rikollinenko?

eläkevaari

Avaan ulko-oven, tuntematon tulija tunkeutuu asuntooni vaikka kiellän. Siinä vaiheessa minä pistimellä isken tunkeutujaa mahaan. Syyllistynkö rikokseen ja millaiseen?

13

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 32ewds

      Kyllä. Törkeään pahoinpitelyyn tai tapon yritykseen. Riippuen kumpaan sinun vs. vastapuolesi asianajaja saa asian kammettua. Ihan turha kuvitella, että Suomessa saisit pistimellä mahaan tökkäämisen käännettyä hätävarjeluksi tai edes hätävarjelun liioitteluksi, jos vastapuoli ei ole jo ainakin silpomassa sinua omalla keglullaan tai ampumassa. Laki on teoriassa ihan kohdilleen säädetty, mutta koska se jättää asiat sen verran avoimiksi, toteutunut oikeuskäytäntö ei oikein ole seurannut kansan oikeustajua.

    • eläkevaari

      Jenkeissähän on niin että jos ampuu tunkeilijan kotiovelle ja vetäsee vainajan omalle puolelle niin asiasta ei tule edes oikeudenkäyntiä.
      Miten Suomessa sitten asuntoon tunkeutujan saa pysäytettyä laillisesti?
      Pitääkö pyytää istumaan sohvalle ja sitten soittaa poliisille jos vieras antaa luvan?

      • 32ewds

        Kas kun me olemme Suomessa ja Rapakon takana on oma lakinsa. Olet varmasti tietoinen siitä, että eri maissa on erilainen lainsäädäntö. Siitä se johtuu. Amerikkalaista "castle law" tyyppistä absoluuttista puolustusoikeutta meillä ei ole.

        Jaa että miten tunkeutujan saa pysäyttää laillisesti? No jos kysyt noin yleisellä tasolla, niin ei siihen voi vastata kuin yleisellä tasolla: sellaisilla keinoilla, jotka ovat "kokonaisuutena arvostellen puolustettavia kun otetaan huomioon hyökkäyksen laatu ja voimakkuus, puolustautujan ja hyökkääjän henkilö sekä muut olosuhteet". Mitä se sitten missäkin tilanteessa tarkoittaa, riippuu täysin tilanteesta, ja viime kädessä ratkaistaan oikeudessa.

        Nykyinen hätävarjelusäännös vuodelta 2003. Hallituksen esitys ehkä avaa sinulle asiaa:
        "Uudistuksella siirrytään lakitekstissäkin ehdottomasta (absoluuttisesta)
        hätävarjeluoikeudesta etuvertailua edellyttävään (relatiiviseen)
        hätävarjeluun. Oikeutetun hätävarjelun edellytyksenä olisi, että tekoa on
        pidettävä kokonaisuutena arvioiden puolustettavana ottaen huomioon
        hyökkäyksen laatu ja voimakkuus, puolustautujan ja hyökkääjän henkilö
        sekä muut olosuhteet. Voimankäytön puolustettavuutta arvioitaessa on
        otettava huomioon, paitsi suojeltavan edun merkitys ja hyökkäyksen
        vaarallisuus, myös puolustuksessa käytetyn väkivallan ja sen aiheuttamien
        vahinkojen suuruus. Vähäarvoisen omaisuusedun pelastamiseksi ei ole lupa
        aiheuttaa esimerkiksi vakavia henkeen tai terveyteen kohdistuvia vammoja."


      • guard2

        Ihmisen henki, terveys ja fyysinen koskemattomuus ovat kuitenkin vahvoja oikeuksia,
        ja ainakin osa myös perustuslaissa olevia.Ainakin näitä saa puolustaa myös voimakeinoin,
        lievimmän mahdollisen keinon periaatteella.


      • 32ewds

        Niin, jos pystyt osoittamaan, että pistin mahassa oli lievin keino, ja puolustettava hyve oli henki tai terveys. Kun sitten konnan asianajana esittääkin, että teeveetä sitä vaan oltiin hakemassa, ja siksi pyrittiin papasta ohi, ja tyhjin käsinkin vielä oltiin liikkeellä, niin eipä enää olekaan pistin mahassa sen paremmin lievin mahdollinen keino kuin sopivassa suhteessa puolustettavaan hyveeseenkään.


    • HyväKonsti

      Tunnen yhden 8-kymppisen pienen hintelän miehen. Hän ei pysty estämään rosvojen tunkeutumista asuntoon. Mutta hänellä on hyvä systeemi minkä hän kerran esitteli minulle.
      Ulko-oven vieressä on afrikkalainen keihäs, reilu metri, molemmat päät rautaa. Kun avaa oven, hän voi vasemmalla kädellä ottaa keihään, siirtää kättä taaksepäin jolloin keihäs on vaakasuorassa ja kärki on mahan korkeudella. Tulija ei näe keihästä. Jos yrittää tulla sisälle, isäntä tökkää keihään tulijan mahaan ja vetäsee tulijan itsensä päälle jolloin keihäs lävistää tunkeutujan. Samanaikaisesti pitää huutaa pirusti apua ja poliisia. Kuulusteluissa sanoo vain että pelotteli keihäällä ettei tulisi mutta tuli vaan ja kaatui keihääseen. Ikävä juttu!

      • miettinyt

        Entä jos vanha herra tökkää itseään mahaan kun menee ovelle tai ovesta ulos?


      • t4ew3gre

        Ja läpi menee oikeudessa ihan sata-nolla, eikö? Ei ne oikeudenjäsenetkään mitään idiootteja ole, ja vapaan todistusharkinnan periaatteiden mukaan voivat antaa eri kertomuksille juuri sen painoarvon kun katsovat sopivaksi,.


      • Täyshoitoon

        Tämä 80 v papparainen sanoi että jos hän joutuu kiven sisään niin se on onnenpotku. Pääsee elämänsä loppuvaiheessa vihdoin täyshoitoon!


      • t4ew3gre

        No tämä on kyllä ihan totta. Terveydenhoito, ravitseva ruoka ja virikkeet on taattu, ja armeija ihmisoikeusaktivisteja pitää siitä huolen.

        Mutta siihenkin joutuu vähän näkemään vaivaa. Oikeus kun luultavasti ottaa korkean iän huomioon rangaistusta mitatessaan. Kannattaa siis varmuuden vuoksi ampua vähän yli niin teossa kuin sitten oikeudessakin.


    • elitisti_porvari

      Jos vastapuoli menehtyy hätävarjelutilanteessa niin eipähän ole piripää länkyttämässä oikeussalissa ja saamassa säälipisteitä idioottituomareilta.

      Itse jos joutuisin vastaavaan tilanteeseen ja tuomari alkaisi jotain mielipuolisia tuomioita luetella niin voisi tuomari itsekin joutua tuollaiseen tilanteeseen ja miettiä sitten, että minkälaisen tuomion saa.

      • t4ew3gre

        Noh, jos sen asian noin kuvittelet menevän, niin ota lohtua siitä. Eipä näitä jaksa loputtomiin oikoa.


    • 9mm_burana

      Lain silmissä varmaan syyllistyt koska kehtasit häiritä rikollista, moraalin ja oikeuden kannalta taas et olisi tehnyt mitään väärää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      189
      3459
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      10
      2810
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      113
      2634
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      61
      2468
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      94
      2381
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2105
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1850
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      3
      1819
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      34
      1667
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1531
    Aihe