Itse olen todella hidas lukemaan kaikenlaisia kirjoja. Tietokirjoja luen noin 8,6 sivua/tunnissa. Kaunokirjallisuutta suomalaista sellaista tulee tavattua keskimäärin 14,7 sivua/tunnissa. Helppolukuista pintapuolista kerrontaa luen noin 22,2 sivua/tunnissa. Koulussa (lukiossa) ollessani keskinopeuteni oli 19,3 sivua/tunnissa. Minulla on lukihäiriö.
Heitänkin pallon juuri sinulle, mikä on sinun lukunopeutesi? Luetko romaaanin iltapalaksi kokonaisena, vai tuleeko romaanista sinulle oma piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitkä perjantai?
Mikä on lukunopeutesi?
kysynpavaan
2
162
Vastaukset 2
- Lukunopeus
On kirjoja ja kirjoja. Jonkin teoreettisen aineen parisivuisen yhtälönjohdon ymmärtäminen saattaa viedä sinänsä jo puoli päivää. Näin on aivan sama, mikä on ihmisen lukunopeus. Harvalla hankala teoria uppoaa päähän reaaliaikaisesti. Tosin näitäkin kadehtittavia olentoja on joskus nähty.
- vjmg
riippuu kirjasta ja teksti tyylistä yms. joskus testattiin niin oiskoha jotain 90 sanaa minuutissa mun lukunopeus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791339
- 851236
- 96977
- 48833
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40723Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83609Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30538Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44498Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33475