Itse olen todella hidas lukemaan kaikenlaisia kirjoja. Tietokirjoja luen noin 8,6 sivua/tunnissa. Kaunokirjallisuutta suomalaista sellaista tulee tavattua keskimäärin 14,7 sivua/tunnissa. Helppolukuista pintapuolista kerrontaa luen noin 22,2 sivua/tunnissa. Koulussa (lukiossa) ollessani keskinopeuteni oli 19,3 sivua/tunnissa. Minulla on lukihäiriö.
Heitänkin pallon juuri sinulle, mikä on sinun lukunopeutesi? Luetko romaaanin iltapalaksi kokonaisena, vai tuleeko romaanista sinulle oma piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitkä perjantai?
Mikä on lukunopeutesi?
kysynpavaan
2
162
Vastaukset 2
- Lukunopeus
On kirjoja ja kirjoja. Jonkin teoreettisen aineen parisivuisen yhtälönjohdon ymmärtäminen saattaa viedä sinänsä jo puoli päivää. Näin on aivan sama, mikä on ihmisen lukunopeus. Harvalla hankala teoria uppoaa päähän reaaliaikaisesti. Tosin näitäkin kadehtittavia olentoja on joskus nähty.
- vjmg
riippuu kirjasta ja teksti tyylistä yms. joskus testattiin niin oiskoha jotain 90 sanaa minuutissa mun lukunopeus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 402586
- 531051
- 66921
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t53857Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227783T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin11710Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️61681- 49634
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne81617- 65613