vm. 2009-2010 mk2, neuvoja ostoon?

focusta-ostamassa

Olen harkinnut ensimmäisen Fordin ostoa ja olen mieltynyt vuosimallien 2009-2010 hatchback-Focukseen, alle 100tkm ajettuun (noin 60-80tkm).

Kysytään vielä täältäkin, mitä tulee ottaa huomioon tuollaista autoa ostaessa?
Huollot, mitä huoltoja noin 5-6 vuotiaaseen autoon on tulossa? Mitä vikoja teillä on ollut 5-6 vuotiaissa Focuksissanne? Mitä tähän ikään ja kilometrimäärään mennessä tulee olla vaihdettu (öljyjä ja suodattimia lukuunottamatta)? Onko mitään erityistä?
Onko ollut vuotoja, miten nopeasti kuluvat osat ovat vaihtokunnossa? Raidetangot, nivelet, iskarit?

Minulle on jokseenkin selvää, että akku, yleisimmät suodattimet, tulpat ja öljyt menee samantien vaihtoon kun auton ostan, ja pyrin jonkinlaisen kuntotarkastuksen tai katsastustarkastuken siihen saamaan. Ihan varuiksi ja oman mielenrauhan takia. Mutta en kuitenkaan halua ostaa autoa, jossa on laiminlyöty jotain suosituksia, ei ole huollettu huolto-ohjelman mukaan tms. Ja että osaan itsekin varautua, mitä on tulossa.
Haussa on kuitenkin auto, jota ei tarvitsisi joka kuukausi käyttää pajalla.

1

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jalkua2

      On ollut itsellä 2004 vuon alusta käyttöön otettu focus vanha korinen. Ei ole ollut murheita missään muuta kuin akku ja etu palat. Takuuseen meni ovien kittiviat. Ajettu 157tht. Ostaissa oli 37tht ajettu 3vuotta vanha. 60 tht välein isompi huolto tulpat ja muut suodattimet.160tht nokka hinan vaihto tai 10vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2846
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      127
      2736
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      78
      1783
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1342
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      64
      1324
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      866
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      833
    Aihe