Minut määrättiin/jouduin/sain velvotyöpaikan.
Muuten hyvä,mutta esimies alkoi piikittelyn heti kun menin työpaikalleni.
Kaikki ovat huomanneet työpaikalla että olen joutun sen hampaisiin.Jopa esimiehen esimies tiesi sen ennen kuin minä.Joku oli kertonut.
Olen saanut nälvimistä ammatikunnastani,lounastauolta pois ajamista,y.m.Olen kirjoittanut tapaukset paperille.Niitä on nyt 10.
Koeaikani on vielä voimassa joten en uskalla puuttua asiaan,koska pelkään että hän järjestää minulle potkut jostain olemattomasta syystä,kuten ammattitaitoni puutteesta koska olenhan ollut työelämästä pois pitkään,ilman lisäkoulutuksia.
En tiedä mitä tekisin.Terveyskin alkaa sprakaamaan tälläisen narsitiesimiehen vuoksi,joka ottaa kuulemma aina jonkun silmätikukseen ja kerää ympärilleen mielistelijöitä.Jos siihen ei ryhdy saa tuntea sen nahoissaan.
Mitä tekisin?
Muuten hyvä,mutta esimies alkoi piikittelyn heti kun menin työpaikalleni.
Kaikki ovat huomanneet työpaikalla että olen joutun sen hampaisiin.Jopa esimiehen esimies tiesi sen ennen kuin minä.Joku oli kertonut.
Olen saanut nälvimistä ammatikunnastani,lounastauolta pois ajamista,y.m.Olen kirjoittanut tapaukset paperille.Niitä on nyt 10.
Koeaikani on vielä voimassa joten en uskalla puuttua asiaan,koska pelkään että hän järjestää minulle potkut jostain olemattomasta syystä,kuten ammattitaitoni puutteesta koska olenhan ollut työelämästä pois pitkään,ilman lisäkoulutuksia.
En tiedä mitä tekisin.Terveyskin alkaa sprakaamaan tälläisen narsitiesimiehen vuoksi,joka ottaa kuulemma aina jonkun silmätikukseen ja kerää ympärilleen mielistelijöitä.Jos siihen ei ryhdy saa tuntea sen nahoissaan.
Mitä tekisin?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Selvitä jos jossain järjestetään jotain itsetuntokursseja tai ehkä joku psykologi voisi auttaa. Kirjoituksen perusteella kuulostat reppanalta joka ei uskalla itseään puolustaa. Siihen tarviit jotain apua. Maailma valitettavasti on vain sellainen että sinukaltaisiasi aina on joku nokkimassa.
Ennen koeajan päättymistä (vielä 2kk)en voi asiaan puuttua,koska putoaisin peruspäivärahalle ja se järjestää minut jostain ihmesyystä pois.Minun on PAKKO käydä tämä velvotyö loppuun.Muuten en pääse lisäpäiville ja eläkkeelle 62 vuotiaana.Paljon on siis pelissä.
Joko kestät tai vedät turpaan. Kiusaajiin tehoaa vain väkivalta.
Voit tietysti ensin kysyä siltä kiusaajaesimiehen esimieheltä, hyväksyykö hän kiusaamisen.
Oikeuteen vaan! Sehän on nyt hovia myöten todettu että tuollainen on työpaikkakiusaamista. Jos pomo huutaa tai ei huuda eli ignooraa niin kumpikin tuomitaan henkisenä pahoinpitelynä.
Julkinen nöyryytys on henkistä pahoinpitelyä.
Teet rikosilmoituksen poliisille pomostasi. Kerrot että pomosi on pahoinpitelyrikoksen tunnusmerkistön tarkoittamin tavoin vahingoittanut terveyttäsi.
Voit vaikka ensin jäädä sairaslomalle, jotta voit käyttää sitä oikeudessa pomoasi vastaan.
Mul oli työpaikalla semmonen spykamera kynään rakennettuna, siihen sit tallentus kiusaamiset aina sillon tällöin, kun painoin hyvissä ajoin nappulaa et lähti nauhottaa.
Yks kiusaajista hokas sen ja lähti aina vetää kun painoin sitä nappia :D.
Harmi vaa et se hajos ku oli joku kiinan paska.
Kerää todisteita tuosta kiusaamisesta äänittämällä pomon puheet salaa. Sitten haet saikkua niin pitkäksi ajaksi että koeaika päättyy. Sitten pomo käräjille.
Olen jo suunnitellut mitä teen.Kiitos hyvistä vinkeistä.
Hoidan tämän homman kun sopiva hetki tulee.
Muistakaa että Suomessa on ihan laillista tallentaa sellaista minkä omin korvin voi kuulla.
Eli jos itse osallistut keskusteluun tai olet paikanpäällä, niin sen saa myös tallentaa ja käyttää oikeudessa todisteena.
Laitonta on se jos jättää esim. kännyn tallentamaan ja lähtee itse pois ja sillä välin ne haukkuu sua ja haluat käyttää sitä oikeudessa todisteena niin voit saada salakuuntelusta tuomion.
Laittomastkin hankittua todistetta saa kuitenkin käyttää oikeudessa todisteena eli jos ne salakuuntelu sakot on pienempi paha kuin se että saat todisteet kiusaamisestasi, niin omalla harkinnalla voit miettiä miten kannattaa toimia.
Muistakaa myös että kunnianloukkaus rikoksen tunnusmerkit täyttyvät jos esim. työkaverit kahden kesken toisilleen herjaavat sinua, vaikkei kukaan muu sitä kuulisikaan. (mutta saisit siitä todisteet tallennettua).
Kunnianloukkauksesta voi saada jopa kymmenientuhansien kärsimyskorvaukset.
Ei siis kannata edes keskenään läyhätä paskaa kenestäkään, tai voi joutua kärjillä maksumieheksi.
Tuossa tapauksessa kunnianloukkauksen tunnusmerkit nimenomaan eivät täyty. Kunnianloukkaus on julkinen, ei kahden kesken supistu eikä mikä tahansa selän takana haukkuminen.
Kysymys on lähinnä kiusaamisesta ja vainoamisesta.
Tapaus Räty/Ahde tulee mieleeni.
Kunnianloukkauksen tunnusmerkistön täyttyminen ei edellytä julkisuutta.
Koeaikani päättyy muutaman päivän kulttua ja sitten alkaa tapahtua.
Olin jo täs kerran pomon ja pomon esimiehen puhuttelussa ja pidin vielä turpani kiinni.
Sairaslomani päättyy koe-ajan jälkeisenä päivänä.
Sitten isken pöytään A4 kokoisen paperin jossa on kakki pomon "mollaamiset",huutelut ja kiusanteko.
Jos se nostaa taas ääntään soitan 112:een ja pyydän poliisit paikalle ja teen rikosilmoituksen.
Tosi tuttua touhua toi sun kertomasi. Olen jotenkin sitä mieltä että ne riitaa haastavat esimiehet ovat suojatyöpaikassa, ja heillä on jokin vajavuus kuten ADHD tai muu tarkkaivaisuushäiriö, ja yrittävät peittää sitä hyökkäävällä käytöksellään Ikäänkuin meiningillä "hyökkäys on paras puolustus", eli ovat koko ajan puolustautumassa hyökkäämällä toisen kimppuun sanallisesti. Joku aina jeesaa näitä poikkeavia yksilöitä hyviin duuneihin. ja sitten käyttäytyvät ylimielisesti juuri sinunlaisiisii, eli jolle on tärkeätä tämä työ.
Tässä tapauksessa pomolla on selvä narsistinen käytös.
Hän vetää perässään "haaremia",mielistelijöitä ja joka siihen ei ryhdy saa puukkoa selkään,piikittelyä ja mollaamista.Kun hänellä on erityisen huono päivä hän ei hyökkää "haareminsa" kimppuun vaan minun.
Sen lisäksi hänen kurkustaan kuuluu välillä koiramaista murinaa ja afirikkalaisten naisten kielihuutoa:la-la-la-la-la.
Ihan täysi sekopää joka joutais hullujenhuoneelle.
Huh huh mitä tekstiä! Olen itsekin hiukan erikoisessa tilamteessa, pysyvästi. En ole kyennyt ongelmaani ratkaisemaan. Vielä ainakaan. Mun ongelma eri tyyppinen kuitenkin.
Hyväähän tuossa kirjoittajalla on se, että tilanne on kuitenkin väliaikainen.
Mietin vaan, tuleeko paikallesi sitten joku uusi uhri. Ja miten nämä saisi päivänvaloon. Tuohan ei saa jatkua, koska kyse on vakavista seurauksista jos työllistetty joutuu lopettamaan kesken. Sairausloma on ainoa pätevä keino.
Sama muuten minulla. Työpaikkani myi meidät puoli vuotta sitten. Aloitimme vanhoina työntekijöinä. Olen ollut 0 päivää sairlomalla. Vanhassa firmassa tosi vähä poissaoloja, tosi monta vuotta töissä. Meitä on kohdeltu kuin eläimiä. Paitsi että eläimillä on oikeudet, ja laki. Ja hyvä niin tietenkin. Meillä ongelmat liittyy aina rahaan. Palkkaa ei makseta, palkanalennuksia tehty lukuisia, vähintään 30% mennyt alas kaikilta, nyt menossa taas noin 40% tietyiltä.
Edellinen firma on valtava, ja osin valtion omistama. Tämä uusikin on iso ja varakas kuin mikä.
Tämä yllämainittu on syy, miksi näitä asioita emme koskaan saaneet eteenpäin. Kun eihän firma Xxxxx voi tehdä mitään laitonta...
Jos kerron tätä jollekin, minut leimataan valehtelijaksi. Eihän nimekäs Suuri, Kaunis ja Niin Puhtoinen Firma voi tehdä mitään laitonta.
Asia ollut eduskunnassa, kirjallinen kysymys J. Yrttiaho, vuosi taisi olla 2010.
Muuten, palkanalennukset sopi alunperin ammattiliitto, joten se on tässä kaikkein pahinta. Työntekijöitä on valtava määrä, mutta lähes kaikki heistä lampaita, joten mikään ei auttanut. On erikoista, että ensimmäinen palkanale oli vuonna 2005 omalla kohdallani. Nyt on 10 vuotta mennyt ja puhutaan 40% alennuksista taas joidenkin kohdalla.
Lähtöpalkka ei kenelläkään ollut hyvä, vaan vaatimaton. Pakollisen autonpidon vuoksi ruokabudjetti on nyt 100 e kk, työttömänä saisin tietenkin paljon enemmän. Jos lähden työttömäksi, seuraus vähint 3 kk karenssia. Eli työttömäksi pääsy on haaveeni, jota en voi toteuttaa. Näin ollen olen orja, eli jatkan tätä pakkotyötäni ja koitan kerätä ruokani jostain roskiksista. Minulla ei enää ole ihmisarvoa eikä omaa tahtoa.
Toivon kaikille: nostakaa epäkohdat esiin yhdessä, ennen kuin tapahtuu pahoja. Älä haudo, vaan puhu! Itsemurhia on nähty. Niistä jokainen on turha ja pilaa loppuelämän läheisiltä. Älä anna kiusaajalle koskaan valtaa, vaan vie asiaasi eteenpäin.