Islam ja valehtelu

vastaustavailla

Mitä Koraani sanoo valehtelusta? Olen tuntenut muslimeja, jotka ovat mielestään hartaita muslimeja,rukoilevat viisi kertaa päivässä ja viettävät ramadanin. Mutta miksi he valehtelevat ? Mitä koraani sanoo tästä? Saako valehtelun anteeksi, kun on oikein harras uskoivainen?

15

2655

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietoaon
      • Lisäys

        Tekstitykset suom.kielellä oik.alalaisasta.


    • miksinäin

      Olisi hyvä, jos joku muslimi myös kirjoittaisi kommentteja tähän asiaan. Mitä he ajattevat valehtelemisesta ja sen oikeellisuudesta.

    • miksinäin

      Olisi hyvä, jos joku muslimi myös kirjoittaisi kommentteja tähän asiaan. Mitä he ajattelevat valehtelemisesta ja sen oikeellisuudesta.

    • alfa123om222

      Valitettavasti valehtelu on englannin kielisen Wikipedian mukaan syntynyt seuraavalla tavalla:
      Iranin shiialaisia on asettunut Irakiin sunnalaisten keskuuteen. Heitä syrjitään oikeuspaikoilla ja he katsoivat sen perustuvan Sharian vastaisuuteen eli rotusortoon. He pyysivät lupaa saada valehdella oikeuspaikoilla, jossa on Sharian kannalta väärämielinen tuomari. Ja ilmeisesti he katsoivat saaneensa tuon luvan valehdella, jotta eivät tulisi väärämielisesti tuomituiksi.

      Eli eräät muslimit ovat pyytäneet lupaa valehdella jihadin aikana vieraassa maassa, jotta eivät tulisi oikeuspaikoilla tuomituiksi rotunsa ja syntyperänsä perusteella, vaan oikein.

      Sharia laki kyllä erään kirjan mukaan on hieman kansallismielinen eli suhtautuu maahanmuuttoon negatiivisesti. Mutta Hadith suosittelee Jihadia eli muuttamista naapurikaupunkiin. Samoin raamattu kehottaa kohtelemaan muukalaisia samalla mitalla kuin alkuperäisasukkaita.

      Eli kirjoituksissa on ristiriita. Sharia laki kieltää muukalaisasukkaat, Hadith suosittelee muutoa naapuriin, Raamattu kehottaa tasa-arvoon.

    • Profeetta sanoi näin valehtelusta:
      teidän täytyy puhua totta....
      pysykää poissa valehtelusta....

      Profeten Muhammad (saw)sade:
      "Ni måste tala sanning, för sanning leder till dygd och dygd leder till Paradiset. En människa som alltid talar sanning och syftar till sanningen ses av Allah som sannfärdig. Håll er borta från lögner, för lögn leder till det onda och det onda leder till helveteselden, och en människa som ständigt ljuger och syftar till lögn ses av Allah som lögnare.
      [Bukhari och Muslim]

      • Hupsistaheijjaa

        Profeetta sanoi myös näin valehtelusta:

        "Jumalan lähettiläs, meidän on ainakin valehdeltava!" "Sanokaa mitä tahdotte", vastasi Jumalan lähettiläs, " te saatte siihen luvan!"

        “Allahs sändebud, vi måste på minst ljuga!” “Säg vad ni vill”, svarade Guds budbärare, “du skall få tillstånd att göra det!”

        - Ibn Hisham: Profeetta Muhammadin elämäkerta (suom. Jaakko Hämeen-Anttila. s.249-253)
        - Sahih Bukhari, Volume 5, Book 59, Number 369 http://www.usc.edu/org/cmje/religious-texts/hadith/bukhari/059-sbt.php


      • Puhupukille

        Miksi ette kuuntele/lue alkuosan linkkejä. Siellä on mitä koraani sanoo asiasta.


      • Anonyymi
        Puhupukille kirjoitti:

        Miksi ette kuuntele/lue alkuosan linkkejä. Siellä on mitä koraani sanoo asiasta.

        Koraanin myöhemmät opetukset kumoavat aikaisemmat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koraanin myöhemmät opetukset kumoavat aikaisemmat.

        Just niin tekee myös jehovalaiset, kun entisistä todeksi väittämistään valeistaan jäävät kiinni. Ja taas ne jatkavat uudella sepustuksella. Jos joku kyllästyy siihen jatkuvaan sepustuksien sepustuksiin, syyttävät luopioksi, kun johtajat ovat aina oikeassa.


    • Jumala antaa anteeksi synnit.

      Säg till Mina tjänare: ”Om ni har gjort orätt mot er själva genom att överträda Mina bud, misströsta då inte om Guds nåd. Gud förlåter alla synder; Han är den som ständigt förlåter, Den som ständigt visar barmhärtighet!” (K: 39:53)

    • mitälännentuleetietää
    • Listatessaan hurskaiden piirteitä Koraani mainitsee yhdeksi niistä totuudellisuuden: "jotka ovat kärsivällisiä, totuudellisia, hurskaita, vieraanvaraisia, jotka aamuhämärissä rukoilevat syntejään anteeksi"
      (Koraani 3:16)

      Koraani käskee puhumaan totuuden sanoja ja pidättäytymään valheellisista puheista:

      Uskovaiset, täyttäkää tarkoin velvollisuutenne Jumalaa kohtaan ja puhukaa totuuden sanoja,
      (Koraani 33:70)

      Välttäkää siksi epäjumalien saastaisuutta ja valheellisia puheita.
      (Koraani 22:30)

    • Anonyymi

      Pyllistelijät haisevat pahalle. Ne ei käytä koraanin opetuksen mukaisesti vessapaperia ollenkaan vaan pyyhkivät reikänsä vasemmalla kädellä. Oikealla kädellä he syövät. Tämä on fakta. Googlaa!

    • Anonyymi

      Syyriassa tällä hetkellä olevat i'sisakat suoltavat prfeettansa oppien mukaan vahetta ulkomaisille toimittajille. On ne kyllä pelottavan ruman näköisiä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      421
      7328
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      92
      6126
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      207
      5602
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      89
      4339
    5. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      22
      4243
    6. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      66
      4060
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3568
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      94
      3523
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      72
      3481
    10. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      21
      3474
    Aihe