vm. 2009-2010 mk2, neuvoja ostoon?

focusta-ostamassa

Olen harkinnut ensimmäisen Fordin ostoa ja olen mieltynyt vuosimallien 2009-2010 hatchback-Focukseen, alle 100tkm ajettuun (noin 60-80tkm).

Kysytään vielä täältäkin, mitä tulee ottaa huomioon tuollaista autoa ostaessa?
Huollot, mitä huoltoja noin 5-6 vuotiaaseen autoon on tulossa? Mitä vikoja teillä on ollut 5-6 vuotiaissa Focuksissanne? Mitä tähän ikään ja kilometrimäärään mennessä tulee olla vaihdettu (öljyjä ja suodattimia lukuunottamatta)? Onko mitään erityistä?
Onko ollut vuotoja, miten nopeasti kuluvat osat ovat vaihtokunnossa? Raidetangot, nivelet, iskarit?

Minulle on jokseenkin selvää, että akku, yleisimmät suodattimet, tulpat ja öljyt menee samantien vaihtoon kun auton ostan, ja pyrin jonkinlaisen kuntotarkastuksen tai katsastustarkastuken siihen saamaan. Ihan varuiksi ja oman mielenrauhan takia. Mutta en kuitenkaan halua ostaa autoa, jossa on laiminlyöty jotain suosituksia, ei ole huollettu huolto-ohjelman mukaan tms. Ja että osaan itsekin varautua, mitä on tulossa.
Haussa on kuitenkin auto, jota ei tarvitsisi joka kuukausi käyttää pajalla.

1

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jalkua2

      On ollut itsellä 2004 vuon alusta käyttöön otettu focus vanha korinen. Ei ole ollut murheita missään muuta kuin akku ja etu palat. Takuuseen meni ovien kittiviat. Ajettu 157tht. Ostaissa oli 37tht ajettu 3vuotta vanha. 60 tht välein isompi huolto tulpat ja muut suodattimet.160tht nokka hinan vaihto tai 10vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3338
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2777
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2316
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2288
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2221
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      116
      2206
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2007
    8. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      1993
    9. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1934
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      96
      1790
    Aihe