Uudet rotat vaiko kissat..?

Miettijä

Rottani kuolivat vähän aikaa sitten, olivat jo vanhoja ja saivat tämän hengityssairauden. Toinen ehti kuolla ennen kuin sain sille ajan lääkäriin, toisen kävin lopettamassa. Olen ihan kamalan surullinen ja järkyttynyt kun yhtäkkiä pikku karvapalloja ei olekaan. Luulin että saisin pitää ne edes vähän pidempään.. Yritän olla purskahtelematta itkuun vähän väliä.. Ei itkemisessä ole mitään järkeä kun eivät rotat enää takaisin tule vaikka kuinka valittaisin.

En osaa olla kotona ilman eläinystäviä. Aloin jo miettiä että otan kohta uudet rottalapset tupaan samalta kasvattajalta. Ostan niille ensin vielä isomman häkin, sellaisen tosi korkeem chincilla häkin vaikka. Toisaalta olen miettinyt myös kissoja, löytöeläintalosta. Mutta en voi ottaa sekä rottia että kissoja.

No, rottaihmiset? Rotat vai kissat? Meillä on ollut kissoja sekä rottia, aina ei aikaan tosin. Kummalle kannalle kallistun? Kissa olisi vähän aktiivisempi ja seurallisempi eläin, jonka kanssa voi leikkiä ja ulkoilla ihan eri tavalla, kuin pikku jyrsijöiden.. Tosin olen enemmän henkeen ja vereen rottaihminen ja kaipaan niiden pikku nuuskunenien kanssa touhuamista..

4

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kanikasvattaja

      Itse kasvatan kaneja ja omistan kissan, joten mulla ei varsinaisesti ole antaa vastausta kysymykseesi. Mutta: mietin vain, että mitä sinä muiden mielipiteellä teet siitä, kumpi on kivempi, rotta vai kissa? Sinunhan se pitää miettiä, kumpi sopii paremmin omaan elämäntyyliisi, eläimillä käytössä olevaan tilaan, sinulta liikenevään aikaan jne. Ei tuohon kukaan muu voi mitään sanoa, että kummalle kannalle kallistut. Tee vaikka ihan itse plussista ja miinuksista lista, jossa otat huomioon nämä sinun henkilökohtaiset mieltymykset ja resurssit.

    • surhym

      Tosiaan Itselläni on ollut monta vuotta jo rottia ja luultavasti olen jäävi vastaamaan kumpia. Mutta ymmärrän miksi juuri nämä kaksi ovat vaihtoehtona..vaikka ovatkin erilaisia mutta kuitenkin luonteeltaan samanlaisia ;-). Olen aina pitänyt kissoista mutta Itselläni niin paha allergia kissoista ettei voinut ajatella edes, käyn vain ystävälläni katsomassa ja lellimässä niitä(allergia lääkkeitten voimalla).
      Tuo on hyvä ehdotus että mietit vain plussat ja miinukset molemmista.

    • Sedä

      Mielipiteitä on monia, mut musta rotta on jopa seurallisempi eläin mitä kissa :D Kun rotat vaan on hereillä ja niiden luokse menee, ne tunkee kaikkien vieraidenkin syliin siliteltäväksi ja touhuaa muutenkin koko ajan kaikkea. Kissat joita tunnen enemmän hengailee omissa oloissaan mutta vastaanottaa kyllä silityksiä mielellään. Ei toivoakaan että ne tulisi pyynnöstä luokse tai vastaavaa :P Riippuu varmaan siitäkin kuinka paljon rottia pitää vapaana että ne pääsee osallistumaan perheen puuhasteluihin.

      Kyllä mä kissoistakin tykkään, selkeä kynnyskysymys on että en halua kasvissyöjänä kotiini lihansyöjää. Ja onhan rotat kaikesta huolimatta ihan parhaita <3

    • käyttäjämerkkieikelpaa

      Mulla on vähän sama juttu. Haluaisin jonkun lemmikin. Kissoja oli aikoinaan kotona ja itsellä kaksi rottaa. Kokoajan oli jotain eläimiä. Rotat sopis kerrostaloon paremmin, mut ne elää vaan nii vähän aikaa. Kissanpentu vaatis huomiota ja kasvatusta.
      Olis kyl kiva jos rotta istuis taas olkapäällä narskuttamassa hampaitaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      210
      10655
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      67
      2920
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2638
    4. 88
      2510
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      151
      2212
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      267
      2079
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1451
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1270
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      912
    Aihe