Eli kysymys kuuluu, että sattuuko se ja kauanko siinä ottotilanteessa menee? Voiko sitä ottaa, jos menkkojen pitäs alkaa 3 päivän päästä.
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tänään siihen tais mennä huimat 5 minuuttia. Sen voi ottaa ennen menkkoja.
Hieman se voi nipistää ja tuntuu epämiellyttävältä, mut jos hoitsu osaa homman ni ei todellakaan satu.
Kiitos vastauksesta, pitäs varata aika siihen. Se varmaan on ihmisestä kii, et tuleeko siitä ruskeeta vuotoo sitten..
Papa-kokeesta saadaan tarkempi tulos, jos ei ole kuukautisia silloin. Toki se kuukautisten alkamisajankohta ja kierron pituus laitetaan taustatiedoksi, jolloin tulosta tulkitessa asia otetaan mahdollisimman hyvin huomioon.
HPV mittaa vain papillomavirusta, mutta papa-kokeesta saa paljon muutakin tietoa. Riippuu siis, mitä varten koe otetaan.
Minäkin pidän vähän provoiluna Qvintip-mainosta. Papa on ollut käytössä vuosikymmenet, sitä ei olisi, jos virhemarginaali olisi noin suuri.
Sen sijaan olen samaa mieltä kokeen ottajan ammattitaidosta. Itselläni keväällä labrahoitoja rassasi nabothin kystiä Papa-kokeen yhteydessä oikein urakalla, ja pelkästä pakokauhusta tilanne oli jotain määrittelemättömän kamalaa. Sen sijaan nuori mieslääkäri polilla (vaikka siis oli mies, kohduton olento) otti kaikki näytteet ilman, että tunsin mitään. Eli henkisen turvallisuuden aste ottotilanteessa on merkittävä kipuun vaikuttava tilanne.
Olen ymmärtänyt, että Papa on parasta ottaakin nimenomaan loppukierrosta. Tietysti ennen vuodon alkua.
Hiukan epämiellyttävältä tuntuu, mutta papakoe on tärkeä ottaa ja onneksi se tuntuu vain hetken! Ei ole paha! Ajattele mukavia ja rentoudu :-)
Vähän kyllä tuntuu epämiellyttävältä, mutta nopeesti se on ohi.