eli oon ekan vuoden amk insinööri opiskelija. kuinka pitkä on ekan vuoden opiskelijoiden kesäharjoittelun pituus? siis viikkoina/kuukausina.
amk tekniikan puolen harjottelu pituus?
u9hupoji
4242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Seitsemän viikkoa. vapusta juhannukseen. paras paikka on palkallinen.
älä kuseta
10 opintopistettä on yksi harjoittelu. 1op on 27 tuntia. 7 x 40 tuntia on 280 ja 10 x 27 on 270. Näin ainakin oli joitakin vuosia sitten.
Ite opiskelin Mikkelin AMK:ssa ympäristöteknologiaa. Meillä ei ollut erikseen määritelty, kuinka pitkiä harjoittelujaksoja suoritettiin minkänki vuoden jälkeen. Kuitenkin niin, että harjoittelun sai suorittaa maksimissaan kolmessa osassa ja korkeintaan puolet sai olla harjoittelua labrassa.
Ekan vuoden jälkeisenä kesänä en saanu harjoittelupaikkaa. Tokan vuoden jälkeen suoritin harjoittelua kolmekuukautta. Sitten mulla jäiki koulu kesken. Harjoittelussa pystyttiin olemaan toukokuun alusta syyskuun alkuun asti, kun ei ollut koulua. Että aika vapaasti saatiin noita harjoitteluja tehä.