Turussa haisee

jorkke

10

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pussittajat

      Mä käyn turussa lenkittämässä koiraa välillä.Mutta kerään sen kakit aina, ja joskus nappaan myös vierestä jonkun jättämän pökäleen jos sattuu sopivasti.
      Se on ihan helppoa, pitäs sakottaa kakan jättäjiä, niin olis siistimpää.Paljon on pikkukoirien omistajia, jotka ei kakkaa kerää, vaikka pienen koiran kakka olis ihan simppeli sujauttaa pussissa roskikseen.Pitäs varmaan sakottaa, niin ihmiset tajuis, et se kakan keräämättä jättäminen on ongelmallista.

      • siskonluonaParisissa

        Ranskassa tuo sakotus on ollut jo pitkään käytössä, siellä on paljon koiria, mutta jätöksiä ei näy.


      • askap
        siskonluonaParisissa kirjoitti:

        Ranskassa tuo sakotus on ollut jo pitkään käytössä, siellä on paljon koiria, mutta jätöksiä ei näy.

        Sisko kävi muutama vuosi sitten pariisissa, ja kertoi että esim eiffel tornin edusta täynnä paskaa..


    • nauravaturre

      Voi teitä tomppeleita jotka jaksatte koiran paskasta joka kevät keskustella:Kuka vahtii kun koiran paskoja ei kerätä, Miksei kukaan vaadi ihmisille kaikesta muusta roskaamisesta sakkoa
      tulis valtiolle hyvät tulot pahimmasta roskaamisesta voisi joutua vankilaan. Kuka tätä valvoisi, työttömät tietenkin heille on muutekin tarjottu kaikkea järevää vastikkeeksi että saisivat sosialietuja.

      • Minäminämuuthuukeös

        " teitä tomppeleita jotka jaksatte koiran paskasta joka kevät keskustella:Kuka vahtii kun koiran paskoja ei kerätä, Miksei kukaan vaadi ihmisille kaikesta muusta roskaamisesta sakkoa

        tulis valtiolle hyvät tulot pahimmasta roskaamisesta voisi joutua vankilaan. Kuka tätä valvoisi, työttömät tietenkin heille on muutekin tarjottu kaikkea järevää vastikkeeksi että saisivat sosialietuja."


        Roskaaminen on epämukavaa, mutta kyllä paskat pitkin kävelyteitä on ällöttävää. Omasta puolestani voidaan sakko määrätä sekä roskaamisesta että paskaamisesta. Erilaisia sanktioita on mitä erilaisemmista asioista. Ei "punaisia päin" kävelijöille ole mitään erityistä valvontaa järjestetty.
        Haluaisin olla suvaitsevainen koiranomistajia kohtaan, mutta välillä käy vaikeaksi kun piittaamattoman (osalla porukkaa) käytöksen lisäksi esiintyy piittaamatonta asennetta.
        Jos muiden viihtyvyys ei koira ihmisiä kiinnosta, niin ehkä tässä täytyy harkita uudelleen asennetta koirien pitoon kaupungissa.


    • kaippal

      Itse asun Tampereella ja en ainakaan ole haistanut mitään. Ainoa ikävä juttu minkä huomasin muutamia päiviä sitten, oli että aurausautojen mukana on levinnyt koirankakat pitkin kävelyteitä (hiekkateitä). Paljon tuolla liiskaantuneina pitkin tietä ja välillä ihan kasojakin (joista huomaa että ne on vanhoja, eikä siihen väännettyjä). Auttaisi jos omistajat päästäisi koiransa vähän syrjempään asioille, eikä kakattaisi ihan siihen tien varteen.

    • uiserlohti

      Johtuisko väärästä ruokinnasta? Ei meillä maalla koirien uloste haise...

    • Vieras00
    • koiranystävä

      Joka keväistä ruikutusta. Vaikka ei mukavaa katseltavaa

    • teemmenäin

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      234
      4536
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2954
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2443
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1757
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1419
    6. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      21
      1331
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1232
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      939
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      918
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      884
    Aihe