kuukautiset ja mökki

apuva

Joo ollaan kesällä suurinosa ajasta mökillä iskän kanssa ja kuukautiseni ovat vasta alkaneet. Ja mua on alkanu pelottaa että siis miten pärjään mökillä jos on kuukautiset iskälle en siis sano koska ei se ymmärtäisi. Meillä on siis mökillä ulkohuussi ja siteitä ei tietääkseni voi ulkohuussoin heittää ja roskis on tuvassa ja kaikki kyllä huomaisi kun alkaisin sidettäni sinne kiikuttamaan. Tamppooni ei ole vaihtoehto. Joten miten pärjäisin mökillä suht helpolla?

6

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äläteenumeroa

      Ehdit vielä vähän totutella niihin kuukautisiin ennen kesää. Ei kuukautissiteistä tarvitse tehdä numeroa, mutta ei niitä perheen kesken tarvitse salata. Kun vaihdat siteen, niin käärit vanhan siteen vessapaperiin ja uuden siteen papereihin. Viet sen käärön sisälle roskikseen. Ei sen kummempaa.

      On ihan hyvä, että isä tietää kuukautisten alkaneen tyttärellään. Sinun äidilläsikin on kuukautiset. Isäsi on tottunut asiaan viimeistään äitisi kanssa ollessaan. Useimmat miehet ovat kyllä kuulleet jo koulutunnilla, että naisten biologiaan kuuluvat kuukautiset, vaikka ne heille mysteeriksi jäävätkin.

      Kyllä sinä kesällä pärjäät. Vesipullo ja kosteuspyyhkeen tapaiset toilettipyyhkeet ovat kiva apu huussi-olosuhteissa.

    • EiHätää

      Hei! Kyllä mökillä pärjää ihan hyvin kuukautisten kanssa, älä murehdi. :) Voisit jutella äitisi kanssa, että tämä pyytäisi isää ottamaan huomioon nämä jutut. Puuceessa on hyvä olla roskis ja intiimialueen kosteuspyyhkeitä, niitä voivat muutkin käyttää. Jos olet jossain paikassa, jossa ei ole roskista, niin nykyään siteet on niin pieniä että niitä on melko helppo kuljettaa. Käytetyn siteen ympärille vähän vessapaperia, sitten pienessä muovipussisssa vaikka takin taskuun tai meikkipussiin, kassiin, johonkin säilytyskoteloon, pyyhkeen väliin tm. Jos sinulla on löysä paita, joka roikkuu housujen päällä, niin sidettä ei huomaa housuntaskustakaan. Sitten sopivassa välissä siirrät siteen roskikseen.

      Kuukautisissa ei ole mitään hävettävää, kaikilla naisilla on sellaiset tai on ollut. Ilman kuukautisia ei olisi lapsia eikä koko ihmiskuntaa.

      • ei_ees_sanomalehtee

        Ei mun äiteellä ollu koskaa kuukautisii, nii se ainaski sano. Eikä meiä ulkohuussis ollu ku sammalia.


      • apuva

        Unohdin mainita että vanhempani ovat eronneet joten äidistä ei ole apua ja muutenkin ei jutella isäni kanssa oikeestaan mistään aikuisuuteen liittyvästä


    • muitanaisia

      Onko sulla tätiä tai isoäitiä, jonka kanssa sulla olisi luottamukselliset suhteet ja voisit jutella noita naisten juttuja?

      On sun äidillä kuukautiset joskus ollut, kun sinäkin olet tähän maailmaan syntynyt.

    • polta

      Teillä on varmaankin siellä joku tulipesä, puuhella/saunankiuas tms. sinne vaan heität kunnon liekkien sekaan, niin eiköhän se side häviä. ;) Ei ehkä mitään suurta kekoa kerrallaan, eikä kannata yksistään koittaa polttaa, mutta yks side kunnon liekkeihin niin luulis toimivan. Käärit vaan vessapaperiin ja piilotat taskuun tms ja sopivan tilaisuuden koittaessa palamaan.
      Jäteongelman kannalta paras vaihtoehto olis kuukuppi, mutta ehkä et halua vielä sitä, jos tampoonikaan ei ole vaihtoehto.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      88
      4209
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3203
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      939
    6. 134
      921
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe