Täytyy hiukan ihmetellä osaa viesteistä koska meillä ainenkinn kaikki sujunut kitkakttomasti, talon osto, autot, mpyörä jne.. elämä yleensäkkin-- Jos sollain kysyttävää autamme mielellämme.
Mukavaa kevään jatkoa kaikille , rupeää jo kukassa olemaan täällä Pecin suunalla =)
Asumme nyt Unkarissa
3
157
Vastaukset
- R.K.M
Samoin täällä. Muutimme Unkariin 2013. Vaimon suku on sieltä kotoisin, joten muutto oli helppoa. Eikä muuttoa ole tarvinnut katua. Maa on monella tavalla Suomea parempi. Ihmiset välittömiä, avoimia, iloisia ja auttamishaluisia. Suomaisesta synkästä ja kohmettuneesta käyttäytymistavasta ei tietoakaan. Hallituskin ihan eri maata kuin Suomen riistohallitus. Työelämään sopeutuminen oli vaivatonta, kiitos ihmisten, joiden hyväsydämisyys on aivan käsittämättömän hienoa. Liksa... lähes samanlaisesta työstä saan n. 15% parempaa liksaa, ja pienemmällä veroprosentilla. Asumme tällä hetkellä vaimon suvun omistuksessa olevassa 185m2 ok-talossa, jonka yhteyteen on liitetty erillinen pieni kylpylä/vapaa-ajankeskus. Asuminen sähkökuluja lukuunottamatta ilmaista siihen asti, kunnes saamme ostettua oman asunnon. Olimme aiemmin vuokralla n. 90m2 asunnossa. Vuokra rapiat alle 300 euroa/kk. Viereisellä kadulla ravintoloita, joissa saa edullisesti ravinnon vaikka joka päivä eikä silti ylitä suomesta tuttuja ruokamenoja. Palvelu loistavaa. Kaikin puolin olemme tyytyväisiä uuteen kotimaahamme.
Jos muutto ulkomaille kiinnostaa, niin suosittelen Unkaria lämpimästi. Ei se hassumpi maa ole minunkaan kokemusten mukaan ainakaan suomalaisen kannalta.
- Hade
Tervehdys, meillä on Unkarilaisen tyttöystävän kanssa pikkuhiljaa kypsynyt ajatus Unkariin muutosta 4 vuoden Suomessa asumisen jälkeen. Onko omaa kokemusta Unkarin työmarkkinoilta, että minkälaiset mahdollisuudet ulkomaalaisille työllistyä, vaikka nyt pääkaupunkiseudulta? Itse oon 32v yhdyskuntatekniikan insinööri 8 vuoden projektinjohdon työkokemuksella, aika auttavalla Unkarin kielen taidoilla.
Hyvän duunin ja liksan jättäminen ja hyppy tuntemattomaan kuitenkin pelottaa, tietäen Unkarin taloudellisen tilanteen vrt Suomi. Onko omakohtaisia kokemuksia, vai huolehditaanko liikaa? :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku655320Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti732606- 2702463
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362379Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191804Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2281547Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai541151- 901076
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131073- 851060