Tässä siivoillessa löysin tommosen Nortonin Internet Security -paketin, joka aikoinaan maksoi useita kymppejä. Huomasin nyt että siinä lukee "Includes 2 additional bonus installs" ja "Use this product up to 3 PCs". Yhdelle koneelle se siis on joskus ladattu. Tarkottaako tämä että sen vois ladata vielä kahdelle koneelle, vai toimisko se enää kun on vanha vuosi? Tai onko se järkevää vaikka voiskin (jos on kehityksessä jo niin jälkeenjääny tms.)? Ajattelin että jos toimii, niin oisko jollekin vielä hyötyä, ettei tarvis vaan roskiin heittää.
Nortonin virusturva vuodelta 2008, toiminta?
9
<50
Vastaukset
- vanhaa_roskaa
Lataa vaikka sadalle koneelle, ei sillä mitään virkaa ole.
Säilytä virusturvan_muinais_muistona. - himpelihompeli
Luultavasti se lisenssi on jo vanhentunut. Yleensä noita ostaessa saa tietyn määrän käyttöaikaa, esim 1 tai 2 vuotta, jonka jälkeen on ostettava uusi lisenssi, jos meinaa jatkaa käyttöä. Olisit voinut käyttää ohjelmistoa kolmella laitteella yhtäaikaisesti lisenssin voimassaoloaikana.
Lisenssi ei ole välttämättä vanhentunut jos sitä ei olla käytetty. Se voi jopa toimia uusimmassa Norton versiossa ( Kokemuksia).
- himpelihompeli
Sitä ON käytetty, aloitusviestissä lukee, että se on aikoinaan ollut asennettuna yhdelle koneelle.
- ap__
Hmm.. voiskohan tota kokeilla jollain omalla koneella alkaisko tapahtuun mitään, esim. tulis joku ruutu että "haluatko suorittaa asennuksen?", vai pystyykö sen toimivuutta kokeileen ilman että alkaa heti asentaan jotain? Vai mistä sen vois sit päätellä toimiiko vielä?
- himpelihompeli
Veikkaan, että ohjelma on asennettava koneelle ja katsottava, mitä se sanoo aktivoinnista / lisenssistä.
Haloo, jos se on vuoden 2008 mallia, niin mitä luulet virusmaailmassa tapahtuneen kuuden vuoden aikana. Vuoden voimassaoloaika alkaa siitä kun se on ensimmäissä koneessa otettu käyttöön ja sama päättymispäivä tulee myös muihin, myöhempiin asennuksiin. Ohjelma päivittyy automaattisesti voimassaolovuoden aikana, mutta ei enää sen jälkeen.
Vuosittaiset päivitykset on maksullisia, ja kun noin monta vuotta on jäänyt väliin, niin tuskin sitä pystyy edes saamaan ajan tasalla uusimmalla päivitysversiolla.
Toki voit kokeilla - tuleehan sieltä herjat.Se pitää tosiaan asentaa. Muutoin ei voi varmistaa.
- wasedgrfh
Unohda noin vanhat ohjelmat. Ja uudempaan versioon turha yrittää (Kokemuksia)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292178
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu261738Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti121339Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701211Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett121177- 88992
- 83876
- 17867
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon16761Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks107701