Endometrioosista kysymyksiä
Varailin juuri aikaa gynekologille, mutta kunnan lääkäripulan takia pääsen vasta tammikuussa. Vaivanani ovat pitkään olleet kovat viillot alavatsalla, ja hyvin kovat kuukautiskivut - viilteleviä kipuja nekin. Nyt kuukauden päivät olen ihmetellyt yhdyntäkipuja - ne eivät ole niin kovia, että seksi pitäisi (luojan kiitos) vallan unohtaa, mutta joissakin asennoissa aluksi tuntui viiltävä kipu vas. puolella alavatsaa, nykyisin kipu ilmenee ihan lähetyssaarnaajassakin. Muuta en tiedä endosta kuin, että aiheuttaa mahd. lapsettomuutta. Lapseni on 4-vuotias, joten tuskinpa toiseen tarvettakaan olisi vielä ollut - ehkä joskus , mutta mitä muuta endo voi aiheuttaa.
Mistä se johtuu? Miten sitä hoidetaan. Hieman huolestuttaa.
Kiitos kovasti mahd. vastauksista.
Varailin juuri aikaa gynekologille, mutta kunnan lääkäripulan takia pääsen vasta tammikuussa. Vaivanani ovat pitkään olleet kovat viillot alavatsalla, ja hyvin kovat kuukautiskivut - viilteleviä kipuja nekin. Nyt kuukauden päivät olen ihmetellyt yhdyntäkipuja - ne eivät ole niin kovia, että seksi pitäisi (luojan kiitos) vallan unohtaa, mutta joissakin asennoissa aluksi tuntui viiltävä kipu vas. puolella alavatsaa, nykyisin kipu ilmenee ihan lähetyssaarnaajassakin. Muuta en tiedä endosta kuin, että aiheuttaa mahd. lapsettomuutta. Lapseni on 4-vuotias, joten tuskinpa toiseen tarvettakaan olisi vielä ollut - ehkä joskus , mutta mitä muuta endo voi aiheuttaa.
Mistä se johtuu? Miten sitä hoidetaan. Hieman huolestuttaa.
Kiitos kovasti mahd. vastauksista.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Syyt ja synty
Endometrioosi on tunnettu 1800-luvun lopulta lähtien, mutta sen syytä ei vieläkään tiedetä. Tauti ei sinänsä periydy, mutta se näyttää hiukan kasautuvan joihinkin sukuihin. Endometrioosi on hedelmällisessä iässä olevien naisten tauti, jota tavataan yleensä 20-40 vuotiailla, mutta erityisesti 25-35 vuotiailla. Taudin syntymiseen vaikuttaa osaltaan myös naisen gynekologinen historia: miten ehkäisy on hoidettu, onko ollut tulehduksia, missä iässä lapset syntyvät. Lapsettomuudesta kärsivillä potilailla endometrioosia tavataan n. 20 %:lla.
Endometrioosi syntyy, kun kohtuontelon ulkopuolelle alkaa kasvaa kohdun limakalvon kaltaista kudosta, joka muodostaa pesäkkeitä. Kudos voi kulkeutua munatorvea pitkin ja tarttua vatsakalvon pinnalle, sitä voi kasvaa kohdun takana, munasarjojen ja munatorven pinnalla, joskus jopa suolistossa tai virtsarakon pinnalla. Jos kudos tunkeutuu munasarjan sisään, siitä voi muodostua iso endometrioosikysta, jota kutsutaan myös suklaakystaksi. Kystat poikkeavat hieman sirottumapesäkkeistä.
Endometrioosi voi esiintyä joko kohdun seinämän sisällä tai kohdun ulkopuolella. Tällä perusteella endometrioosi jaetaan endometriosis interna eli adonomyosis eli kohdun seinämän sisäinen endometrioosi tai endometriosis externa eli kohdun ulkopuolella oleva endometrioosi.
lähde: http://www15.brinkster.com/lapsettomat/endo.html
Hoito
Kookas suklaakysta voidaan havaita normaalissa gynekologisessa tutkimuksessa tai ainakin ultraäänitutkimuksessa. Sen sijaan nuppineulanpään kokoiset, hajalleen sirottuneet endometrioosipesäkkeet paikallistetaan varmasti vasta vatsaontelon tähystystutkimuksessa eli laparoskopiassa. Se on leikkaussalissa tehtävä toimenpide, joka vaatii nukutuksen. Tähystyksessä löytyvät pesäkkeet poistetaan tai poltetaan. Munasarjan sisään kasvanut kysta kuoritaan pois. Laparoskopia on viisainta tehdä silloin, kun raskaaksi tuleminen on ajankohtaista. Raskaus alkaa usein muutaman kuukauden kuluttua laparoskopiasta. Jos niin ei kuitenkaan käy noin vuoden sisällä hoidosta, vaikka kuukautiskierto on säännöllinen, on aika harkita koeputkihedelmöitystä.
Kun endometrioosi on kyllin paha, kudos kasvaa kuin syöpä ja tunkeutuu kudoksen sisälle. Syövästä ei kuitenkaan ole kysymys, eivätkä pesäkkeet muutu pahanlaatuisiksi.
E-pillerit sopivat hoidoksi nuorelle naiselle, joka ei halua tulla raskaaksi. Ne estävät taudin pahenemisen ja hoitavat kipua. Samalla endometrioosi saattaa parantua itsekseen. Hormonihoidoilla voidaan myös hoitaa endometrioosin oireita. Ne vaikuttavat samoin kuin raskaus: kun kuukautiset jäävät pois, limakalvo ei enää paksuunnu ja vuoda. Pesäkkeet rauhoittuvat, kuivuvat ja arpeutuvat. Keltarauhashormonihoidolla kuukautiset lopetetaan 3-6 kk ajaksi, jonka jälkeen kierto palautuu normaaliksi.
Hoito valitaan aina tilanteen mukaan. Hormonihoito ei paranna pysyvästi, vaan sairaus uusii usein. Lievän endometrioosin hoidoksi riittääkin pelkkä seuranta ja kipulääkitys .
lähde: http://www15.brinkster.com/lapsettomat/endo.html
MInulla oli huolenaiheena myös endometrioosiepäily, johon liittyivät erilaiset kivut kuukautiskierron mukaan. Kuukautisten aikaan alavatsakipuja, jomotusta yhdessä kohtaa ja siirtyviä kipuja. Lisäksi aina kuukautisten aikana virtsatievaivat. Nämä kestivät sitten parisen viikkoa siinä vaiheessa, kun päätin että lääkärissä täytyy tutkia. En ehtinyt tähystyksiin asti, koska tätä ennen kokeilin lääkärin neuvosta ehkäisypillereitä kipuihin. Se tuntui hassulta, sillä en ollut tullut raskaaksi lainkaan joten pärjäsin ilmankin niitä, mutta kipuilulle piti tehdä jotain. Käytin yhden "kuurin", ei juuri mitään. Seuraavat menkat olivat tosi lyhyet ja kivuttomat. Sitä seuraavia menkkoja odottelen vieläkin, sillä tulin kaikkien näiden rääkkäysvuosien, tulehdusten ja vaivojen jälkeen raskaaksi! Eikä ole virtsavaivoja, vain hiukan painon tunnetta alavatsalla tai nivusissa, jota ei varsinaiseksi kivuksi voi kutsua.
Että kaikki siis on mahdollista..
Mulla on leikattu vuosia sitten endometrioosi, joka ehti hirttää toisen puolen munasarjat kuolioon. Eli toiselta puolelta piti poistaa kokonaan munasarjat.
Mulla oli kipuilua aika ajoin, mutta vasta kun kipu meni kouristavaksi, menin lääkäriin. No, sit se oli jo vähän myöhäistä, mutta kyllä sitä yksilläkin sarjoilla pärjää! :)
minulle todettiin 2000 endometrioosi laparoskopiassa. olin sitä ennen joutunut aina menkkojen aikana käydä lääkärissä hakemassa kipupiikkejä. vaivat oli niin hirveät. en pystynyt hengittämään kunnolla, vatsaa viilti tosi lujaa. ensimmäisen kerran äitini on joutunut viedä minut 13-14 vuoden ikäsenä lääkäriin keskellä yötä menkka kipujen ja hengitys vaikeuksien takia. 16-17 vuotiaana kun aloin seurustella yhdyntä kivut tuli mukaan kuvioihin. kun täytin 18 aloin olla niin kipeä aina menkkojen aikana että jouduin muutaman kerran osastolle ja tutkittiin ruoka allerkiat ja umpisuolen tulehdus arvot. sitten loppujen lopuksi pääsin laparoskopiaan keväällä 2000 ja syynä kaikkeen aiempaan oli endometrioosi. minulta poltettiin kiinnikkeitä ja pesäkkeitä. ja sitten alotettiin hormooni hoidot kolmen kuukauden ajan mahaan, ihonalle pistettiin kapseli joka huijasi kehoani että olisin raskaana tai minulla olisi vaihdevuodet. sitten minun piti aloittaa e-pillerit jotta saataisiin kivut hallintaan. nyt olen puolitoista vuotta sitten lopettanut pillerit. vauva olisi tervetullut! käydään parhaillaan lapsettomuus hoidoissa.