Sikatalous kuilun partaalla

Maasudussa tänään otsikkona: Sikatilat raskaasti tappiolla. Jutussa todettiin, että vuodessa hinta on tippunut 20 senttiä, ja lasku jatkuu kun Eurooppa on piukassa ylimääräistä sikaa vaikka millä mitalla, ja Venäjän vienti ei vedä.

Haluisin lerpan nyt vastaavan tähän muutakin kuin, että tilastot osoittavat muuta. Nyt nimittäin tilastotkin osoittavat, että lerpan mainitsema kannattavuuskerroin on -0,08. Se tarkoittaa, että yrittäperhe söi maatilan taseesta, eikä sille jäänyt yhtään korvausta tehdylle työlle, ja otetulle riskille eikä yritykseen sitoutuneelle pääömalle.
1982
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Nyt pitäisi saada ne Kiinan markkinat auki, siellä riittää populaa joka syö sikaa.

Äänestä

"... yrittäperhe söi maatilan taseesta, eikä sille jäänyt yhtään korvausta tehdylle työlle ..."

Jäi sille kuitenkin rehellisen kaupunkilaisen työläisen selkänahasta revityt vastikkeettomat maataloustukiaiset!!!

Äänestä

Pitää muistaa että lerppa voi aina lerpahtaa, mutta ei koskaan kerpahtaa. HAHAHAHAHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA.

Äänestä

Eräs Suomen suurimpia sikaloita on ollut jo useamman vuoden tappiollinen.

Äänestä

Ainakin Paneliassa haisee niin kova sianpa ska ettei sikaloita tartte tukea

Äänestä

Yrittäjyyteen liittyy riski. Ja kun riski tulee niin huudetaanko silloin apua sosiaalihuollosta.
Se ei kuulu ainakaan oikeaan yrittäjyyteen.
Tämä on kyllä huono maa olla ja yrittää.
Se tässä maassa on hyvää, että täältä pääsee jokainen halukas lähtemään paremmille apajille.

Äänestä

Me hyvämies sosiaalivirastoon.

Äänestä

Yrittäjäkö? Ovi käy ja sosiaalihuolto soppaa tuo.

Äänestä

ei sikaloilla me huonosti ei ainaka pohjoosessa

Äänestä
  • Ei mutta kusipäitä ovat ainakin...

    Äänestä

Sikatiloilla uudet puimurin ja monta uutta Frenttiä joten alkää viittikö jauhaa p a s k a a sikatalouden huonosta kannattavuuesta.

Äänestä
  • Ja kannavuuskerroin on -0.08. Jokainen sikala tuottaa tappiota 5700 euroa. Ei ole itse keksitty juttu vaan maaseudun juttu viime maanantailta. Lopeta lerppa jo epätoivoinen valehtelu.

    Äänestä

  • Lerppa on ainakin rahamies. Rahhaa haa haa tullee taas kun myyn 2000 sikaani maalis-huhtikussa. Vittu kun vituttaa kun minua täällä haukutaan.

    Äänestä

Olen jonkun verran miettinyt tuota sikapuolen, ilmeisesti pysyvää kriisiä.

Lihan hinnalla ei taida homma oieta, sen nousun odotteleminen ei taida tuoda ratkaisua.
Tukipolitiikkaa ei myöskään tuo ratkaisua, poliittisesti ei ole mahdollista nostaa tukia, kun kaikissa kansainvälisissä sopimuksissa sian ja siipikarjan tukemisen lisääminen tai yleensäkään tukeminen ei ole mahdollista, ne mitä nytkin on todennäköisesti poistuu seuraavalla kierroksella.

Lisätuloja voisi luoda ehkä bioenergialla, sika tuottaa paljon lantaa josta voidaan tehdä biokaasua, tilakohtaiset biovoimalat vaan käyttöön, kuten on Tanskassa.
Ja samoilla investointi-tukiehdoilla, syöttötariffeilla ja poistoprosenteilla, mitä on Tanskassakin, tai ehkä jopa paremmilla.

Sehän on sitä uusiutuvaa hiilivapaata energiaa ja hajautettua energiantuotanto, varmasti kannattaa jos saa edes puolet niistä tuista mitä maksetaan esim. tuulivoimalalle, eikä haittaa vaikkei tuuliskaan.

Äänestä

Voisitko ystävällisesti selittää, miten esimerkiksi eräs suuri sikatila pystyy jatkuvasti hankkimaan uusia helvetin kalliita koneita, jos toiminta ei kerran ole kannattavaa? Koska eihän ole mitenkään mahdollista hakkia keskimäärin 200 000€ vuodessa uusia koneita, jos toiminta ei ole kannattavaa.

Äänestä
  • Jospa tilan isäntä kuuluu kultapossukerhoon joille teurastamo maksaa aivan eri hintaa kuin tavan pulliaisille.
    Kultapossukerhot on toimineet iät ja ajat osuusteurastamoissa.

    Äänestä

  • Voisitko ystävällisesti soittaa autorekisterikeskukseen, ja kysyä kenen ne helvetin kalliit traktorit esim. ovat? Kaverini joka on traktorikauppias sanoi että 98% traktoreista on rahoitusyhtiöiden vehkeitä. Hän totesi vielä, että jokainen sikatilan kone on joko rahoitusyhtiön tai pankin rahoittama kone.

    Eli se siitä ja sen kestävyydestä, kuten on tapana sanoa.

    Äänestä

  • Se on järkevin tapa toimia, varsinkin jos pääomasta on pulaa.
    Verotuksessa menee myös liisingit täysillä poistoilla, eli nehän on tavallan vuokria kirjanpidossa

    Äänestä

Mun ongelma on että takapuoleni on alkanut haisemaan paskalle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


sikala-tyhjä kirjoitti:

Maasudussa tänään otsikkona: Sikatilat raskaasti tappiolla. Jutussa todettiin, että vuodessa hinta on tippunut 20 senttiä, ja lasku jatkuu kun Eurooppa on piukassa ylimääräistä sikaa vaikka millä mitalla, ja Venäjän vienti ei vedä.

Haluisin lerpan nyt vastaavan tähän muutakin kuin, että tilastot osoittavat muuta. Nyt nimittäin tilastotkin osoittavat, että lerpan mainitsema kannattavuuskerroin on -0,08. Se tarkoittaa, että yrittäperhe söi maatilan taseesta, eikä sille jäänyt yhtään korvausta tehdylle työlle, ja otetulle riskille eikä yritykseen sitoutuneelle pääömalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu