ala-asteen opettaja

aavalotta

Olen siis lukiolainen ja olen pitkään halunnut ala-asteen opettajaksi, mutta eräät kaverini joilla on tuttavia jotka ovat opettajia ovat kertoneet että tässä kyseisessä alassa ihminen masentuu todella helposti ja se on psyykisesti raskasta työtä. Onko jollakin kokemusta ala-asteen opettajana?

3

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 54876

      Nykyään on alakoulu ja/tai alaluokat. Ala-astetta ei enää ole.

      Mitä tulee työn raskauteen ja omaan jaksamiseen, niin aika paljon on kiinni ihmisestä itsestään ja siitä, miten pitää huolta omasta jaksamisestaan. Onhan noita nähty, että ihminen elää työlleen, tekee pitkiä päiviä huolimatta tuntien vähyydestä ja käyttää vapaa-aikansakin työjuttuihin. Lisätään siihen haastava luokka ja kohta ollaankin burn outin takia sairaslomalla. Elämä on kuitenkin valintoja.

    • Raada-ja-nauti-elämästä

      Kannattaa heti huomioda, että opettajan työstä vain pieni osa on muille yleisölle näkyvää. Aina valitetaan pitkistä kesälomista tai lyhyistä koulupäivistä, mutta todellisuudessa, jos saataisiin opettajien palkka työtunteihin kirjatuksi, olisi merkittäviä palkankorotuksia kaikille opettajille tiedossa.

      Lisäksi kuten lähes kaikissa ammateissa on opettajan työssäkin alamäkiä (hankalia tapauksia, hankalia huoltajia, kiirettä & stressiä), mutta missäpä näiltä voisi välttyä?

    • opex

      Ammatin nimi on luokanopettaja. Kaikki opettajat ovat kasvattajia, mutta luokanopet erityisesti. Opettaminen tuppaa jäämään nykyään usein sivuosaan.

      Mieti omia motiivejasi. Luuletko, että psyykesi kestää tilannetta, jossa yrität parhaasi, mutta saat silti vain kuraa naamaan? Oppilasta ei kiinnosta ja huoltajat valittavat. Jos kuvittelee itsensä maailmanparantajaksi, jota tähtisilmäiset lapset palvovat, niin voi olla todellisuuden kanssa rankkaa. Jos taas olet realisti, voit saada työstä iloakin irti, koska tuleehan niitä onnistumisiakin. Työ on itsenäistä, monipuolista ja siinä saa käyttää luovuutta. Pitkät lomat auttavat jaksamaan.

      Opettajuus on hieno ammatti, mutta ei sovi kaikille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3867
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3179
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      33
      2867
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2732
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      133
      2441
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      45
      1992
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1225
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      89
      1201
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1119
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      78
      1109
    Aihe