Jostain syystä tätä asiaa käsittelevä ketju on pari kertaa suljettu. Mutta avataan vielä kerran että jokainen voi kommentoida asian tiimoilta, jos ei muuten niin ihan ratapihan kyläpoliitikoiden kiusaksi ja siksi että kyllä kaikki ymmärtää ja muistaa heidän touhunsa.
Vastaukset 11
- uskokaa
Kuntaliitos on juuri sitä mitä tämä seutu kaipasi.
Enemmän veronmaksajia ja sitä myöten enemmän positiivisuutta seudulle.
Kaikki entiset kunnat varmasti hyötyi siitä että liittyivät Kouvolaan- uskotaa_juu
Aijaa... eikö nuo uudet kuntalaiset ennen maksaneet veroa? Nyt kun on "uusia" veronmaksajia, niin eikö heille tarvitse tarjota verovaroilla kustannettuja palveluja?
- lisää.maksajia.enemmän
Kouvolassa toimii mafia ja rahaa näyttää löytyvät kummasti erilaisiin hankkeisiin velkainen kun on
- Gontroller
Ketjua ei ole suljettu. Tietty määrä 500. vastausta ketjuun se loppuu. Mutta ne on luettavissa. niitä ketjuja on Kuusankosken palstalle tehty kaksi.
- ihmejuttuja
mitä hlvettin pskaa te jauhatte? mikä on ratapiha ja mikä kuntaliiitos ???
- kuntajulli
Nythän se joo kannatta purkaa kuntaliitos. Kaikkien kouvolaan liittyneiden kuntien palvelut ajettu alas. Alettaisi taas rakentaa niitä uudelleen.
- niinpä-nii
Noinhan se on aina käynyt Kokoomuksen tuhon jälkeen Suomenkin osalta, ja tuohan on taas edessä.
- UusiKvl
Mitähän olisi jäljellä jo valmiiksi velkaisista kunnista Kuusankoski tai Anjalankoski, jos kuntaliitos ei olisi niitä pelastanut. Molemmat paikkakunnat olivat pahasti alijäämäisiä pitkän nousukaudenkin jälkeen. Molemmista sen jälkeen savupiippuja lähtenyt ja asukkaat muuttaneet pois, kyllä se oli seutukunnan etu, että kuntaliitos saatiin aikaiseksi.
- h_ä_r_s_k_i_ä
Kuntaliitoksesta kun päätettiin niin kaikissa kunnissa oli valtuuston kokoukset samaan aikaan. Muualla ei kunnolla ehditty istumaan ja avamaan valtuuston kokouksia niin YLE:n alueradio ilmoitti että Kouvolan valtuusto yksimielisesti on hyväksynyt kuntaliitoksen. Oli siellä vaan hyvä sydämmisiä ihmisiä kun hetkeään keskustelematta olivat valmiit pelastamaan muut.
No miten hyvin nyt menee kun palvelut parani liitoksen jälkeen ja saatiin isot säästöt organisaatioiden ja hallintojen yhditämisestä kymmenien miljoonien säästöt?
Missä on ne palveluiden parantumiset nähtävissä?
Missä on nuo kymmenet miljoonat?
Ratamo on tähän mennessä ehkä se suurin esiin tullut kuppaus, hirveä rakennelma täysin älyttömään paikkaan järjettömän kalliilla ja samalla ajetaan alas terveydenhuolto jos ei rakenneta taas lisää, mikä tietysti onkin koko jutun juoni. Ja lipahtaahan noita muitakin satojen miljoonien uusia suunnitelmia julkisuuteen.
Sitten koko kokonaisuuden härskein "säästö", kouluja lopetetaan muutaman tonnin säästöjen vuoksi vaikka itse kupataan satoja miljoonia.
KouSan sivuilla muutama itsensä liriin laittanut ja vastapalveluiden pakosta vielä vuodesta toiseen yrittää puolustaa tätä touhua. Mitään eivät oikeasti paljon sano ja kun jotain yrittävät selittää niin tekevät joka lausella itsestään aina vaan naurettavamman. Esimerkiksi Larikka onkin vaalien lähestyessä aivan hijaa kun ymmärtää että joka kommentillaan tekee omalle kannatukselleen pelkkää hallaa, toki eihän sillä mitään vaikutusta lopputulokseen ole.
- gghhh
Paljonkohan entisen Kuusankosken väkiluku on tällä hetkellä? N 18000 jos sitäkään?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3731717- 1141256
- 1331255
- 1571187
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh26981- 111862
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.177655- 59651
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i119562- 21553