Netti yhteyden hitaus

Kxjdjd

Osaisiko joku auttaa?
Meillä on kotitaloudessa 50megan netti ja sitä käyttää pöytäkone kaapelilla ja tabletti wlanilla
ongelma siinä että kun veljeni pelaa pöytä koneella niin netti menee tabletissa ihan nollille
tein speedtestin ja näytti alle megan download speediä.. Kuitenkin kun pöytäkone on kiinni, niin tabletissa netti toimii täysillä?
olisiko tuo jostain asetuksesta kiinni ja jos miten niitä voisi muuttaa?

1

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ATK_3

      Reitittimissä on joskus portti, johon liitetty laite on prioriteetiltaan 1 eli saa suurimman osan käytettävästä kapasiteetista, kun reitittimeen on kytketty useampi laite. Toinen mahdollinen asia on QoS (Quality of Service), joka määrittelee "tärkeimmän" liitetyn laitteen esim. sen selaaman sivun tyypin mukaan (torrent - video stream jne.). QoS on usein kytkettävissä pois ohjelmallisesti reitittimestä, ohje tähän löytyy laitteen ohjeista tai internetistä laitteen tyypin perusteella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      468
      8412
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5790
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      252
      4736
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      50
      4580
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      61
      4085
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3910
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3712
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1678
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      90
      1138
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      42
      827
    Aihe