Kovapäinen remmirähjä

terrieriterrible

Hyvät neuvot olisi tarpeen. Minulla on reilu 1,5v terrieri, lempeä ja fiksu kaveri kaikin puolin, ei tekisi pahaa kärpäsellekään. Koirapuiston hurmuri, lasten suosikki ja vanhusten ilo. Mutta toisten koirien ohittaminen ei suju hihnassa sitten mitenkään. Koira pysähtyy tuijottamaan, käy maahan, häntäkin saattaa heilua ja kun toinen koira on kohdalla niin syöksyy kohti ja hirveä huuto alkaa. Jos käydään tutustumassa hihnassa toiseen koiraan niin ei ikinä mitään ongelmaa ja siitä liikkeellelähtö sujuu helposti. Ohitus siis takkuaa ja pahasti. Vika on todennäköisesti minussa, mitä siis suosittelette?

9

373

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puurotti

      Dominoivaa käytöstä. Vika on siinä, että menette ohitustilanteet koirasi nuottien mukaan. Koira ei tuijota, ei mene maahan eikä kisko toisen luo ellei sen anna tehdä niin. Ja olet vielä palkinnut päästämällä sen toisen koiran luo.
      Oikea ohitustapa olisi rauhallisesti pysähtelemättä ohi, eikä remmissä moikata ketään. Maahan heittäytyminen ja pysähteleminen kielletään topakasti ja koiran tulee kuunnella käskyjä joita sinä annat ohitustilanteessa. Pidä mukana jotakin, jolla kiinnität koiran huomion itseesi.
      Valjaista voi tarpeen tullen nostaa koiran liikkeelle jos se jumittaa. Rähinä kielletään.

      • terrieriterrible

        Käyn koirani kanssa usein yhteislenkeillä toisten koirien kanssa niin, että koirat ovat remmissä ja silloin koirat tutustuvat toisiinsa ollessaan hihnassa. Luulen, että koirani kuvittelee voivansa tutustua toisiin koiriin aina kun niitä näkee, vaikka se saisi tehdä niin oikeasti vain joskus, siis näillä yhteisillä lenkeillä. Hihnakohtaamisen tulee mielestäni onnistua tarvittaessa ihan jo näiden yhteislenkkien takia. Ja riehuvaa koiraa en ole päästänyt tutustumaan, eli kohtaaminen ja tutustuminen tapahtuu vain jos koira ei vedä tai hauku ja sekä minä, että toisen koiran omistaja olemme yhtä mieltä kohtaamisesta. Eli riehumista en mielestäni ole tässä palkinnut.
        Olen kokeillut kiinnittää koiran huomion itseeni ohituksissa herkuilla, leluilla, käskyllä ja vaikka millä tempuilla ja äänillä, en ole onnistunut. Onko vinkkejä, mikä olisi tämä vastustamaton herkku tai houkutin, joka saattaisi toimia?


    • 20ja20

      Lähinnä tuo vika taitaa olla siinä että koira on tuon ikäinen. Jatkat vaan koulimista niin kyllä se kolmeen ikävuoteen mennessä rauhoittuu. On niitä pahempiakin remmirähjiä ollut. Siis sellaisia jotka oikeasti tappaisivat(tai tulisivat tapetuiksi) kun kiinni pääsisivät. Koirasi ei kuitenkaan kuullosta puheesi mukaan sellaiselta. Eli rennosti vaan, teet itsestäsi jumalan sijaisen koirasi silmin katsottuna.

      • maaginenraja

        Tuo on niin totta. Olen välillä lyönyt hanskat tiskiin kääpiösnautseri uroksen kanssa, kun on ollut aivan mahdoton remmirähjä, puistoonkin mennään hirveän älämölön kanssa, silti ei tappelua ole koskaan aloittanut (puolustaa itseään jos joku käy päälle), nyt kun lähenee tuota kolmea vuotta, niin katsoo vain muita koiria, vaikka toiset olisi remmirähjiä, oikein ihmettelee mitä se toinen mesoaa...ai että olen ylpeä koirastani nykyisin, vaikka kuukausi-pari sitten teki mieli vajota maanalle, kun toisia koiria tuli vastaan. Käydään siis päivittäin koirapuistossa, ja sitä on tehty alla vuoden ikäisestä.


    • puurotti

      Eri koirilla onnistuu hieman eri keinot. Omani ei nameista piitannut, mutta riehulelu oli loistava keino. Sain rähjäyksen loppumaan. Pidä välimatkaa, koirasi huomio sinussa ja palkkaa onnistuneesta ohituksesta. Jos oikein tunnoton on käskyille, voit vaikka kääntyä ympäri ja lähteä toiseen suuntaan. Ja tuossa ylhäällä myös hyviä ohjeita, ota rennosti. Se temppuilu ei heti huomenna lopu, mutta sitkeästi, johdonmukaisesti työstäen muutosta alkaa tapahtumaan. Älä päästä itseäsi harmistumaan etkä kiihtymään niissä tilanteissa, vaan pidä positiivinen mieli.
      Periaate on se, että koiraa ei jätetä ohituksessa yksin muodostamaan käyttäytymismalleja vaan sinä käskytät ajoissa, annat ohjeet käytöksestä ja vaadit noudattamaan tapoja.

    • huhhuh-taas

      Suosittelen, ettet kuuntele umpimähkään jaettuja nettineuvoja.

    • remmikireä

      Epäilen, että se pelkää. Pelkoaggressiota.
      Sen sijaan että kuuntelet täältä jos jonkinlaista neuvoa, menet koirankouluttajan yksityistunnille, ja paneudutte tähän ongelmaan.

      • Mmmhhhhh

        No ei ole kyllä pelkoaggressiota ainakaan kuvauksen perusteella. Minusta kuulostaa siltä ettei aloittajan koira ole sellainen koira joita remmirähjiksi yleensä kutsutaan, vaan se voi vaan haukkumalla purkaa turhautuneisuuttaan siitä, ettei heti pääse toisen koiran luo. Itse tiedän useitakin näin reagoivia, ovat myös terriereitä.

        Mutta ehkä tosiaan voisi olla hyvä käydä jonkun kouluttajan luona, hän osaisi analysoida tilanteen paremmin. Luulen kuitenkin että tästä tavasta koira oppii helposti pois.


    • RatkaisunAvaimet

      Kävimme koiran kanssa kouluttajalla ja nyt on keinot rähisemisen korjaamiseksi ja samalla hihnakäytös kokonaisuudessaan parani huomattavasti! :) En ollut saanut koiralle perille sitä tapaa, miten toiset koirat ohitetaan, eli se on turvautunut vain siihen tutustumiseen ja kun se ei oonnistu, niin turhautuminen purkautuu haukkumisena. En olisi saanut tähän mitään tolkkua ilman kouluttajaa, joka todellakin kädestä pitäen näytti miten homma toimii! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      99
      1214
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      67
      950
    3. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      213
      938
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      58
      912
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      886
    6. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      795
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      755
    8. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      36
      748
    9. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      742
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      716
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      57
      643
    12. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      598
    13. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      578
    14. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      174
      490
    15. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      484
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      478
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      457
    18. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      444
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      424
    20. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      39
      407
    Aihe