itseopiskelumatskut lääkikseen

Lääkisunelmissa

Olen tänä keväänä valmistumassa lukiosta ja aikomuksena olisi hakea helsingin lääkikseen :) valmennuskurssille ei ole varaa mennä, mutta olen netistä selaillut eri kurssijärjestäjien tarjoamia itseopiskelumateriaaleja. Tällä hetkellä ehkä parhaimmilta vaikuttaa epionen lääkis 2015 itseopiskelupaketti valintakokeilla ja aineistovastaamisen kirjalla (380€) ja kandidaattikustannuksen via medicina (150€). Onko kellään kokemusta jommasta kummasta? :) Lähinnä kiinnostaisi tietää, että onko tehtävät tarpeeksi haastavia, epionen materiaaleissa on ilmeisesti myös lukion oppimäärän vaatimukset ylittäviä aiheita? Entä kuinka selkeitä malliratkaisut ovat? Kuinka hyviä ovat hinta-laatu suhteeltaan?

Toinen vaihtoehto mitä olen myös katsonut olisi mafy-valmennuksen mafynetti 2. Onko jollain kokemuksia siitä, ja onko se hinnan arvoinen (n. 700€)?

Kiitos avusta jo etukäteen :)

8

2252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jykä85

      Itsellä on valmennuskeskuksen itseopiskelumateriaali ja voin suositella.Ostin sen viime vuonna ja kävin pääsykokeessa pelkän fyke matskun voimilla ja jäin vain 3 pistettä sisäänpääsystä.Tänä vuonna bilsa kunnolla läpi ni avot.Hintaa matskuilla oli 480 ee

    • opiskelija-

      Vuoden, pari vanhoja materiaaleja saa parhaimmillaan parilla kympillä vanhoilta opiskelijoilta. Voi ostaa vaikka useemman sarjan ja tehdä kaikista parhaat palat. Tarpeeksi kaukaa kun ottaa, niin tietenkin Galenosta näkyy enemmän, mutta oman kokemuksen mukaan ne materiaalit eivät juuri muuttuneet Galenoksen poistumisen jälkeenkään. Ja kun hinta on tuo, niin voi tosiaan valita ne sopivat osuudet.
      Tämäkin näin vinkiksi.

      • Lääkisunelmissa

        Kiitos vinkistä, osaatko kertoa mistä näitä käytettyjä voisi löytää? Oon muutamia ilmoituksia keskustelupalstoilta löytänyt, mutta ne ovat olleet tosi vanhoja tai materiaalit oli jo myyty


      • Tällasta

        Itellä olis tossa vuoden 2013 Valmennuskeskuksen materiaalit (Kemia teht. ratk., Fysiikka teht. ratk. ja jotain Biologian materiaaleja, joita en kyllä itse käyttänut. Myös vanhat valintakokeet väliltä 05-12 ja niiden viralliset (jotka ovat huonoja) sekä valmennuskeskuksen (jotka ovat hyviä) malliratkaisut olisi mukana). En minä niillä mitään ihmeellistä enää tee, että jos kiinnostaa niin ota yhteyttä [email protected], voin kertoa siinä enemmän.


      • opiskelija-
        Lääkisunelmissa kirjoitti:

        Kiitos vinkistä, osaatko kertoa mistä näitä käytettyjä voisi löytää? Oon muutamia ilmoituksia keskustelupalstoilta löytänyt, mutta ne ovat olleet tosi vanhoja tai materiaalit oli jo myyty

        Yksi ihan hyvä keskustelupalsta löytyy Epionen valmennuskurssin alta. Siellä on myös myynti- ja ostopalsta, josta voi löytyä tavaraa. Vilkkainta myynti lienee alkusyksystä, mutta laiskemmat myyjät voivat olla myöhemminkin liikkeellä.
        http://alyvuoto.epione.fi/index.php


      • MAFYLÄINEN

        Itse ostin MAFY-netin ja ihan hintanta arvoiselta vaikuttaa! Ohjelmassa merkataan oikein tehdyt tehtävät ja väärin menneet ohjelma automaattisesti kertauttaa, ihan kätevää sinänsä :) paljon monenlaisia tehtäviä löytyy


    • fuksi14

      mäkin suosittelen valmennuskeskuksen matskuja. via medicinan tehtävät oli niihin verrattuna paljon helpompia, ja niitä oli paljon vähemmän.

    • Etpääse

      Itse suosittelen luovuttamaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe