Olen harkinnut ensimmäisen Fordin ostoa ja olen mieltynyt vuosimallien 2009-2010 hatchback-Focukseen, alle 100tkm ajettuun (noin 60-80tkm).
Kysytään vielä täältäkin, mitä tulee ottaa huomioon tuollaista autoa ostaessa?
Huollot, mitä huoltoja noin 5-6 vuotiaaseen autoon on tulossa? Mitä vikoja teillä on ollut 5-6 vuotiaissa Focuksissanne? Mitä tähän ikään ja kilometrimäärään mennessä tulee olla vaihdettu (öljyjä ja suodattimia lukuunottamatta)? Onko mitään erityistä?
Onko ollut vuotoja, miten nopeasti kuluvat osat ovat vaihtokunnossa? Raidetangot, nivelet, iskarit?
Minulle on jokseenkin selvää, että akku, yleisimmät suodattimet, tulpat ja öljyt menee samantien vaihtoon kun auton ostan, ja pyrin jonkinlaisen kuntotarkastuksen tai katsastustarkastuken siihen saamaan. Ihan varuiksi ja oman mielenrauhan takia. Mutta en kuitenkaan halua ostaa autoa, jossa on laiminlyöty jotain suosituksia, ei ole huollettu huolto-ohjelman mukaan tms. Ja että osaan itsekin varautua, mitä on tulossa.
Haussa on kuitenkin auto, jota ei tarvitsisi joka kuukausi käyttää pajalla.
vm. 2009-2010 mk2, neuvoja ostoon?
focusta-ostamassa
1
322
Vastaukset
- jalkua2
On ollut itsellä 2004 vuon alusta käyttöön otettu focus vanha korinen. Ei ole ollut murheita missään muuta kuin akku ja etu palat. Takuuseen meni ovien kittiviat. Ajettu 157tht. Ostaissa oli 37tht ajettu 3vuotta vanha. 60 tht välein isompi huolto tulpat ja muut suodattimet.160tht nokka hinan vaihto tai 10vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M507153Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1173882Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463826Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e582142Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn462097KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2492012Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka341955Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu21852Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj341505- 791309