Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pussittajat

      Mä käyn turussa lenkittämässä koiraa välillä.Mutta kerään sen kakit aina, ja joskus nappaan myös vierestä jonkun jättämän pökäleen jos sattuu sopivasti.
      Se on ihan helppoa, pitäs sakottaa kakan jättäjiä, niin olis siistimpää.Paljon on pikkukoirien omistajia, jotka ei kakkaa kerää, vaikka pienen koiran kakka olis ihan simppeli sujauttaa pussissa roskikseen.Pitäs varmaan sakottaa, niin ihmiset tajuis, et se kakan keräämättä jättäminen on ongelmallista.

      • siskonluonaParisissa

        Ranskassa tuo sakotus on ollut jo pitkään käytössä, siellä on paljon koiria, mutta jätöksiä ei näy.


      • askap
        siskonluonaParisissa kirjoitti:

        Ranskassa tuo sakotus on ollut jo pitkään käytössä, siellä on paljon koiria, mutta jätöksiä ei näy.

        Sisko kävi muutama vuosi sitten pariisissa, ja kertoi että esim eiffel tornin edusta täynnä paskaa..


    • nauravaturre

      Voi teitä tomppeleita jotka jaksatte koiran paskasta joka kevät keskustella:Kuka vahtii kun koiran paskoja ei kerätä, Miksei kukaan vaadi ihmisille kaikesta muusta roskaamisesta sakkoa
      tulis valtiolle hyvät tulot pahimmasta roskaamisesta voisi joutua vankilaan. Kuka tätä valvoisi, työttömät tietenkin heille on muutekin tarjottu kaikkea järevää vastikkeeksi että saisivat sosialietuja.

      • Minäminämuuthuukeös

        " teitä tomppeleita jotka jaksatte koiran paskasta joka kevät keskustella:Kuka vahtii kun koiran paskoja ei kerätä, Miksei kukaan vaadi ihmisille kaikesta muusta roskaamisesta sakkoa

        tulis valtiolle hyvät tulot pahimmasta roskaamisesta voisi joutua vankilaan. Kuka tätä valvoisi, työttömät tietenkin heille on muutekin tarjottu kaikkea järevää vastikkeeksi että saisivat sosialietuja."


        Roskaaminen on epämukavaa, mutta kyllä paskat pitkin kävelyteitä on ällöttävää. Omasta puolestani voidaan sakko määrätä sekä roskaamisesta että paskaamisesta. Erilaisia sanktioita on mitä erilaisemmista asioista. Ei "punaisia päin" kävelijöille ole mitään erityistä valvontaa järjestetty.
        Haluaisin olla suvaitsevainen koiranomistajia kohtaan, mutta välillä käy vaikeaksi kun piittaamattoman (osalla porukkaa) käytöksen lisäksi esiintyy piittaamatonta asennetta.
        Jos muiden viihtyvyys ei koira ihmisiä kiinnosta, niin ehkä tässä täytyy harkita uudelleen asennetta koirien pitoon kaupungissa.


    • kaippal

      Itse asun Tampereella ja en ainakaan ole haistanut mitään. Ainoa ikävä juttu minkä huomasin muutamia päiviä sitten, oli että aurausautojen mukana on levinnyt koirankakat pitkin kävelyteitä (hiekkateitä). Paljon tuolla liiskaantuneina pitkin tietä ja välillä ihan kasojakin (joista huomaa että ne on vanhoja, eikä siihen väännettyjä). Auttaisi jos omistajat päästäisi koiransa vähän syrjempään asioille, eikä kakattaisi ihan siihen tien varteen.

    • uiserlohti

      Johtuisko väärästä ruokinnasta? Ei meillä maalla koirien uloste haise...

    • Vieras00

      Ei muuta sanottavaa:)

      http://youtu.be/vf3fUrUUK6s

    • koiranystävä

      Joka keväistä ruikutusta. Vaikka ei mukavaa katseltavaa

    • teemmenäin

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2300
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      26
      954
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      902
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      568
      830
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      728
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      25
      624
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      64
      606
    Aihe