Kuntaliitos purettava!!!!!

Jostain syystä tätä asiaa käsittelevä ketju on pari kertaa suljettu. Mutta avataan vielä kerran että jokainen voi kommentoida asian tiimoilta, jos ei muuten niin ihan ratapihan kyläpoliitikoiden kiusaksi ja siksi että kyllä kaikki ymmärtää ja muistaa heidän touhunsa.
11221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kuntaliitos on juuri sitä mitä tämä seutu kaipasi.

Enemmän veronmaksajia ja sitä myöten enemmän positiivisuutta seudulle.

Kaikki entiset kunnat varmasti hyötyi siitä että liittyivät Kouvolaan

Äänestä
  • Aijaa... eikö nuo uudet kuntalaiset ennen maksaneet veroa? Nyt kun on "uusia" veronmaksajia, niin eikö heille tarvitse tarjota verovaroilla kustannettuja palveluja?

    Äänestä

  • Kouvolassa toimii mafia ja rahaa näyttää löytyvät kummasti erilaisiin hankkeisiin velkainen kun on

    Äänestä

Ketjua ei ole suljettu. Tietty määrä 500. vastausta ketjuun se loppuu. Mutta ne on luettavissa. niitä ketjuja on Kuusankosken palstalle tehty kaksi.

Äänestä

mitä hlvettin pskaa te jauhatte? mikä on ratapiha ja mikä kuntaliiitos ???

Äänestä

Nythän se joo kannatta purkaa kuntaliitos. Kaikkien kouvolaan liittyneiden kuntien palvelut ajettu alas. Alettaisi taas rakentaa niitä uudelleen.

Äänestä
  • Noinhan se on aina käynyt Kokoomuksen tuhon jälkeen Suomenkin osalta, ja tuohan on taas edessä.

    Äänestä

Mitähän olisi jäljellä jo valmiiksi velkaisista kunnista Kuusankoski tai Anjalankoski, jos kuntaliitos ei olisi niitä pelastanut. Molemmat paikkakunnat olivat pahasti alijäämäisiä pitkän nousukaudenkin jälkeen. Molemmista sen jälkeen savupiippuja lähtenyt ja asukkaat muuttaneet pois, kyllä se oli seutukunnan etu, että kuntaliitos saatiin aikaiseksi.

Äänestä
  • Kuntaliitoksesta kun päätettiin niin kaikissa kunnissa oli valtuuston kokoukset samaan aikaan. Muualla ei kunnolla ehditty istumaan ja avamaan valtuuston kokouksia niin YLE:n alueradio ilmoitti että Kouvolan valtuusto yksimielisesti on hyväksynyt kuntaliitoksen. Oli siellä vaan hyvä sydämmisiä ihmisiä kun hetkeään keskustelematta olivat valmiit pelastamaan muut.

    No miten hyvin nyt menee kun palvelut parani liitoksen jälkeen ja saatiin isot säästöt organisaatioiden ja hallintojen yhditämisestä kymmenien miljoonien säästöt?
    Missä on ne palveluiden parantumiset nähtävissä?
    Missä on nuo kymmenet miljoonat?

    Ratamo on tähän mennessä ehkä se suurin esiin tullut kuppaus, hirveä rakennelma täysin älyttömään paikkaan järjettömän kalliilla ja samalla ajetaan alas terveydenhuolto jos ei rakenneta taas lisää, mikä tietysti onkin koko jutun juoni. Ja lipahtaahan noita muitakin satojen miljoonien uusia suunnitelmia julkisuuteen.

    Sitten koko kokonaisuuden härskein "säästö", kouluja lopetetaan muutaman tonnin säästöjen vuoksi vaikka itse kupataan satoja miljoonia.

    KouSan sivuilla muutama itsensä liriin laittanut ja vastapalveluiden pakosta vielä vuodesta toiseen yrittää puolustaa tätä touhua. Mitään eivät oikeasti paljon sano ja kun jotain yrittävät selittää niin tekevät joka lausella itsestään aina vaan naurettavamman. Esimerkiksi Larikka onkin vaalien lähestyessä aivan hijaa kun ymmärtää että joka kommentillaan tekee omalle kannatukselleen pelkkää hallaa, toki eihän sillä mitään vaikutusta lopputulokseen ole.

    Äänestä

Paljonkohan entisen Kuusankosken väkiluku on tällä hetkellä? N 18000 jos sitäkään?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Muistellaan kirjoitti:

Jostain syystä tätä asiaa käsittelevä ketju on pari kertaa suljettu. Mutta avataan vielä kerran että jokainen voi kommentoida asian tiimoilta, jos ei muuten niin ihan ratapihan kyläpoliitikoiden kiusaksi ja siksi että kyllä kaikki ymmärtää ja muistaa heidän touhunsa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu