Miksihän nykyään vaan maataan sohvalla eikä istuta

nana43

ennenvanhaan ei edes ollut tollasii sohvia. Miks täytyy maata illalla siin sohvalla, miks ei istua ja katella tv-tä?

9

159

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TelkunIsäntäEiOrja

      Sohvalla en ole maannut koskaan. Sängyssä kylläkin ja muissa asennoissa. Väkisin ei ole tullut maattua, lemmestä toki.
      Sohvalla tulee istuttua, esimerkiksi uutiset katsottua mutta harvinaista sekin.
      Olihan sohvakulttuuria jo 60 luvulla, etenkin avattava eli levitettävä sohva koska se saattoi toimia sänkynä sitten. Telkkareita ei ollut niinkään. Niin ja ne pakolliset 1 - 2 nojatuolia jos huusholliin mahtui.
      Kyllä, omasta mielestänikin sohvalla lojuminen ja telkkarin katsominen on outoa, koska useinmiten se sohva on poikittain telkkarin kuvakulmaan nähden. Omituinen asento tuijottaa lötköä.

    • Muotiako

      Vuodet ovat vierineet, on nyt huomioitava löhöämisen monet kasvot. Työelämä on jäänyt taakse, iltaisin katsoo TV ohjelmia jos katsottavaa on, tietysti lähöämällä sohvalla, kulmasohva on paras tähän asiaan.

      Tosi on, jos ajoi polkupyörällä jatkuvasti takamus levisi ja nyt jos istuu alvariinsa sama juttu.Pakko kuitenkin harrastaa lattialla ison pallon kanssa kiinteyttäviä liikuntaohjelmia, että pakarat pysyvät kiinteinä omassa aitauksessa. Kiinteä takamus takaa sen että pitkät housut, hameet ja legginsit näyttävät hyvän näköisiltä päällä.

      Jokin aika sitten oli pitkät housut pop, nyt näyttää hameet ja mekot ovat tulleet uudelleen muotiin ja eittämättä naisellisuus pääsee esille. Siispä housut henkariin ja kaappiin hameet ja mekot päälle, ja jo tyttäret näyttävät tosi naisellisilta. Onpä ne klanipää naiset jääneet muistojen joukkoon, pitkät tai puolipitkät hiukset ovat tänä päivänä pop.

    • Minulla on makuuhuoneen seinällä telkkari, toinen keittiössä, olohuoneessa ei ole kuten muilla ihmisillä. Sama juttu mökillä, katson keittiössä aamu tv.n ja luen samalla lehden. Illalla katson telkkaria jonkin aikaa sängystä ennen nukkumista. Olohuone on minulle ihan turhaan, vieraitakin käy harvoin, silloinkin istutaan usein keittiön pöydän ääressä.

    • ent.siivoojaparka

      On se niin rentouttavaa väsyneille jaloille heittäytyä sohvalle selälleen ja nostaa jalat sohvan korkealle käsinojalle, laittaa jotain klassista soimaan ja häivyttää paha maailma mielestään.
      En minä siinä asennossa telkkaria katso koskaan, harvoin muutenkaan enää. Siihen tarkoitukseen on joko kiikkustuoli tai nojatuoli. Silloinkin jalat joko pöydällä (jos siinä sattuu olemaan tilaa) tai jalkajakkaralla vaakatasossa.

    • mimmimum-mi

      Minulla kahdenistuttava sohva....en löhöile..eikä oikein mahtuisikaan...
      Miten niin nykyään...vanha lorukin sanoo....Minä vaan pankolla makasin....
      tai toinen ...Sauna paloi.. mutta maattiin vaan..

      • opopop9090

        no siten niin, että ei esim 70 ja 80-luvulla vaakatasossa oltu pitkin iltoja!


      • ent.siivoojaparka

        Tuosta nyt tuli taas mieleen meidän entisaikainen koulukyyditsijä. Kun ei alkanut kyytiä tulemaan, niin ei muuta kuin kävellen kouluun myöhästymisen ja opettajan torumisten uhallakin. Koulukyyditsijä näki kävelijät talonsa kohdalla, avasi ikkunan ja örisi täyskännissä: "Sauna palaa ja markkinamiehet makaa".


      • opopop9090 kirjoitti:

        no siten niin, että ei esim 70 ja 80-luvulla vaakatasossa oltu pitkin iltoja!

        Mietis nyt itsekkin sitä 70-80 lukua? Meidän ikäisillä oli silloin työelämä, ...todellakin,..ja useimmilla lapsia. Ei siinä sohvalla löhöilty ja silloin ei ollut näitä nykyisiä "löhöily" sohviakaan!

        En halua kertoa, mitä itse teen, mutta lapselleni olen sanonut, että en saa telkkarista mitään tolkkua, jos en saa sitä maaten katsoa!:))


    • VoiHyväTavatonTaas

      Ja tarkoittaako tämäkin aloittaja, että hän tietää, miten toisten pitäisi elää ja toimia?

      On se kumma, että toiset on niin tavattomia ja...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1318
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      667
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      619
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      559
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      539
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      528
    8. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      521
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      468
    Aihe