Eka gyne jännitys..

Huolestunutt

Oon siis 15-v ja eka gyne käynti ois ens kuussa. Olen siis neitsyt. Pelottaa ihan hirveästi että huudanko siellä tuskissani. Sattuuko se paljoa?
Mulla epäillään munasarjoissa isohkoa kystaa. Oireena jäätävät selkäkivut. Vrsinkin koulun kovilla penkeillä istuminen ruokkii kipua. Onko kenelläkään oolut munasarjakystaa?

2

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysta

      Minulla on ollut sekä myös tyttärelläni. Tyttärellä oli sinun ikäisenä ensimmäinen gynen tutkimus kovien kuukautiskipujen vuoksi. Tutkimus tehtiin neitsyyden takia peräaukon kautta. Ei valittanut kokemusta kauheaksi. kysta löytyi ja kipujen hoidoksi aloitettiin ensin keltarauhashormoni, mutta siitä ei ollut apua. Sitten määrättiin e-pillerit ja on syönyt niitä siitä lähtien jo monta vuotta.

    • eipelkoa

      Jos jonkun tutkimuksen ennakoidaan sattuvan, niin potilasta kehotetaan ottamaan esilääkitys.
      Gynekologinen tutkimus ei satu, kun osaat rentoutua. Lääkäri tarvittaessa ohjaa siihen, kun sanot olevasi neitsyt ja että tämä on sinulle eka tutkimus.
      Olen kokenut, että monet tutkimukset helpottuvat, kun lääkäri selvittää koko ajan, mitä hän tekee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      883
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      738
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      613
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      603
    5. 36
      597
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      591
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      585
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      36
      483
    Aihe