Vanha ESBE 3-tie hana. Pohjan mukaan.
Putkimies asensi OUMAN EH-80 lämmönsäätimen 2002
Mykisty melko pian. Nostin pois, lämmöt oli nollilla pakkasella.
Putkimies oli vienyt kahvan mukanaan
Pohja kuva
http://aijaa.com/YaXiq0
Ylhäältä tulee kuumavesi pannusta, oikealle lähtee meno pattereille, alhaalta paluu pattereilta
http://www.pannuhuonekauppa.fi/pdf_files/OUMAN EH-80 asennus- ja kytkentaohje.pdf
Akselin päässä oleva viiste osoittaa aina luistiin päin. Viisteen suunnassa oleva haara on aina tukossa
Jos viiste kääntyy 90 astetta vasemmalle=> kaikki aukot auki
-riittääkö pakkasella menoputkelle riittävästi lämmintä vettä kun paluu auki?
Jos viiste kääntyy 90 astetta oikealle=> pattereille meno tukkiintuu
Eli meillä tulisi vaihtaa ilmeisesti pattereille meno ja paluu keskenään.
Asennettu ilmeisesti, onko näin, väärin.
Kolmitiekanan toiminta, lämmitys
14
361
Vastaukset
- oikeinko
Siis kolmitiehanasta kyse
- kanaton
vähän jo ihmettelinkin, että minkä kanan.......
- Toimiinäin
Itselläni on ollut saman lainen kauan sitten. En tarkaan lukenut selostusta aloituksesta, mutta oletan sen olevan sekoitusventtiili.
http://www.esbe.eu/dk/en/~/media/ESBE PIM_ESBE sync BR/Images/Flow drawings/png 400x400 px/GB/3way mixing_GB_A-01.ashx?mw=200
Kannattaa, mitä ilmeisimmin mitata lämpötiloja järkevistä tarpeellisista paikoista ilman mitään näennäisen järkeviä järkeilyjä. - Öljylämmittäjä
Itse olen vaihtanut aikaisemmin esbe 3-tie suntttiin ja myöhemmin uuteen Jämä Novaan jossa oli tehtaalta tullessa 4-tieventtiili.Minulla oli työkalupakki ja teeseitse miehen taidot niin homma onnistui kun ensinnä ajoin kattilan alas eli jäähdytin ja päästin pesuhuoneen ilmaus ventiilistä vesi pois ja sitten hommiin allaolevan ohjeen mukaisesti.
http://www.rakentaja.fi/tv/e571lammonsaatimen_asennus.aspx - väärin_asennettu
Ensimmäisen kerran sain nyt ohjeen netistä, http://www.pannuhuonekauppa.fi/pdf_files/OUMAN EH-80 asennus- ja kytkentaohje.pdf
Asentanut putkimies vei ohjeen mukanaan ja kytki tuon hanan "väärin" olleeseen putkeen
Meillä nyt putkiremppa ja komposiittiputket asennettiin taas vanhalla tavalla.
Olen nyt muutaman vuoden käsikäyttöisesti säädellyt venttiiliä ja ajattelin laittaa tuon joskus hankitun säätimen toimittamaan hommaansa.
Pähkäillessä asetuksia huomasi tuon "väärin" olevien meno-/paluuputkien asennuksen. Pitäisi vaihtaa keskenään. Luulin että putkimies tietää viisteen paikan nähdessään missä suunnassa on tukossa virtaus mutta ei.
Laitan nyt kaikki tiedot tuohon viereen että en tarvitse uudelleen alkaa pohtia noita asentoja. Tuo kuva kolmitiehanasata on hyvä.- Sähköputkiasentaja
Teku kymmenvuotiseksi.
- pannumies
Ei voi olla kuvaamasi kytkentä! meno, ja paluu pattereista, ja tulo kattilasta/ tai varaajasta?? ei voi mitenkään toimia tällainen.
- pannumies
Siis, ei voi olla paluu patterilta, vaan paluu kattilaan, t varaajaan. Itselläni on samalainen venttiili, ja asento 5 on aivan riittävä..
- kyllä_näin_on_kytketty
Kytkentä on joskus 30v sitten tehty näin. Kokenut putkimies tuputti 2002 tuota OUMAN EH-80. Ei vaihtanut putkien paikkaa, iski vain laitteen paikoillee. Vei kahvan ja asennusohjeen. Kovalla pakkasella ei lämmöt sitten riittäneet kun paluu ei sulkeennu. Tuossa kuvassa asteikot on päin mäntyä. Jos tulo ja meno vedet vaihtaa keskenään ja laittaa tuon asteikkolevyn niin että nolla on ylös/pannulta tuleva niin silloin oikealle lämmitys nousee kun meno sulkeutuu. Kierto oikealle. Meillä on kiertovesipumppu pattereille menoputkessa.
Nyt vaihdatettiin komposiittiputket ja pyydettiin suntin huoltoa. Ei kuulemma voi mitään tehdä kun ei ole kahvaa=ei tiedä missä kohtaa sulku. Selvästi kaikkialla sanotaan, missä viistekohta=siinä sulku kohta. Olen käsikäyttösesti muutaman vuoden tuota "veivannut". - pannule_suntille
Lisään.
Paluuputki haarautuu. Toinen haara menee pannulle, toinen haara suntille.- Pannumies
Tuo levy, on kahdella ruuvilla kiinni, sen voi kääntää juuri päinvastaiseen asentoon, jolloin numertkin pitävät paikkansa. On sama, kummassa lähtöt ovat, esim. itselläni on juuri noin.¨, kuten kuvan laitteessa.
- Pannumies
Hitsin pimpula, kävin tarkistamassa, tulo venttiilille, ja lähtö patterille, ovat suorassa linjassa, ja paluu kattilan paluuveteen sivulla.. sorry ristiriitaisesta informaatiosta.
- Öljylämmittäjä
Varman päälle itse aloin A:sta
Olen tehnyt alla olevan romaanin oman Ouman EH-80 lämmönsäätöjärjestelmän asentamisesta vanhaan öljylämmityskattilaan ( saman myöhemmin Jämä Novaan jossa on nelitieventtiili ),
jossa oli kolmitiesekoitusventtiili eli ”shuntti” ja käsisäätö kartiomaisella numeroidulla mustalla muovirullalla.
Automaattisesti ulkoilman mukaan säätyvän sekoitusjärjestelmän asentaminen vaatii varmaankin putkimiehen rutiinin, ja jos se kolmitieventtiili (shuntti) on jäykkä ( vanhemmiten on ainakin minulla oli ) koeta käsin, tämä kannattaa avata samalla ja vaihtaa kaksi akselin O-rengasta ja laipan tiiviste, silikoni liimaa ja kuumuutta kestävää vaseliinia pieni purkki ( putkiliikkeestä ) ennen automaattijärjestelmän asentamista !
”Shuntin” akselin herkistäminen vaatii:
- vedentulon katkaisu, sulkuventtiilit 2 kpl kiinni !
- poltin pääkatkaisijasta sammuksiin, kiertovesipumppu kiinni, lämmöt alas odotusta monta tuntia, muuten on paineita, silti ruiskahtaa !
Pesuhuoneen patterin ilmausruuvi auki! Tiskata voi
Ennen kolmitieventtiilin 4:jän pultin irrottamista astia alle rätti eteen ja paperia lattialle ( vettä voi tulla silti 2-3 l )!
Sitten vedä akseli varovasti pois, vesihiomapaperilla kattilakivi pois, puhdistus ja rasvataan kuumuutta kestävällä vaseliinilla!
Vaihdetaan 2:ksi o-rengasta, uusi laipan tiiviste paikoilleen, silikoniliimaa väliin ohuelti!
Pultit kiinni ja katso tiiviys sekä kokeile herkkyys "se on siinä"!
Jos ”shunttia” ei tarvitse herkistää niin:
yksistään Oumannin asentaminen on mielestäni jokamiehen asennettavissa :
Ohjeiden mukaan :
- shuntti kiinni asennossa yleensä vasemmalle, akselin lovi on vasemmalle
- laipan kaksi pulttia irti
- loksautetaan Oumanni paikoilleen, käsisäätövipu on alaspäin ja kaksi pulttia kiinni.
On myös käsisäätömahdollisuus, pitää vain painaa vihreätä vipua takaa samalla kun säätää ), mutta ei siihen kyllä ole tarvetta!
- suorakaiteen muotoinen menovesianturi pattereille lähtevään ( vesi lähtee venttiilistä vasemmalle lämpimänä ja tulee oikealta kylmänä )putkeen jousella, ja levitä piitahnaa pinta-anturin alapintaan!
- putkimaiselle anturille reikä seinään ja haistelemaan ulkoilmaa miel. pohjoispuolelle !
- eipä muuta kun pistotulppa jossa on adapteri rasiaan, ja käsiksi ohjeiden mukaisiin säätöihin ( huomaat mustan käsisäätövivun liikkuvan ja valojen vilkkuvan hetken - ja suuntaan kunnes löytyy sopiva kohta )!
Ouman EH-80 kotelon oikeanpuoleisen muovikannen alla on ohjekirja ja hienosäätö, enpä heti "honannut" vaan otin ohjeet netistä sainpahan isommalla tekstillä ja vielä kuvituksen kera.
Ota sinäkin oma, mm. esite ja käyttöohjekirja : - Korjataan
Korjaan tuolta edeltä
Tuossa kuvassa asteikot on päin mäntyä. Jos tulo ja meno vedet vaihtaa keskenään ja laittaa tuon asteikkolevyn niin että nolla on ylös/pannulta tuleva niin silloin oikealle lämmitys nousee kun PALUU sulkeutuu. Kierto oikealle. Meillä on kiertovesipumppu pattereille menoputkessa.
(Ajattelin niin tuota tämän hetkistä tilannetta)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman491506Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761335Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊86993- 16972
- 86936
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee187876Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20831- 82811
Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi87788Kaipaan seuraasi niin
monella eri tavalla ja tasolla. En tiedä mitä tapahtui, mutta niin vain kävi että ihastuin sinuun.17740