhcp:llä. Tarkoittanet varmaankin ettei kaikissa laitteissa ole Zerconfia.

    • modeemi

      Mikä modeemi on kyseessä, se auttaisi paljon vian löytämiseen. DHCP:n päälläololla ei ole merkitystä verkkoonpääsyn kannalta noin niinkuin yleensä, mutta jos siinä modeemissa on jokin suodatus tms. tai sitten lähtee myös DNS proxy pois ja olet määritellyt modeemin ip-osoitteen DNS kohtaan. Kokeile operaattorin DNS palvelimen osoitetta.

      • Nanna1989

        Modeemi on D-link DWR-921. En asetuksista löydä asetusta jolla voisi määrittää staattiset IP:t. Mutta laitoin noi palveluntarjoajan DNS palvelimet DNS kenttiin niin jo lähti toimimaan. Hyvä kyllä olisi jos tuo modeemi osaisi MAC:in perusteella kiinnittää aina samat IP:t laitteille.


    • idfnfd

      Jos kertoisit sen modeemin merkin ja mallin, ja millaisia laitteita verkossa on, joku saattaisi päästä asiaan kiinni. Itsellä on tietokoneilla lähiverkossa, telewellin modeemi, kiinteät osoitteet, enkä korottaisi niiden asettamista edes beisik kamaksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1114
    2. 75
      1111
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1004
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      958
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      590
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      557
    Aihe