Censur i Pippi Långstrumpböckerna.

justjust00

Pippis pappa är nuförtiden Söderhavskung.

16

151

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • läckra

        Här i Borgå får vi inte mera köpa Brunbergs "negerkyssar " heller.


      • N-bollar

      • läckra kirjoitti:

        Här i Borgå får vi inte mera köpa Brunbergs "negerkyssar " heller.

        Jag menade faktist bara att gammal litteratur bör låta vara som den är, det är ju historia, som visar hur man skrev på den eller den tiden. Tiderna ändras, men på grund av det bör man inte ändra gammal litteratur. När man gör ändringar, kommer dom kommande generationerna inte få veta hur man skrev förr i världen. Synd. Det är precis som att man vill inte att dom kommande generationerna skall veta att tiderna förr var annorlunda.


      • SkärdgårdsboFinsk
        läckra kirjoitti:

        Här i Borgå får vi inte mera köpa Brunbergs "negerkyssar " heller.

        Och på Åland de är Krusbollar :(


    • Perkel

      Sorgligt när man ente längre kan kalla människor för vad di faktiskt är: Neger, tattare, städerska , rusnare etc. :(

      • pappabetalar23

        Svenskspråkiga får man ännu kalla till hurrit.


      • Perkel

        Du gömde visst "Finnjävlar" :D


      • rantaruotsalainen
        Perkel kirjoitti:

        Du gömde visst "Finnjävlar" :D

        Finnjävlar har jag inte hört på länge,kanske populärare i Sverige ?


      • pappabetalar23 kirjoitti:

        Svenskspråkiga får man ännu kalla till hurrit.

        Självklart skall man inte kalla folk med vissa öknamn i dagens samhälle. Men anser faktist att det är fel att ändra gamla böcker. Skäms dom, eller vad?


      • filifjonkan
        seijaah kirjoitti:

        Självklart skall man inte kalla folk med vissa öknamn i dagens samhälle. Men anser faktist att det är fel att ändra gamla böcker. Skäms dom, eller vad?

        Kanske man ändå kunde ha en liten notis om vad originalbenämningen var i böckerna.När månne Snusmumriken i Muminböckerna blir omdöpt ?Tobaksprodukter får inte göras reklam för.


      • filifjonkan kirjoitti:

        Kanske man ändå kunde ha en liten notis om vad originalbenämningen var i böckerna.När månne Snusmumriken i Muminböckerna blir omdöpt ?Tobaksprodukter får inte göras reklam för.

        Notis skulle vara bra, så att kommande läsare ser att man har sensurerat och ändrat orden på vissa ställen. Men allra bäst vore att inte alls göra några ändringar. Det är ju inte brukligt att ändra gamla litteraur böcker. Tycker att Sverige går alldeles för långt.


    • SkärdgårdsboFinsk

      Jag bara väntar när "Sensuuri" kräver att Mormons måste ändras deras biblia. Många år sedan fick alla som vill vara gäster i Esbo, i Albergas Mormontempel och vi fick också deras biblia. Jag läste några sidor och där stor att "...God delade folk för 2 olika grupp och de elak och dåliga människor fick svart hud; därför de snälla kan vet vilka människor är lastbar, osedlighet och värst."
      Kul! Eller hur... :)

      • bevareoss

        Nej,det kan väl inte stämma ?Är alla mormoner då vita ?


      • SkärdgårdsboFinsk

        vet inte är de alla vita men likasom jag skrev, jag hittade den text i deras biblia.


      • Perkel

        Flera fruar har di väl :-*


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3587
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2617
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2408
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2337
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      248
      2112
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1912
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1759
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1471
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1408
    Aihe