Vedenkestävä liima

Mikä liima on nykyisin paras vedenkestä liima vaneriveneen tekoon ?

20

2500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vesilasit

      Natriumsilikaatti

    • Kiiltova

      Polyuretaaniliima esim. kestopur 200. On aika kiisseliä, mutta täyttää saumat kun turpoaa kuivuessaan.

      • lasivesi

        Natriumsilikaatti reagoi selkeämmin veden kanssa


      • Jossain jutussa oli näistä uretaaniliimoista juttu, että ne reakoivat kosteuteen ja turpoavat ajan myötä ?


      • vessilasi

        PU ei reagoi samalla tavalla kuin natriumsilikaatti.


      • Kestopuritaani

        http://www.kiilto.com/attachments/1/1/white_papers/PL270.pdf

        Kyllä kestopur kelpaa laivateollisuudessakin kun on luokituslaitoksen sertifikaatit merikäyttöön. Ihan uskomaton tarttuvuus tässä mämmissä eikä ole niin nuuka kosteudesta tai pienestä liastakaan liimattavilla pinnoilla. Ei turpoa kuivuttuaan vaan reaktion aikana kun yhtyy ilmankosteuteen kovettuessaan. Ei tarvitse olla niin justiinsa noiden vaneriveneen liitosten. Lisäksi paljon edullisempaa kuin epoksi ihmetäyteaineineen.


    • LiimannutPaljon

      Araldit

      • Araldit liimaahan on eri kovuuksia muistaakseni eri aineille ? Aikoinaan oli hyvä liima jota suositeltiin muistaakseni Tammer F3 ?


    • siikliä

      keitetty peruna

    • tähän_päivään

      Araldit ja Tammer F3 ovat joskus olleet hyviä liimoja, mutta tuskin enää edes saatavissa. Tosin Araldit oli Bayerin nimike kaikille epoksituotteille, joita oli suuri joukko.

      Tämän päivän epokseja ovat Structural Polymersin SP-tuotteet, West Systemsin epoksit ja muuta vastaavat. Jos itselle tuttuja pitäisi mainita, niin hyvä yleisepoksi olisi vaikka SP106. Ja sen kanssa muutamia täyteäaineita kuten mikropalloja, piituhkaa ja jotain kuitupitoista.

      Epokseilla liimaa useimmat kohteet. Lisänä ne jo mainitut PUR-liimat, joita saa rautakaupan liimahyllystä. Rautakaupasta saa myös hyvin liimana toimivia Sikaflex-tuotteita. Epoksia sinne, missä itse liimalta vaaditaan suurta lujuutta, polyuretaania käytetään, kun pinta-alaa on paljon ja sauman elävyys toivottavaa.

      Pitäisi siis tietää jotain niistä tuotteista, että osaa valita kohteeseen sopivan. Hyvä alku on hankkia West-Systemsin opaskirjanen puuveneen rakennuksesta. Sen löytää samasta hyllystä kuin firman epoksitkin ja netistä tilaaminenkin varmasti onnistuu.

      • Pitääpä tutkia tuon WEst - Systemsin opaskirjasta , nyt aluksi. Mitkä liimat sopii paraiten rimarungon ja vanerin liimaukseen.


      • pöhöpöhö

        Natriumsilikaatti ja vaikeisiin kohtiin polyvinyylialkoholi. Miksei myös kationinen tärkkelys.


    • kemialainen

      Komppaan natriumsilikaattia koska se reagoi veden kanssa ja on halpaa. Ei tarvitse säästellä. Toinen hyvä on tietenkin polyvinyylialkoholi.

    • Hashimoto
    • nyt_pojat_kele

      Mitä hlkuttia!
      Eihän natriussilikaatti pidä kosteassa lainkaan, se katoaa veteen!
      Polyvinyyliakoholihan on erikeepperiä. Se muuttuu valkoiseksi ja liukenee!
      Epoksit puolestaan päästää vettä läpi puuhun, että kohina käy.

      • pehmopoika_

        Nyt puhuu poika täysin pehmoisia epokseista. Mikä olisi epoksia vesitiiviimpää? Sillähän jo maalikerroksena suojataan lasikuitupohjat.


      • kovajätkä_

        Ei kannattaisi olla noin jyrkkä ja ivallinen, kun ei itse tiedä asiasta.
        Vesi menee epoksin läpi kuin vettä vaan.
        Siksi epoksin päälle laitetaan topcoat, jonka lisäaineet estävät veden tunkeutumisen.


      • Tässä tuli nyt emähuti. Toivottavasti kukaan ei ota edellistä tosissaan.

        Epoksi on vesitiivistä. Polyesteri ei ole vesitiivistä. Topcoat on polyesteriä.


    • hyuiop

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      13
      2537
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      76
      2358
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1334
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      117
      1184
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      72
      1118
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      263
      1088
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      939
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      11
      894
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      809
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      806
    Aihe