En ees tiedä miks kirjotan tätä, ehkä haluun vaan löytää ihmisiä joilla on näitä samoja "ongelmia. Mutta joo, oon huomannu viimeaikoina että musta on tullu paljon syrjäytyneempi ja ujompi mitä olin ennen.
Oon nyt kasiluokalla ja en oikeestaan muista millon tää tarkalleen alko mutta veikkaan että se oli joskus seiskaluokan lopussa. Tykkään vaan niin paljon olla yksin. Esimerkiks koulussa mua alkaa joskus vaan ärsyttää ja ahdistaa kaikki ihmiset ja meen vaan jonnekkin syrjään ilman että sanon kellekkään mitään.
En ees viihdy mun kavereitten kanssa enää. Mua on monesti pyydetty illaksi jonnekkin olemaan isommalla porukalla mut mua vaan ei kiinnosta. Se on vaan mulle tosi tylsää ja oon siellä aina tosi stressaantunu yms.
Esimerkiks syksyllä ne halus pelata pullonpyöritystä mikä lähti kokonaan käsistä. En osallistunu ollenkaan ja olin koko sen ajan kun muut pelas ni puhelimella ja lähin ajoissa pois.
Toisaalta oon löytäny tosi mun kanssa samankaltaisia ihmisii netistä. Tosin lähin asuu toisella puolella Suomea ihan Lapissa ja loput toisissa maissa...
Kellään samanlaista tilannetta?
En keksinyt otsikkoa
3
77
Vastaukset
- TheBlueFlyingCamel
Mulla ei ole yhtäkään kaveria ihan vaan sen takia koska en haluu olla ihmisten seurassa. Viihdyn aina itsekseni ja lähes vihaan muita ihmisiä.Ihmiset luulee että oon yksinäinen kun oon kokoajan yksin, mutta en haluu olla ihmisten seurasssa ja jos haluisin olla ihmisten seurassa sit hakeutuisin niitten seuraan. Mu joo en tajua mitä ongelmaa tässä on....
Ihmiset on tyhmiä ja oma seura on fiksumpaa.
-BFC Hei eimitäänkummempaa!
Oletko miettinyt syitä sille, miksi sinua ärsyttää ja ahdistaa ihmisten seura ja stressaannut siitä? Liittyvätkö nämä tunteet kaikkiin ihmisiin, vai vaan kavereihisi? Ahdistaako sinua toisissa ihmisissä jokin piirre tai asia jota he tekevät, vai ylipäätään heidän seurassaan oleminen? Joskus myös oma epävarmuus saattaa heijastua niin, että ihmisten seurassa olo ahdistaa, koska ei uskalla olla oma itsensä. Koetko voivasi olla aito ja oma itsesi, kun olet kavereidesi seurassa? Joskus vanhojen kavereiden kanssa voi yksinkertaisesti kasvaa erilleen. Voisiko ahdistuneisuutesi johtua tästä? Jos näin on, muista että aina on mahdollista löytää uusia kavereita, joiden kanssa ollaan samalla aaltopituudella ja yhdessäolo on rentoa ja mukavaa.
Mukava kuulla, että olet löytänyt netistä samankaltaisia ihmisiä, joiden kanssa voit pitää yhteyttä. Toivottavasti voit jutella heille näistä asioista. Välimatkan ei tarvitse olla esteenä ystävyydelle, vaikka ette pystyisikään tapaamaan. Voihan olla mahdollista, että vielä jonain päivänä tapaattekin. :)
Jos tämä asia vaivaa sinua enemmänkin, kannattaa varmaan jutella jollekin aikuiselle, esim. opolle tai terveydenhoitajalle, tai jos netissä juttelu on sinulle helpompaa, käy tsekkaamassa nämä linkit:
https://www.tukinet.net/info.tmpl
http://www.mll.fi/nuortennetti/
Tsemppiä!
Terveisin Hansu ja Jutta Jyväskylän NettiSaappaasta.- snjdhsrfnjesd
Ihmisetbon erilaisia. Itselle kävi kasiluokalla samalla tavalla, mutta se on helpottanut viime aikoina, kun sain sosiaalisen ja mahtavan harrastuksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude25715231Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510156Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089371Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237109Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826547Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1766228Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335622Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474806Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys251806IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1511707