Siellä sitten taivahan saleissa...

...nyt kuuluu jo kohinaa. Seurat alkavat minuutin kuluttua:

http://www.helsinginrauhanyhdistys.fi/static/public/nettiradio.html

Aluksi virsi 447.

Sitten puhuu Esko Juvonen.
660
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kristus, valo maailman,
hän, ei kukaan toinen.
Pimeyteen syntyi hän,
syntyi veljeksemme.
Jos me hänet tunnemme,
tunnemme myös Isämme.
Kiitos Jumalalle!
Jos me hänet tunnemme,
tunnemme myös Isämme.
Kiitos Jumalalle!

Äänestä
  • Kristus, rauha maailman,
    hän, ei kukaan toinen.
    Jos hän meille rakas on,
    niin on veljemmekin.
    Kristus meidät yhdistää
    Jumalassa, Isässä.
    Kiitos Jumalalle!
    Kristus meidät yhdistää
    Jumalassa, Isässä.
    Kiitos Jumalalle!

    Äänestä

  • Kristus, leipä maailman,
    hän, ei kukaan toinen,
    kavallettiin rahasta,
    kuoli puolestamme.
    Hän, ken meidät pelastaa,
    elää luona Isänsä.
    Kiitos Jumalalle!
    Hän, ken meidät pelastaa,
    elää luona Isänsä.
    Kiitos Jumalalle!

    Äänestä

  • Jumalalle kunnia,
    Jumalalle yksin.
    Isää, Poikaa, Henkeä
    täällä ylistämme.
    Pyhä Kolmiyhteys
    luonamme on salattu.
    Kiitos Jumalalle!
    Pyhä Kolmiyhteys
    luonamme on salattu.
    Kiitos Jumalalle.

    Äänestä

  • Jos sinä suullasi tunnustat, että Jeesus on Herra, ja sydämessäsi uskot, että Jumala on herättänyt hänet kuolleista, olet pelastuva.

    Äänestä

  • Esko Juvosen teksti on 1. Moos. 50:

    Joosef rauhoittaa veljiään

    15 Joosefin veljet alkoivat isänsä kuoltua pelätä ja sanoivat toisilleen: "Entäpä jos Joosef nyt kääntyy meitä vastaan ja sittenkin kostaa meille kaiken sen pahan, minkä me hänelle teimme?"
    16 Ja he lähettivät Joosefille sanan: "Ennen kuolemaansa isämme käski meitä
    17 sanomaan sinulle näin: 'Anna veljillesi anteeksi heidän rikoksensa ja pahat tekonsa. Armahda heitä, vaikka he ovatkin tehneet sinulle pahaa.' Anna siis meille nyt anteeksi meidän rikoksemme. Mehän palvelemme samaa Jumalaa kuin isäsi." Kuullessaan heidän sanansa Joosef puhkesi itkuun.
    18 Sitten veljet tulivat, lankesivat hänen eteensä ja sanoivat: "Me rupeamme vaikka sinun orjiksesi!" [1. Moos. 44:16]
    19 Mutta Joosef sanoi heille: "Älkää olko peloissanne, enhän minä ole Jumala.
    20 Te kyllä tarkoititte minulle pahaa, mutta Jumala käänsi sen hyväksi. Hän antoi tämän kaiken tapahtua, jotta monet ihmiset saisivat jäädä henkiin. [1. Moos. 45:5]
    21 Älkää siis enää olko peloissanne. Minä huolehdin teistä, teidän vaimoistanne ja lapsistanne." Näin hän rauhoitteli heitä ja puhui heille lempeästi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vahti_mestari kirjoitti:

...nyt kuuluu jo kohinaa. Seurat alkavat minuutin kuluttua:

http://www.helsinginrauhanyhdistys.fi/static/public/nettiradio.html

Aluksi virsi 447.

Sitten puhuu Esko Juvonen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu