Löytyykö mistään relettä jossa kela 6VDC, ja jossa resistanssi ainoastaan 1-4 ohmia? Kuormitus ainoastaan muutama mA.
Parempi jos löytyisi tällainen ilman rakentelua.
Parempi jos löytyisi tällainen ilman rakentelua.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Unohtui mainita, että kelan tarvitsema veto virta 200-500 mA
Virtasi ei oikein vastaa kelan resistanssia..., miksi kelassa pitää olla ko. vastus ja vetovirta?
Eikö tavallinen 6 VDC kelalla oleva pikkurele kelpaa, ko. kuormitusvirralla kiinnittäisin huomiota koskettimien pintamateriaaliin.
Slvennetään asiaa. Rele tulee paikkaan jossa sen kelan läpi kulkee jatkuvasti 100-150 mA virta. Releen tehtävä on vetää kärjet kiinni kun virta nousee 200-500mA.
Kun kärjet on kiinni, niin kärkien kautta kulkee tällöin se mainittu muutaman mA virta.
Tavallinen rele ei käy, koska näissä kelan resistanssi on noin 60-70 ohmia, tällä ohmi määrällä ei kuudella voltilla saavuteta 500 mA virtaa.
Tuskin valmista relettä löytyy. Epäilen ainakin. Releenä jos se on pakko tehdä lähtisin reed-releestä johon käärisin itse tarvittavan kelan. Lasiputkien valmistajat kertovat datalehdillä kuinka paljon tarvitaan ampeerikierroksia. Vakaamman toiminnan tavoittelisin kumminkin operaatiovahvistimilla.
Sovelluksesta kun ei ole tietoa paremman ohjeen antaminen pelkkää arvailua.
voi pyhä sylvi, pitää asiat tehedä vaikeeksi, noi releviritykset kannataa unohtaa ja siirtyä nykyaika komponentteihin silloin saa tarkan vedätyksen virtamäärälle mitä haluaa, ala vähän nyt opiskeleen ja unohda nämä analogi-releet
Kuka tässä kärkien kuormitusvirrasta on maininnut? Fetti sopisi paremmin kuvioihin.
Laita vastus releen rinnalle.
Jospa käämisit sopivan releen kelan uudelleen. Etsit sopivan kokoisen pienellä kelajännitteellä olevan releen. Mittaat sen vetovirran, purat vanhan käämin pois laskien sen kierrokset. Näin saat ampeerikierrokset jolla rele vetää. Lasketut ampeerikierrokset jaat omalla virrallasi, josta saat kierrosmäärän uuteen kelaan.
Olethan sen ottanut huomioon että jos releen pitäisi kytkennässäsi myös päästää niin releiden pito -virta/jännite on yleensä sitten huomattavasti pienempi kuin vetoon tarvittava.
Tätä ongelmaa ei ole koska laite siirtyy tällöin lepotilaan ja virta putoaa kelalla pariin mA.
Kiitos vinkeistä.
Kiitoksia vastaajille. Rakensin systeemin reed-releestä, ja kelan sain ihan valmiina mangeettiventtiilistä. Lähti heti toimimaan halutulla tavalla kun lisäsin 3 ohmin vastuksen rinnan kelan napojen välille.