Pavlov ja ehdollistuminen

Pavlov

Meillä seropi, joka tullut meille vuoden vanhana pitovaikeuksien takia. Tarkempia syitä näihin vaikeuksiin en tiedä. Jos koiralla voi olla ADHD, niin tällä on. Ongelmia on ja tulee, mutta kysymykseni liittyy ehdollistumiseen. Koiraa tulee palkita aina, kun se toimii oikein. Entäs jos koira ehdollistuu siihen, että tietynlainen käyttäytyminen palkitaan. Koira ryntää haukkumaan ulos ja se palkitaan siitä kun se tulee takaisin. Näin se oppii, että aina kannattaa ryntäillä, niin palkitaan kun tämä toiminto lopetetaan. Miten tehdään ero toimintaan, palkitsemiseen ja siihen, että koira ei tieten tahtoen tee jotain, minkä lopettamisesta palkitaan.

Tämä elukka nimittäin näyttää yhdistävän huonosti käyttäytymisen siihen, että se saa palkinnon sen lopettamisesta ja käyttäytyy huonosti, jotta saisi palkinnon kun lopettaa. Hyvin käyttäytyessähän tätä palkitsemista ei tapahdu. Onkohan koiralle tällainen asioiden yhdistäminen tai ehdollistuminen mahdollista? Näyttää nimittäin siltä, että se tekee näin tietoisesti.

5

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tästäjotain

      Paras tapa lopettaa tuo on lopettaa turha palkitseminen. Sen sijaan kannattaa palkita sitä että kaikki menee hyvin. Eli taskut vain täyteen nappuloita ja niitä jakelet pitkin lenkkiä vähän väliä suusanallisen kiitoksen ohella. Taas kun tulee se ongelmallisempi paikka niin silloin harhautat sitä.
      Kuvaamassasi tapauksessa koira ryntää ensin mäelle, nyt uudessa mallissa ryntäät myös sinä, mutta houkuttelet sen aivan eri suuntaan innostaen seuraamaan itseäsi. Siellä sitten tarjoat jonkun leikki- ja riehumistuokion palkinnoksi. Sitten yhdessä taas sisään.

      Voit myös sitten vielä kehittää sellaisen "taivaat putoaa niskaasi, ellet usko sanaani"-komennon, jonka esität 180dB:n voimalla juuri kun huomaat koiran huomanneen objektin jolle ryntää jäkättämään. Kun koira oppii jäämään ensimmäisen kerran paikalleen, on ruhtinaallisen palkinnon paikka(leikkituokio), myöhemmin riittää pelkkä kiitos. Tämä toimii sitten myöhemmin kaikissa niissä tilanteissa joissa koiran henki on vaarassa, esimerkiksi autojen jaakaamisessa, hätäilemisessä katujen ylityksissä, väärälle puolelle ryntäilyssä jne.

      Oletukseni mukaan koirasi on alle 3vuotias? Jos näin on, niin kestä vielä vähän aikaa niin se ad/hd-oireilu kyllä häviää. Mutta jatka vain edelleen hyvien tapojen opettamista.

      • Pavlov

        Kiitos vastauksesta ja koira on puolitoistavuotias. Yritän olla kärsivällinen ja toimia kuvaamallasi tavalla.


    • muumu

      Koirat osaavat ketjuttaa useita käytöksiä, jo noutamisessa on viisi käytöstä. Kuvailemasi tilanne ei ole mitenkään erikoinen, toinen tyypillinen tilanne on hihnassa jojoilevat koirat, ne ovat saaneet palkinnon hihnan kiristymisen jälkeen omistajansa läheltä ja koira kuvittelee, että hihna täytyy ensin kiristää ja palata sitten omistajan luo hakemaan palkinto. Voisi toki kuvitella, että palkkailemalla mitä sattuu milloin sattuu ei ainakaan voi mennä vikaan, mutta totuus on, että pakitsemiseen perustuva koulutus ei ole aivan yksinkertaista.. Toimivampi tapa toimia tuossa tilanteessa on ennakoida, palkka tulee ennen kuin koira on aloittanut haukkumista, eli sitä palkataan hiljaa olemisesta ei hiljenemisestä, jolloin tuo käytösten ketjuuntuminen on hyvin todennäköistä.

    • Pavlov

      Ennakoi ja palkitse tekemättömyydestä, hyvä pointti. Kiitos tästä vinkistä.

    • paarma

      Ei ihme, että koira on sekaisin kun en itsekään tajunnut hölkäsen pöläystä tekstistä. Kannattaa varmaan kuunnella näitä nettineuvojia kun kukaan ei ole edes nähnyt sua tai koiraasi livenä. Onnea vaan tuleviin koitoksiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe