jansa.
Kunta yhtiöittää asuntokiinteistöjä, vesilaitoksia jne. Näitten toimitusjohtajaksi ja kunnan palkkalistoilla toimivat tj insinöörit Siikalatvan kunta palkkaa yhtiöitten toimitusjohtajaksi.
Yhtiöitten toimitusjohtajien palkat menevät kunnan käyttötalouden menopuolelta eli veroeuroista.
Oikeudenmukaisempaa olisi yhtiön toimitusjohtajan palkan maksaa ao:n yhtiö. Silloin asuntojen vuokrat olisivat sillä tasolla, kuin tulee ollakkin, samoin vesien ja lämmön.
Näinkö syrjässä pitkospuiden päässä asuvakin, kuntaan veroa maksava äänestäjä kantaa kortensa kekoon, jotta palvelujen lähellä - jokirannalla asuva taajama-asuja saa kunnalta asumisensa, vetensä ja kaukolämpönsä edullisesti.
Siikalatvan kunta palkkaa yhtiöittensä toimitusjoh
8
161
Vastaukset
Kyllä korpiasukasta kustaan silmää, kuhan ei vain ois Kesk-Kusta
- japiste
Näinkö se toimii valtion omistamissa yhtiöissä. Khpj voisi nyt ainakin valaista asiaa, on meinaan toiminut huomattavissa tehtävissä RAUTARUUKIN aikaankin.
Että me kuntalaiset maksaisimme Oy:n tj:n palkan, jo on aikoihin eletty. Yhtiö maksaa tj:n palkan ja tj on ko. yhtiön palveluksessa ja vastaa yhtiön tuloksesta sekä kehittämisestä yhtiön hallituksen kanssa.- korpelainen
Näin on asija, en maksa, en vastaa ko yhtiön tuloksesta voitoista ja tappioista, oma kaivo oma lämpö
- hulevesi
Nimim. korpelainen osallistuu yhtiöiden toimitusjohtajien palkkojen maksuun jos hänellä on verotettavaa tuloa. Kunnan kukkarosta näitten tj:n palkat kun maksetaan. Tj:llä ei vastuuta yhtiön kehittämisestä, tj hoitaa työnsä puhumalla vakuuttavasti osaavantuntuista terminologiaa käyttäen. Kohta kunta on tosi huonossa hapessa.
- kamreeri
Maassa maan tavalla, tarkastusltk ja tilintarkastajat - tarkastavat myös kunnan omistamien yhtiöiden talouden oikeellisuuden.
- temariäänestäjä
Joko näin on päätetty?
- mikävinksahti
Valtuuston asialistalla SIIKALATVAN kunta näyttäisi ottavan lainaa kuntarahoitukselta näille asunto-, vesi ja muille kunnan omistamille yhtiöille ja maksaa toimitusjohtajien palkat, toivottavasti kunnassa tulee riittämään veronmaksajia.
- sepyöriisittenkin
Kunta antaa vakuuden asuntoyhtiölle 980 000 euroa, saa kirstuunsa millin ja kunnan 100 % omistama as oy:ltä.
Käyttötalouteen ja investointehin tämä saatu milli sitten meneekin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492288- 262033
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271485Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161424- 1211361
- 181055
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71954Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut107904Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad78886Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333863