Kylkikipu yskimisestä

räkätauti

Minulla on ollut valtava yskä jo kaksi viikkoa. Ensin oli kylkikipu vasemmalla puolella, mutta se parani, ja sitten on ollut oikealla varmaan viikon. Yskiminen tekee kovin kipeää ja muutenkin esimerkiksi käden nosto eteen ylös ja muutkin liikkeet. Joskus jotenkin nuljahtaa asennon muutoksessa. Onkohan siellä kylkiluu poikki vai vain lihasrepeämä? Miten sen voisi varmentaa? Miten voisi yskiä, ettei satu niin paljon? Pahemmaksi vain on tullut ajan kanssa. Voisiko sitä sitoa esimerkiksi urheiluteipillä?

5

6814

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osteoporoosiako

      röntgen näyttää murtuman

      venyttele

      Suomessa terveellinen ja monipuolinen ravinto ei riitä pitämään yllä tervettä luustoa, nivelsiteitä, välilevyjä ja niveliä. Lisäravinteena tarvitaan:

      C-vitamiinia 400 mg/vrk
      D-vitamiinia 50-100 µg/vrk
      K2-vitamiinia 100-200 µg/vrk
      Magnesium (sitraattia) 200-400 mg/vrk

      Nämä lisäravinteet maksavat kuukaudessa n. 5€, joten ei ole rahasta kiinni oman luustonsa hyvinvoinnista huolehtiminen. Edullisimmin lisäravinteita myydään Citymarketissa, iHerbissä sekä suomalaisissa verkkokaupoissa.

      • lvm_

        Väärin. Tavallisessa röntgen kuvassa ei yleensä hyväasentoista kylkiluunmurtumaa näy. Eikä ole tarpeen näkyäkään sillä sen hoito on täysin konservatiivinen eli kipulääkitys ja mahdollisuuksien mukaan kipua provosoivien liikkeiden vähentäminen.


      • lvm_

        Kylkiluun murtumia on joskus useita vuosia sitten koitettu hoitaa teippaamalla, mutta nykyään siitä on luovuttu sillä se aiheuttaa ainoastaan enemmän haittaa. Iho kärsii teipistä ja hengittäminen voi vaikeutua teippauksen vuoksi.


    • ToniIlola

      Moikka, jos ei vielä ole mennyt ohi tai ihan vain muille, jotka ko. oireesta kärisvät.

      Kyseessä voi olla ihan kylkivälilihasten jumit ja rasittuminen yskimisen yhteydessä.

    • röntgenkuva

      venyttele ja pidä huolta luustostasi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      141
      2249
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      947
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      154
      930
    4. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      78
      893
    5. 64
      891
    6. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      117
      879
    7. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      39
      868
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      767
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      70
      715
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      581
    Aihe