Verkon manuaalinen IP konffaus

Nanna1989

Miten tulisi sisäverkon IP konffata, kun haluan että kaikilla laitteilla on kiinteä IP. Tämä siitä syystä että käytössä on niin vanhoja laitteita että ne eivät esittäydy verkkoon niin hienosti että asennus onnistuisi "etsi" toiminnolla. Noihin pitää jokatapauksessa säätää kiinteä IP. Modeemista jos säätää DHCP:n päälle kaikki toimii hienosti. Jos pakotan IP:n verkkoon liittyvälle laitteelta DHCP:lle määritetyn avaruuden ulkopuolelta ei laite toimi, tai ainakaan ei pääse verkkoon - miksi? Joku routtaus ilmeisesti täytyisi säätää mutta tietotaito ei riitä. Samoin jos disabloin DHCP palvelimen pois käytöstä ei mistään IP:stä pääse nettiin.

8

210

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nanna1989

      Ja jos asetan IP:n DHCP:lle määritetyltä alueelta, muun kuin minkä DHCP on antanut ei nettiin pääse edelleenkään koneelta.

    • xcmc

      Pelkkä käsin naputeltu ip-osoite ei riitä , laiteille täytyy myös kertoa mistä pääsee internettiin -default gateway ja DNS palvelin, molempiin tulee reitittimen ip-osoite. Eikö siellä ole kentät noille?

      • Nanna1989

        Joo, toki nekin määrittelin. Eli niihin tuli tässä tapauksessa modeemin IP 192.168.0.1.


    • Nanna1989

      Eikö kukaan tosiaan osaa neuvoa? Luulisi tämän olevan beisik kamaa useimmille teistä....

    • s7iWyT

      Laita sinne modeemiin "static leases" (tai vastaavaan) kohtaan jokaisen laitteen nimi, osoite ja mac-numero.

      Sellaista laiteta ei taida enää ollakaan, joka ei osais hakea osoitetta dhcp:llä. Tarkoittanet varmaankin ettei kaikissa laitteissa ole Zerconfia.

    • modeemi

      Mikä modeemi on kyseessä, se auttaisi paljon vian löytämiseen. DHCP:n päälläololla ei ole merkitystä verkkoonpääsyn kannalta noin niinkuin yleensä, mutta jos siinä modeemissa on jokin suodatus tms. tai sitten lähtee myös DNS proxy pois ja olet määritellyt modeemin ip-osoitteen DNS kohtaan. Kokeile operaattorin DNS palvelimen osoitetta.

      • Nanna1989

        Modeemi on D-link DWR-921. En asetuksista löydä asetusta jolla voisi määrittää staattiset IP:t. Mutta laitoin noi palveluntarjoajan DNS palvelimet DNS kenttiin niin jo lähti toimimaan. Hyvä kyllä olisi jos tuo modeemi osaisi MAC:in perusteella kiinnittää aina samat IP:t laitteille.


    • idfnfd

      Jos kertoisit sen modeemin merkin ja mallin, ja millaisia laitteita verkossa on, joku saattaisi päästä asiaan kiinni. Itsellä on tietokoneilla lähiverkossa, telewellin modeemi, kiinteät osoitteet, enkä korottaisi niiden asettamista edes beisik kamaksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      77
      1806
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1182
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      944
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      869
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    6. 77
      692
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      50
      593
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      63
      561
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      33
      551
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      504
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      398
    Aihe