Pöytälaatikosta kirjahyllyyn.

He ! Olen kirjoittanut erilaisia tarinoita useita vuosia. Myöskin tekeillä on ollut romaani. Kirjoitin ilman tarkoitusta että koskaan julkaisen niitä. Mutta kun luetin niitä ystävälläni, hän kehoitti julkaisemaan romaanin. Se oli hänen mielestään julkaisemisen arvoinen ja hyvä. Itsekin olen alkanut miettimään kirjailijan uraa.
Mutta kun olen etsinyt tietoa kustannuksista kirjan saamiseksi julkaistavaksi on minun pitänyt hylätä ajatus kirjailijan urasta. Olen varaton eläkeläinen. Ei ole järkevää ottaa pankkilaina saadakseen idean alulle. Kysynkin nyt Teiltä tämän tekstin lukijat, kuinka menettelen hankkeeni eteenpäin viemiseksi ?

3

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarjoatarjoa

      Kait sinun kannattaisi tarjota sitä kustantajille ennen kuin edes alat suunnitella omakustannetta.

    • Veikkausta

      Kustantaja = kustantaa ja maksaa kirjailijalle osinkoa teoksen myynnistä.

      Omakustantaja = kirjoittaja kustantaa teoksensa itse ja saa voittoa myynnistä.

      Kustantajan plussat: sinä saat rahaa, kustantaja hoitaa kulut. Kustannustoimittaja, joka osaa hommansa on arvokas lisä.

      Omakustantajan plussat: olet vapaa kirjoittamaan haluamallasi tavalla, levittää sanomaasi miten näet parhaaksi ja otat vastuun itse koko taideteoksesta.

    • Ozzy777

      Joo. Se pitää lähettää kustantajalle. Mielellään monelle, ainakin viidelle, jos ei enemmänkin. Vaihtoehtona on myös Elisa kirjan kirjoita palvelu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3898
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      352
      3015
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1655
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      811
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      67
      779
    Aihe