Minulla on servikaaklinen dystonia. Olen ollut pahassa hengitystieinfektiossa, räkinyt ja yskinyt. Nyt on 12. päivä menossa. kuumetta oli 3. pnä 39C, nyt ei ainakaan paljon ole. Oli kumman oireetonta niskassa alkuaikoina. Oilisiko se johtunut siitä kun paljon makailin.
Nielemisvaikeutta on ajoittain ollut monta päivää.Onko se dystoniaoire vaiko valtavasta liman krakomisesta lihakset väsyneet? Limakalvot ovat aivan karrelle vaurioituneet. Aloitin taudin 4. pnä antibiootin. Eilen eli taudin 11. pnä aloitin myös kortisonin.
Viikkoon en pystynyt liman yskimisen vuoksi paljoin nukkumaan. Nyt nukkuminen on parempaa, mutta aamulla sitten on pahempi röhä. Ääni on välillä täysin poissa ja kauan ollut epätavallinen. Äänihuulissa on turvotusta.
Rintakehällä lienee ollut revähdys ensin vasemmalla ja sitten oikealla kovasta yskimisestä. Eilen keuhkolääkäri huomasi että niskalihakseni ovat hirmu kireät. Itse en ole sitä mieltänyt, koska niska on ollut pitkään hyvä.
Tänään on niska ollut oikelta puolelta kipeä ja toisinaan vapiseva. Onko tuo oire tullut kortisonista vai antaako nyt dystonia merkkejä itsestään? Vai ovatko niskalihakset kiristyneet jatkuvasta yskimisestä? Voiko valtava yskiminen pahentaa jo olemassa olevaa dystoniaa?
Fysioterapiassa olen käynyt joulun jälkeen yhden kerran. On ollut muuta, mm. polven loukkaantuminen ja kipeys ja teiden liukkauden vuoksi kävelyvaikeutta, ja nyt tämä pitkällinen tauti, jonka aikana olen mm. pyörtynyt. Tilasin kyllä tänään seuraavan fysioterapian. Soitin myös neuropolille mahdollisesta piikityksestä. En tiedä miten reagoivat.
Miten selitän neuropolilla seuraavassa puhelussa sen, että onko minulla dystonia pahentunut nyt niskalihaksissa vai yskimiskramppi niissä? Miten mahdollinen Botox-pistos suhtautuu sen kanssa, että minulla on jo valmiiksi nielemisvaikeutta? Siellä ei ole ihan helppo olla epävarma asiasta, muuten saa yhteistyöhaluttoman leiman.
Dystoniaoireitako?
välläys
0
164
Luetuimmat keskustelut
- 91667
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671078Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.262943- 70814
- 63778
- 75741
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?22686Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69651Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?138647- 42609
- 62606
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32588Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?118568- 55538
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.42524- 48519
- 38509
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40503Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri20488- 30483