Isäni epäilee kaikkee mitä mä ja mun vanhin sisko tehdään nykyään. Ollaan yli 18-v. Jos käydän ulkona ja sanon meneväni tyttökaverin kanssa hän pistää äidin soittaa 2 kertaa ja tarkistaa. Jos menen hesaan se on sitten pahempi. Kuitenkin tarkoitus on sanoa ett jos menenkin talosta ulos ja puhunkin tai menenkin juhliin missä on miehiä/poikia hän alkaa kysellä kaikenlaista äidin kautta. Kuka se oli, mitä se sano, mitä sä sanoit.
Hän ei koskaan sano ei mutta hänen käytöksensä sanoo muuta.
Tänään sain tarpeekseni kun menin kissani ja siskoni kanssa kaverin luo näyttää kissaaa. HÄn oli silloin nukkumassa ja kun kuuli että oltiin siellä hän sanoi äidille että valehdellaanko vai mitä me piilotellaan häneltä.
Isäni on modernin/vanhanaikaisen sekoitus. Olen muslimi joten en saa seurustella jne. Mutta en ole niitä ultrauskovaisia. En osaa puhua isälleni tärkeistä asioita ilman että alan itkeä. Hän vihaa ku me itketään. Tänään aion kysyä häneltä että onko hän kasvattanut meidät valehtelikoiksi? Mikä on syy miksi hän ei usko meitä, ei edes äitiä. Mutta minua pelottaa hirmusen paljon. Oli iso trauma pienenä siksi.
Mitä teen?
Epäilevä isä
2
188
Vastaukset
- ghops
Sano sille seuraavaksi, että olet täysi-ikäinen etkä siksi mitenkään tilivelvollinen vanhemmillesi. Jos isäs haluaa pitää suhteenne hyvällä mallilla, kannattaisi hänen antaa vähän omaa tilaa. Luulis hänen valitsevan ennemmin hyvän suhteen tyttäriinsä kuin välirikon. Tuossa tilanteessa ainakin omalla kohdallani se olisi seuraus ennen pitkään.
Mielestäni edellinen vastaaja on oikeassa siinä, että kannattaa varmasti puhua isäsi kanssa. Isäsi haluaa varmaan suojella sinua ja siksi tietää, missä liikut ja kenen kanssa. On kuitenkin varmaan hyvä sanoa ääneen se, että koet ettei sinuun luoteta ja arvostaisit sitä, jos saisit enemmän vapautta. Näin voit myös näyttää, että olet sen luottamuksen arvoinen. Usein rehellisellä keskustelulla pääsee pitkälle.
Sanna
NettiSaapas
Helsinki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude25715231Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510156Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089371Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237109Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826547Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1766228Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335622Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474806Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys251806IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1511707