Halvat kielikurssit Saksassa?

Brisgau

Aion verestää saksan kieltäni, pari kansalaisopiston kurssia on katsottuna, pohjat jo ylä-asteelta alkaen. Ennen kaikkea omaa tankkailuahan tämä vaatii, mutta on mielessä myös se tehokkain tapa eli Saksassa oleskelu (1kk tms.).

Italiaan on saatavissa stipendejä (alennus kielikoulun kurssimaksusta, joka on ensin hilattu sopivan ylös), mutta onkos Saksassa esim. valtion puolesta mitään halpaa kurssivaihtoehtoa ulkomaalaiselle ei minkään oppilaitoksen opiskelijalle?

Pitkäaikaistyöttömän on nimittäin mentävä halvimman mukaan; ensin asunnon vuokra ja muu eläminen, mutta oleskelun ajalle myös varsinaista opetustakin, jos sitä suinkin kohtuuhintaan saa.

Onko vinkkejä, kommentteja?

1

137

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Annaolivia

      Volkshochschule on edullisin vaihtoehto ainakin Hampurissa, neljä kuukautta maksaa 170€. Hinta toisaalta näkyy myös opetuksen laadussa toisinaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      123
      1766
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      867
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      148
      822
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      800
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      762
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      692
    7. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      42
      647
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      257
      639
    9. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      68
      623
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      33
      587
    Aihe