Oulaisten Siwa lopettaa huhtikuussa. Huhtikuussa puretaan rakennus jossa Siwa nyt vielä toimii ja entinen Rojda rakennus. Rojda on siirtynyt Kukkakauppa Jäåskeläiset yhteyteen samaan rakennukseen.
Tietääkö kukaan minne Oulaisten postipiste siirtyy? Olen kuullut kahdenlaista huhua. Toiset sanovat että siirtyy K-Supermarketiin ja toiset sanoo että S-Marketiin. Onko muut kuulleet mitään asiasta?
Oulaisten Siwa lopettaa, minne posti siirtyy?
16
592
Vastaukset
- tietäjä62
S-marketissa iso remontti, minnehän siirtyy? :)
- oulaistelainen
Eivät oikeen S-Marketissakaan tienneet. Remontti on heidän omia/ketjun juttuja.
- EiköTullutMieleen
No jos vaikka kysyisit sieltä Siwasta...
- TuliHooveriin
Miksei ne siirrä Postia sinne missä Posti ennenkin oli? Siinähän on tilat olleet tyhjillään jo vuosia ja olisihan se logistiikan kannaltakin järkevä ratkaisu ettei paketteja tarvitse kuskata lajittelupisteestä kaupungin toiselle laidalle josta ne sitten luovutetaan vastaanottajalle.
Ja pakettiautomaatti Oulaisiin pitäisi saada. Monessa nettikaupassa nykyisin halvin toimitusvaihtoehto on pakettiautomaatti, mutta eipä kiinnosta joka pakettia Ylivieskasta asti hakea.- kusti_polokee
Siinäpä tuli järkitekstiä!
ViherKokoomus keksi nämä asiamiespostit. Siis ruokakauppa muka hoitaa ohessa myös postin, ei onnistu.
Posti työllistää myyjien työtaakkaa niin paljon ettei varsinaiseen leipätyöhön (ruokakaupan kassa ja palvelutyöhön) riitä aikaa.
Postin ulkoistaminen/yksityistäminen on jälleen yksi epäonnistunut hanke tässä Kokoomusonelassamme..- hyvintoimii
Minusta toiminta on vain parantunut. Ennen posti oli auki vain 8-16 arkipäivisin ja viikonloppuisin suljettu. Nyt postilla on ruokakaupan aukioloajat 7-21 ja auki jokapäivä. Nykyinen systeemi on paljon paljon parempi.
- KaikkiOnSuhteellista
hyvintoimii kirjoitti:
Minusta toiminta on vain parantunut. Ennen posti oli auki vain 8-16 arkipäivisin ja viikonloppuisin suljettu. Nyt postilla on ruokakaupan aukioloajat 7-21 ja auki jokapäivä. Nykyinen systeemi on paljon paljon parempi.
Tokihan Siwan aukioloajat on postin aukioloaikoja laajemmat (jos niinku verrataan siihen entiseen aikaan, kun Oulaisissa vielä oli "oikea posti), kaikki kuitenkin on suhteellista... esim se, että onko kaupan henkilökunnalla riittävää tietotaitoa ja esimerkiksi sujuuko salassapitovelvollisuus... tai miten onnistuu palvelu ruotsiksi (lain mukaan postipalvelut on saatava myös ruotsiksi)...
- Tähhäh
Eihän täällä kovin montaa vaihtoehtoa ole minne se voisi siirtyä..
- ulkopaikkakuntalainen
Loppuuko Siwa kokonaan vai avataanko muualle myöhemmin uudestaan?
- oulaistelainen
Siwa lopettaa kokonaan koska ei ole kannattavaa toimintaa pitkällä tähtäimellä tällä paikkakunnalla.
- jeesjees3
No ei varmaan nuilla hinnoilla :)
- ulkopaikkakuntalainen
No että te paljon Siwan mukana menetä.
Teidän pitäisi saada sinne Lidl niin tulisi oikeaa kilpailua. Nivalassakinhan on eikä se ole paljon Oulaista isompi paikka.
Ylivieskassahan Lidl on rakentamassa omaa rakennusta ja siirtymässä siis pois Kärkkäiseltä ja Raahessakin Lituskan piha on nykyään aina tupaten täynnä autoja. - Kivijalkatiloissa
Osuuspanki alakerrassa ois tilaa kun henkilöasiakkaat on määrätty sinne pikkukömmänään.
- Faktaa
Posti siirtyy 23 maaliskuuta K-Supermarkettiin juttua tämänpäivän Pyhäjokiseudussa.
- toinen_tunnus
Niinhän tuossa lehdessä kerrottiin. Kuulostaa mielestäni kyllä todella typreältä ratkaisulta.
Eipä ole oma murhe, mutta mietin vain kuinka aikovat logistiikan järjestää muutenkin ahtaassa myymälässä. Vasta oli iso remontti jossa sisäänkäynnin paikkaa vaihdettiin ja entisen sisäänkäynnin tilalle rakennettiin saman katon alle muuttaneen Alkon lastauslaituri. Mistäköhän aikovat kaikki postipaketit kuskata sinne ykköskassan lähettyville? Tuskin ainakaan Alkon myymälän kautta. Vaihtoehdoiksi jää Supermarketin lastauslaituri josta paketit joutuu kärräämään pitkin myymälän käytäviä Postin tiskille tai sitten samasta ovesta josta asiakkaatkin kulkevat. Mahtaa olla melkoiset ruuhkat tiedossa ja kuinka on asiakkaiden yksityisyyden ja lähetysten turvallisuuden laita jos kirjeitä ja paketteja liikutellaan myymälätiloissa asiakkaiden keskellä.
Paras paikka Postille olisi ollut kyllä siinä vanhan Postin tiloissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent582675Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks1702609Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär611859En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1051503Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa281375Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina1841179viikonloppu lähestyy
ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu12920Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa62905Ei rakennuslupaa
Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?83851- 106783