mulla olis 4kpl 100ah akkua ja kytken 48v
nyt tulee ongelmaksi laturi ?
vai voiko 2 kpl 24v akkulaturilla yhdistää yhteen ja laittaa pussat pulssiin
ja miinukset miinuksiin eikö silloin tule 48v ?
kuinka ladata 4kpl akkua ?.
kuinkaladataan
3
126
Vastaukset
- vastaus1A
vaihtoehdot ovat: lataat 2-akun sarjoissa tai lataat 1-akun sarjoissa.
Miksi sinulla on 4x 100ah akkua? miksi haluat 48Volttia?- ja_ohi_meni
http://www.cps.fi/laturit_lyijy-vesi.htm
latureita ainakin on. :)
joten max laskelma: 28voltia ja 100A on 2800W ulostulotehoa
jolloin vertailuna: 12voltia ja100A on 1200W ulostulotehoa LASKENNOLLISESTI!
28V ja 8A kulutus on 144W.
Entäs jos tekisi 120V ja 7500ah Järjestelmän ( 12V/750Ah x 10 kpl ) ?
- Varma.Koskitar.SE
Älä edes yritä. Provoilla. Vaikka sinun tasoisethan näihin innokkaimmin vastailevatkin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33611654IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3597926Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut922920Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982238Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1522168Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81636- 1101261
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin531084Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26908MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312782