marsut eläin kaupassa

marsuloverr

Kävin tänää eläin kaupassa katselemassa muuten vaan kaikkea kivaa. Huomasin että siellä oli myynnissä marsuja ja katsoin niitä tarkemmin. Marsut näyttivät erittäin vilkkailta iloisilta ja uteliailta. Olen lukenut paljon että eläinkaupasta ei ole hyvä ostaa marsuja. Eikö marsujen pitäisikin olla tuollaisia. Joten mikä mättää eläinkaupan marsuissa?

4

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eveliina.vbacklund

      Minä en tiedä miksi niitä ei saisi ostaa eläinkaupasta ostin ainakin kanini sieltä! Joten osta pois vain! Jos itsestäsi tuntuu siltä! Ps. Jos ostat, anna niille/sille pusu puolestani!

    • OtetaanSelvää

      Netistä löytyy todella paljon keskustelua niin eläinkauppojen eläinten puolesta kuin niitä vastaankin. Kannattaakin siis lukea mahdollisimman paljon tietoa ja muodostaa oma mielipiteensä keräämiensä tietojen perusteella eikä millään mutu-tuntumalla.

      Oma mielipiteeni on se, että tuen huomattavasti mieluummin vastuuntuntoisia kotikasvattajia kuin eläinkauppoja. Tässä muutama perustelu:

      1) Hyvät kasvattajat tuntevat eläintensä taustat ja valitsevat oikean eläimen oikeaan kotiin sen perusteella, mikä eläin minnekin parhaiten sopii. Kasvattajat ovat siis useinmiten huomattavasti paremmin perillä eläintensä yksilöllisistä piirteistä, sillä ovat katselleen niitä kauemmin ja paremmalla ajalla. Eläinkaupoissa meininki tuntuu sen sijaan monesti olevan se, että eläin myydään usein sille, joka ensimmäisenä heiluttelee setelinippua nenän edessä, jos kyseisellä heiluttelijalla on tarjota edes suunnilleen oikeat puitteet haluamalleen eläimelle.

      2) Kasvattajilla on usein aikaa ja mahdollisuuksia käsitellä kasvattejaan paljon useammin kuin mitä eläimiä käsitellään eläinkaupoissa tai tukuissa, joista monet eläimet kauppoihin tulevat. Näin kasvattajilta saa monesti reippaampia ja kesympiä eläimiä. Juuri tuon ajan ja mahdollisuuksien takia eläimet ovat usein myös saaneet useammin mahdollisuuksia jaloitteluun häkin ulkopuolella kuin eläinkauppojen eläimet.

      3) Kasvattajat ovat useinmiten juuri kasvattamansa lajin ja/tai rodun asiantuntijoita. Eläinkauppojen myyjät sen sijaan ovat "jokapaikan höyliä", jotka usein tietävät melko hyvin jokaisesta eläimestä, mutta eivät kuitenkaan juuri ostamastasi eläinlajista kaikkea, mitä siitä voisi tietää. Kasvattajat ovatkin usein hyviä tietolähteitä myös jälkikäteen ja monet antavatkin elinikäisen tuen myymälleen eläimelle. Oman kokemukseni perusteella (josta en nyt kerro tämän enempää) voin sanoa, että ainakin joskus eläinkaupat lopettavat vastuunkannon eläimestä heti, kun se on viety ulos ulko-ovesta (en tietenkään yleistä, että näin olisi aina). Kasvattajille on usein myös palautusoikeus, jos eläintä ei voidakaan pitää esim. puhjenneen allergian takia. Eläinkaupat harvoin tarjoutuvat ottamaan eläimiä takaisin.

      4) Eläinkauppojen eläimet ovat usein tukuista, joista jokainen voi halutessaan hankkia lisää tietoja. Useinkaan nämä tukut eivät edusta lähellekään sellaista kasvatusta, jota itse haluan olla tukemassa.

      5) Eläinkauppojen eläimistä ei läheskään aina ole saatavissa kovinkaan kummoisia tietoja. Edes syntymäaika ei aina ole tiedossa kuukautta tarkemmin. Todella usein on tullut todettua myös se, että puutteellisilla tiedoilla ja vähemmän eläimen luonteeseen kiinnitettävällä kasvatuksella saadaan aikaan eläimiä, jotka eivät ehkä käyttäydy ihan niin hyvin kuin ne voisivat käyttäytyä. Kotonaan vastuuntuntoisesti eläimiä kasvattavat kiinnittävät huomiota myös eläimen luonteeseen ja perinnöllisiin sairauksiin.

      6) Eläimet ovat usein puutteellisista tiedoista huolimatta huomattavasti kalliimpia eläinkaupoissa kuin kasvattajilla. Eläinkauppojen pitää tehdä voittoa, mutta kasvattajien on siihen täysin turhaa edes pyrkiä, sillä kasvattajien pyytämillä hinnoilla ei vastuuntuntoinen, hyvä kasvattaja pääse välttämättä edes omilleen. Lisäksi tukkueläimet tulevat useamman välikäden kautta, joten useampi henkilö haluaa eläimestä voittoa.

      7) Useampi välikäsi stressaa eläintä turhaan. Muutto on aina eläimelle stressitekijä, joten kasvattajalta suoraan ostettu, elämänsä aikana mahdollisesti vain kasvattajan luona ennen elellyt eläin ei ole tarvinnut käydä läpi paikasta toiseen kiikuttelua.

      Perusteluita sekä puolesta että vastaan on paljon muitakin, mutta tässä nyt jo jonkin verran mietinnän aihetta. Jokainen toki päättää omasta puolestaan, mistä eläimen hankkii ja tukee näin omalta osaltaan kyseistä myyjää. Eläintä ei kuitenkaan pidä ostaa yhtään mistään sen takia, että se oli niin söpö (kuten eläinkaupoista ostettujen kanssa usein juuri käy kun niitä käydään katsomassa hetken mielijohteesta lasin läpi). Itse haluan kantaa lemmikin omistajana vastuuni ja ottaa selvää myyjästä ja siitä, mitä ihan oikeasti tulee tuettua eläimen ostaessani.

    • xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

      Myös kasvattajalta voi saada sairaita marsuja. Veimme marsut hoitoon marsuyhdistyksen palstalla mainostavalle hoitajalle. Tämä pani keskenään hyvin tulevat poikamarsut lattialle juoksentelemaan tyttömarsujensa häkin viereen. Kahden viikon kuluttua sain takaisin pitkäkyntisen (ei ollut liikkunut) laihtuneen (ei ollut syönyt) takapää ruvilla olevan marsun, joka naksutteli toiselle marsulle ja ryntäsi piiloon koppiin heti kotiin päästyämme. Hoitajan mukaan kaikki oli mennyt hyvin! Todennäköisesti marsu sai myös sienen tästä hoitopaikasta. -Marsupojat olivat palkitulta kasvattajalta pentuna ostettuja ja olivat terveitä tullessaan.

      Kyllä harmitti etten vienyt niitä marsupalstoilla parjattuun eläinkauppaan hoitoon!

    • xxxxxxxxff

      Minun mielestäni eläin kaupan marsuissa ei ole mitään vikaa siis osta pois vaan:-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      117
      9972
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      78
      5016
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4832
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3290
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      14
      2507
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1730
    7. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      55
      1550
    8. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1536
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1454
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      66
      1392
    Aihe