Purnaajien joukko tiestömme kunnosta kasvaa.

Kanto

Mitä suurempi lauma omistaa länsikulkimia, sitä suurempi möly tiestömme kunnossapidosta kuuluu. Silloin hyvään aikaan kun Ladoja oli enemmän kuin puolet Suomen autoista, ei koskaan kuulunut moitteen sanaa teitten aurauksista eikä hiekotuksista sen paremmin kuin tienhöyläyksistä. Autojen ajo ominaisuudet ovat jos mainoksiin on uskominen parantuneet siitä lähtien huimasti, mutta mistä johtuu että möly teittemme kunnosta on on myös kaasvanut huimasti. Eikö olekkaan ajo ominaisuudet sittenkään parantuneet vaan mökkälä johtuukin vihan purkauksesta kuljintaan kohtaan, mutta ei sanotakkaan että ollaan pettyneitä kulkimeensa vaan tienkuntoon ja henkilökuntaan joka tekee yötä päivää työtä jotta tiet olisivat ajokunnossa.
Minä en ole huomannut että tiet olisivat mitenkään huonosti hoidettu. Olen aina ehtinyt ajoissa töihin paitsi silloin kun sattuu useampi länsikuljin autettava tuolla tien päällä kohdalleni.

1

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Runko

      Minulle tiestön kunto ei meinaa juuri mitään. Missä on Helkama ( takaveto ) mentävä aukko sieltä minä myös menen sossuun ja alkoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      190
      4333
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      31
      3150
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      29
      2851
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      59
      2741
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      65
      2708
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2605
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2341
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      87
      2062
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      84
      1066
    10. Missä me nähtiin viimeksi nainen

      Paikka ja siitä vähän kuvailua. Mitä kohtaamisessa tapahtui?
      Ikävä
      60
      1052
    Aihe