Maaseudun turvallisuus pahempi kuin koskaan

Huolestunutasiasta

Asiahan ei minulle kuulu ja olen pannut merkille, että se ei kyllä kuulu kennellekään päättäjille, tai onhan siitä siitä keskustelltu siis selitelty, kuten asiasta vastaava taivasministerikin. Ministerin posti säilynyy ilmeiseti maaliin asti.

Meillä on yli 10% henkilöstövajaus poliisissa. Ja osaa koulutettuja pidetään työttömänä. Ja töitä on lisäksi enemmän kuin koskaan. Sisäministeriöllä on tietysti tiedossa syrjäseudun katastrofi poliisipulan vuoksi mutta mitään ei siihen tulla tekemään, paitsi selittellään. Poliisit työllistyy nytkin valtaosalta kasvukeskuksiin 95 % . Lisäksi taajamissa on kaikella tavalla valvontakamerat ja tekniikka suurena apuna. LP-poliisin partiot oli joskus hyvä apu haja-asutusalueella kentällä kiireisessä hätätilassa tapahtuneissa järjestys-väkivaltatapahtumissa paikallispoliisin avuksi mutta ei enää. (tästä ei saanut keskustella). Eli maalla-asuvat saavat jatkossa turvata itseään ja omaisuuttaan yksityisin turvapalveluin. Erinomaista silloinhan maaseudun väki työllistyy vartiointiliikkeisiin. Sama tyhjiö koskee myös sairasautopalveluja ja jatkossa paloturvallisuuskin on pahemmin retuperällä.

Minä en henkilökohtaisesti asiasta kyllä kärsi (apua saan 10-14 minuutissa asiassa kuin asiassa) ja valtakunnan kukkaron kannalta voi olla hyvä ja jatkua näin. Mutta se ei liene aivan tasa-arvoa, Sellaiseksi sitä ei kyllä tulla samaan mutta nyt on liian suuri epäsuhde. Keskusteluissa selittelyjä tuohon antaa pappa Paatero (hänellä on kyllä varmasti sata itseään fiksumpaa ”vallatonta” alaista) ja sisäministeri uskoo Herran voimaan ja hyvään tahtoon.

Pääasia, että maaseudun väestö itse on tyytyväinen.

Odotan taas tyypillisiä haukkua jos asoihinne puuttuu. Kiitos jo ennakkoon.

7

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niiiniiin

      Kuten itse totesit, asia ei oikeastaan sulle kuulu ....

    • On_turvatonta

      Kyllä tosiasia on, että turvallisuus täällä maalla on huonotunut aika paljon. Liikennevalvontaa hoidetaan kirkonkylillä hidastetöyssyillä. Poliisin tulo kestää tunnin, jos sitä tarvitsee paikalle, joskus ei ehdi siihenkään.
      Meidänkin kuntaan on pesiintynyt kaiken maailman huumehörhöä, kun on halpoja asuntoja tarjolla ja lopputulos näkyy lehtiotsikoissa tehtyinä rikoksina.
      Yrittäjät selvittää itse rikoksia, kun poliisilla ei resurssit riitä. Auton katsastus ja rekisteröinti alkaa olemaan täällä jo vitsi, miksi vaivautua katsastamaan ja rekisteröimään autoa, kun sillä voi ajella kortitta pikku taikka isommassa pöhnässä, huumetokkurassa.
      En kaipaa mitään poliisivaltiota, mutta ei tämäkään menettele, että voit koska vaan joutua autokolariin ja vastapuolella ei ole mitään vakuutuksia autossaan. Toki Liikennevakuutuskeskus hoitaa korvauspuolen, mutta aikaa menee ja vaivaa tulee, tämä kokemuksella.
      Polttoaineita on varastettu ja muuta tavaraa. Koneurakoitsijat ei viitsi enään täyttää illalla koneiden säiliöitä valmiiksi aamua varten, kun ne polttoaineet varastetaan yön aikana. Maadoituskuparit häviää kaivannoista, jos et niitä heti peitä. Jopa kokonaisia kaivinkoneita varastetaan työmailta röyhkeästi. Maatiloilla käy salakuvaajia ja muita hiippareita, että riistakameroita asennellaan ja muistikortteja katsotaan tietokoneelta. Tätähän se nyt alkaa olemaan!

      • niiiniiin

        Ei niitä ole maalla ennenkään poliiseja joka kylälle löytynyt.


    • pakoonmaalta

      Tottakai poliisit ovat siellä missä ovat ihmisetkin. Ei valtiolla ole varaa maksaa palkkaa siitä että poliisi pyörii jossain peräkylillä siltä varalta jos jostain tankista joskus varastetaan löpöä. Peräkylien turvallisuus ongelmat ratkeavat sillä että nuoret muuttavat pois työn perässä, kylille jäävät sosiaalihuollon asiakkaat joilla ei ole elämältä suuria odotettavissa sekä eläkeläiset. Kun viimeinen vanhus saatetaan kirkkomaalle perikunta sammuttaa valot.

      • näkijänä

        Poliisit kuskaavat kaupungeissa kännisiä paikasta toiseen, hyysäävät niitä ja paapovat.
        Kun poliisia tarvittaisiin oikeisiin poliisin töihin, ei niitä näy missään.
        Juopot on etusijalla.
        Poliisit ovat kännisten ilmaisia takseja. Katsokaa poliisit ohjelmaa....


      • turhakkeeet

        poliisit juoksee etsimässä jotain kaljapullonrikkojaa,kissaa joka kusi lasten hiekkalaatikolle,katsomassa tekeekö poitsu itsemurhan,siis aivanturhia juttuja
        kissasta pääsee kivellä eroo ja ku muutama kerra osuu ei o halua tulla
        jos vanhemmat ei kakarastaan huolehdi ni antaa tappaa sit ittensä
        jos joku rikkoo jonku pullo ni onko helvetti vaikee siivota
        yhteiskunta o sellane saatana paappoja ja poliisit yksiä vitu lastentarhan erotuomareita


    • dfgdfgfdgs

      Meidän pitää järjestää oman kylän vartiointi oman kylän voimin. Ja käydä tehokkaampi vaalikampanja seuraavalla kerralla, jotta saadaan meidän maamme raiskaaminen lopetettua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      140
      8333
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      104
      7529
    3. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      99
      5729
    4. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      97
      5656
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      119
      4830
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      146
      2667
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      63
      2519
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      8
      1485
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1454
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      53
      1349
    Aihe