Uutiset 7.2.2015, klo 06:20. Päivitetty 7.2.2015, klo 06:22
"Tyttärenpoika" vei vanhukselta kymppitonnin
Tyttärenpojaksi tekeytynyt huijari onnistui viemään vanhukselta 10 000 euroa Heinolassa.
Alkuviikolla sattunut tapaus käynnistyi puhelinhuijauksella. Varas soitti tyttärenpojaksi tekeytyneenä vanhukselle ja valitti olevansa sairas, jonka vuoksi äänikin oli heikko. Kaiken lisäksi auto oli hajonnut ja tarvittiin rahaa sen korjaamiseen. Asialla olisi kova kiire.
Hätääntynyt "isoäiti" keräsi nopeasti kokoon pyydetyt 10 000 euroa.
Kun rahan noutamisen hetki tuli, ilmoitti "tyttärenpoika" puhelimitse olevansa niin heikossa kunnossa, että joutuisi lähettämään asialle parhaan kaverinsa.
Vanhus luovutti rahat ovella käyneelle hoikahkolle, ruskeaan asuun pukeutuneelle, kasvoiltaan päivettyneelle miehelle.
Huijaus paljastui, kun vanhus kyseli myöhemmin oikealta tyttärenpojalta tämän vointia.
Myös Hartolassa ja Sysmässä on yritetty huijata yksin asuvia vanhuksia.
Lue lisää lauantain Itä-Hämeestä.
Pitäkää huolta edes omista vanhemmistanne...
Hanskuuuuuu
0
53
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.824727- 1842043
- 1321742
- 1741363
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161231- 351076
- 78973
- 52946
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj16937Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78912