Rottani kuolivat vähän aikaa sitten, olivat jo vanhoja ja saivat tämän hengityssairauden. Toinen ehti kuolla ennen kuin sain sille ajan lääkäriin, toisen kävin lopettamassa. Olen ihan kamalan surullinen ja järkyttynyt kun yhtäkkiä pikku karvapalloja ei olekaan. Luulin että saisin pitää ne edes vähän pidempään.. Yritän olla purskahtelematta itkuun vähän väliä.. Ei itkemisessä ole mitään järkeä kun eivät rotat enää takaisin tule vaikka kuinka valittaisin.
En osaa olla kotona ilman eläinystäviä. Aloin jo miettiä että otan kohta uudet rottalapset tupaan samalta kasvattajalta. Ostan niille ensin vielä isomman häkin, sellaisen tosi korkeem chincilla häkin vaikka. Toisaalta olen miettinyt myös kissoja, löytöeläintalosta. Mutta en voi ottaa sekä rottia että kissoja.
No, rottaihmiset? Rotat vai kissat? Meillä on ollut kissoja sekä rottia, aina ei aikaan tosin. Kummalle kannalle kallistun? Kissa olisi vähän aktiivisempi ja seurallisempi eläin, jonka kanssa voi leikkiä ja ulkoilla ihan eri tavalla, kuin pikku jyrsijöiden.. Tosin olen enemmän henkeen ja vereen rottaihminen ja kaipaan niiden pikku nuuskunenien kanssa touhuamista..
Uudet rotat vaiko kissat..?
4
340
Vastaukset
- kanikasvattaja
Itse kasvatan kaneja ja omistan kissan, joten mulla ei varsinaisesti ole antaa vastausta kysymykseesi. Mutta: mietin vain, että mitä sinä muiden mielipiteellä teet siitä, kumpi on kivempi, rotta vai kissa? Sinunhan se pitää miettiä, kumpi sopii paremmin omaan elämäntyyliisi, eläimillä käytössä olevaan tilaan, sinulta liikenevään aikaan jne. Ei tuohon kukaan muu voi mitään sanoa, että kummalle kannalle kallistut. Tee vaikka ihan itse plussista ja miinuksista lista, jossa otat huomioon nämä sinun henkilökohtaiset mieltymykset ja resurssit.
- surhym
Tosiaan Itselläni on ollut monta vuotta jo rottia ja luultavasti olen jäävi vastaamaan kumpia. Mutta ymmärrän miksi juuri nämä kaksi ovat vaihtoehtona..vaikka ovatkin erilaisia mutta kuitenkin luonteeltaan samanlaisia ;-). Olen aina pitänyt kissoista mutta Itselläni niin paha allergia kissoista ettei voinut ajatella edes, käyn vain ystävälläni katsomassa ja lellimässä niitä(allergia lääkkeitten voimalla).
Tuo on hyvä ehdotus että mietit vain plussat ja miinukset molemmista. - Sedä
Mielipiteitä on monia, mut musta rotta on jopa seurallisempi eläin mitä kissa :D Kun rotat vaan on hereillä ja niiden luokse menee, ne tunkee kaikkien vieraidenkin syliin siliteltäväksi ja touhuaa muutenkin koko ajan kaikkea. Kissat joita tunnen enemmän hengailee omissa oloissaan mutta vastaanottaa kyllä silityksiä mielellään. Ei toivoakaan että ne tulisi pyynnöstä luokse tai vastaavaa :P Riippuu varmaan siitäkin kuinka paljon rottia pitää vapaana että ne pääsee osallistumaan perheen puuhasteluihin.
Kyllä mä kissoistakin tykkään, selkeä kynnyskysymys on että en halua kasvissyöjänä kotiini lihansyöjää. Ja onhan rotat kaikesta huolimatta ihan parhaita <3 - käyttäjämerkkieikelpaa
Mulla on vähän sama juttu. Haluaisin jonkun lemmikin. Kissoja oli aikoinaan kotona ja itsellä kaksi rottaa. Kokoajan oli jotain eläimiä. Rotat sopis kerrostaloon paremmin, mut ne elää vaan nii vähän aikaa. Kissanpentu vaatis huomiota ja kasvatusta.
Olis kyl kiva jos rotta istuis taas olkapäällä narskuttamassa hampaitaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4422936Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys202546Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1372225- 1251991
Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2491639Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2081284Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861240Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71235Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511223Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel281198